Google Ads Arama Ağı Reklamları Nasıl Oluşturulur

Google Arama Agi Kampanyasi
Son Güncelleme: 15/03/2023

Google Ads Arama Ağı reklamları, online reklamcılığın en popüler türlerinden biridir. Bir Google Arama Ağı kampanyası yayınlamak istiyorsanız, ancak bunu nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, bu makale başlamak için neye ihtiyacınız olduğunu öğrenmenize yardımcı olacaktır. Google Ads Arama Ağı reklam verme, Google Ads Arama Ağı Kampanyası nasıl oluşturulur, tüm teknikler ve stratejiler için makalemizi okumaya devam edin.

Bir Google Ads Arama Ağı reklamının ne olduğunu bilmeseniz bile, makalemiz hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra bu reklamların olanaklarına hayran kalacaksınız. Bu makalenin sonunda, kendi Arama Ağı Kampanyanızı oluşturmak için fazlasıyla bilgi edineceksiniz.

Google Ads Arama Ağı Reklamları Nedir?

Google’da bir şey arıyorsanız, Google Arama Ağı kampanyaları yayınlayan reklamverenlerle zaten hergün karşılaşıyorsunuz. Google Arama Ağı Kampanyaları, arama sonuçlarında bir görüntülü reklam olan Google Arama’nın, arama listelerinde reklam göstermenize olanak tanır.

Aşağıdaki Google sorgusu tanıdık geldi mi? Evet, her gün bu sorgulamayı yaptığınızı ve bu reklama tıkladığınızı biliyoruz. Şimdi bu reklamlar nasıl oluşturulur, hadi birlikte inceleyelim.

Google Arama Ağı Kampanyası

Google Ads Arama Ağı Reklamları Oluşturma:

Google Ads Arama Ağı Reklamları nasıl oluşturulur, nasıl optimize edilir şimdi adım adım anlatmaya başlıyoruz. Google Ads Arama Ağı reklam verme rehberimizi okumaya devam edin.

1. Adım: Google Ads Hesabı Oluşturun

Bir Google Ads kampanyası oluşturmak için bu talimatları izlemeniz yeterlidir. Her şeyden önce bir Gmail hesabınız olması gerekiyor. Bir Gmail hesabınız varsa Google Ads başlangıç sayfasını açın ve hemen başlayın butonuna tıklayın. Eğer bir Gmail hesabınız yoksa işe bir Gmail hesabı edinmekle başlayın, hemen oluşturmak için Gmail hesap açma sayfasına gidin.

Yeni Google Hesabı Açma

İlk defa Google Ads hesabı oluşturacaksanız “Yeni Google Ads Hesabı” seçeneğini seçin. Mevcut kullandığınız bir Google Ads hesabı varsa “Google Hesabını Değiştir” alanını seçin.


2. Adım: Yeni Kampanya Oluşturun

Google Ads’de herkesin kolay ve etkili reklamlar oluşturabilmesi için 2 mod vardır. Hali hazırda basit mod açılır. Eğer Google Adwords konusunda hiçbir tecrübeniz yoksa bu modla ilerleyebilirsiniz. Amacınıza göre bir hedef seçin ve ileri butonuna tıklayın! Ancak biz bu rehberide size uzman modunu göstereceğiz.

Google Uzman Modu Kampanya Oluşturma

Şimdi herhangi bir hedef seçmeden, sayfanın alt kısmından “Uzman Moduna Geçin” bağlantısına tıklayın.


3. Adım: Kampanya Hedefi

Uzman moduna geçtikten sonra açılan yeni sayfadan işletmemiz için bir hedef seçmemiz gerekiyor. Sizin bu kampanyayı oluşturmadaki, reklam vermekteki amacınız nedir?

Satış: Online, uygulama içi, telefon aracılığıyla veya mağazada gerçekleştirilen satışları artırmak için seçilebilir.

Potansiyel müşteriler: Müşterileri harekete geçmeye teşvik ederek, dönüşümler elde etmek için seçilebilir.

Web sitesi trafiği: Kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini istiyorsanız bu hedefi seçebilirsiniz.

Ürün ve markayı dikkate alma: Kullanıcıları ürünlerinizi veya hizmetlerinizi keşfetmeye teşvik etmek için seçebilirsiniz.

Marka bilinirliği ve erişim: Geniş bir kitleye ulaşmak ve bilinirlik oluşturma için seçilir.

Uygulama tanıtımı: Uygulamanız için daha fazla yükleme ve etkileşim elde etmek istiyorsanız bu hedefi seçin.

Google Kampanya Hedefi Seçme

Biz bu örnekte, müşterileri web sitemize çekerek, ürün ve hizmetlerimizi tanıtmak ve telefon, whatsapp veya iletişim formu yoluyla bize ulaşmasını istiyoruz. Bu sebeple “Web sitesi trafiği” hedefini seçerek “Devam” butonuna tıklıyoruz.


4. Adım: Kampanya Türü Seçme

Google Arama Ağı Kampanya Türü

Bu makale Arama Ağı reklam verme rehberi olduğu için Arama Ağı seçeneğini işaretliyoruz ve alttaki bölüme, reklam vermek istediğiniz web sitesi adresini yazıp, sıradaki adıma geçiyoruz.


5. Adım: Kampanya Ayarları

Bu adımda kampanya ayarlarımızı yapmaya başlıyoruz. Önce kampanyamıza bir isim verelim. Daha sonra açacağınız kampanyalarla karışmaması için hedef ve amaç belirten isimler koyabilirsiniz. Örneğin; Döner-Sipariş-Web

Google Kampanya Ayarları

Kampanya adımızı yazdıktan sonra reklamlarınızın, Google’ın iş ortaklığı yaptığı diğer web sitelerinde görünüp görünmemesini seçebilirsiniz. Bunun için “Ağlar” bölümünden Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı, alanlarında seçim yaparak devam ediyoruz.


Google Arama Ağı Konum Seçme

Hedefleme ve kitleler bölümde, reklamınızın gösterilmesini istediğiniz bölgeyi seçebilirsiniz. İşletme konumuzun yarıçapına göre hedefleme yapmak isterseniz, “Başka bir yer girin” seçeneğini işaretleyip gelişmiş arama bölümüne geçin.

Diller bölümünde, müşterilerin konuştuğu dili seçin. Örneğin Türkiye’deki, Türkçe ve İngilizce konuşanlar veya Almanya’daki Türkçe konuşan kişileri hedeflemek isterseniz bu bölümü kullanmalısınız.

Hedef kitleler bölümünde, belirli bir kitleyip seçebilir ve o kitleye uyan kişilere reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Örneğin okul malzemeleri satışı yapıyorsanız, bu bölümde, kalem, kağıt ve boya gibi okul malzemeler hakkında arama yapan kullanıcıları seçerek bu kişileri hedefleyebilirsiniz.


Google Arama Ağı Bütçe ve Teklif Verme

Bütçe ve teklif verme bölümünde yapmak istediğimiz harcamalarımızı ayarlayalım. Bütçe bölümüne günlük harcamak istediğiniz tutarı girin. Teklif verme bölümünden teklif stratejisi belirleyin. Eğer hangi teklifi seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, Google Ads rehberi makalemizden Google Ads teklif stratejileri bölümünü inceleyin.

Daha sonra “Maksimum tıklama başına maliyet teklifi için bir sınır belirleyin” kısmını işaretleyerek, TBM için maksimum limit belirleyebilirsiniz. Örneğin bir tıklama için en fazla 0,50krş sınır belirleyebilirsiniz.

Şimdi “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayarak bu adımı tamamlıyoruz.

Google hizmetleri

6. Adım: Reklam Grubu Oluşturma

Sıra geldi Google Ads reklam gruplarımızı oluşturmaya, önce reklam grubumuza, ayırt edici bir isim verelim. Kebapçıysanız ve çeşitli ürünleriniz varsa daha alakalı reklam deneyimi sunmak için ürünlerinizi reklam gruplarına ayırmalısınız. Örneğin; döner grubu, kebap grubu gibi isimler vererek grupları adlandırabilirsiniz.

Google Kampanya Olusturma

Sol bölümdeki listeye reklam grubumuzun anahtar kelimelerini eklemeye başlayın. Stratejinize göre; geniş eşleme, sıralı eşleme ve tam eşleme seçeneklerini kullanın. Eğer bu eşleme türlerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, Google Ads rehberi makalemizdeki anahtar kelime hedefleme bölümünü inceleyin. Reklam grubu eklemeyi tamamladıysanız “Kaydet ve devam et” butonuna tıklayarak sıradaki adıma geçin.


7. Adım: Reklam Oluşturma

Google Ads reklam oluşturma adımında, reklam metinlerimizi yazmaya başlayabiliriz. Şu an 2022 yılı itibariyle Google Ads Arama Ağı Reklamcılığında 3 çeşit reklam türü vardır;

1- Metin Reklam

Bu rehberde reklam grubumuzu ve anahtar kelimelerimizi “döner” olarak belirlediğimiz için reklam metinlerimizi de döner ile ilgili yazıyoruz.

Google Arama Agı Kampanya Oluşturma

Bir reklam grubu için birden fazla reklam yazmanız mümkündür. Bu yüzden ilgili grup için tüm anahtar kelimelerinizi kullanarak reklamlarınızı oluşturduğunuzdan emin olun.

Not: Google Ads, metin reklamları Haziran 2022 itibariyle kaldıracağını duyurdu. Mevcut reklamlarınızı duyarlı arama ağı olarak değiştirmenizi ve bu tarihe kadar metin reklam oluşturmamanızı öneririz.


2- Duyarlı Arama Ağı Reklamı

Duyarlı arama ağı reklamlarıyla, birden fazla başlık ve açıklama yazabilirsiniz. Google bunları bir araya getirerek reklamlara dönüştürür. Duyarlı reklam oluşturmak için aşağıdaki görselleri takip edin.

Google Duyarlı Arama Ağı

Duyarlı arama ağı reklam panelini açtıysanız şimdi duyarlı reklam metinlerimizi yazalım:

Duyarlı Arama Ağı Kampanyası

Duyarlı reklamlarınızda başlıklarınızı ve açıklama metinlerinizi yazdıysanız “Reklamı Kaydet” butonuna tıklayın.


3- Dinamik Arama Ağı Reklamı

Dinamik Arama Ağı Reklamları, anahtar kelimelerin aksine web site içeriğine göre açılan reklamlardır. Sistem içeriğinizi toplayıp analiz ettikten sonra, otomatik olarak eşleşecek başlıklar ve açılış sayfaları oluşturarak tüm bu verileri alakalı arama terimleriyle eşleştirir.

Arama Ağı Dinamik Kampanya

Dinamik reklam oluşturmak için önce dinamik reklam grubu oluşturmanız gerekir. Bunun için reklam grubu ayarlarından; reklam grubu türünü, “Dinamik” olarak değiştirin.

Arama Ağı Dinamik kampanya

Dinamik reklam grubunda standart reklam gruplarınızın açılış sayfasını, belirli web site sayfalarını ya da tüm web sayfalarını açılış sayfası bağlantısı olarak belirleyebilirsiniz.

Google Dinamik Kampanya Oluşturma

Dinamik reklam kampanyalarında başlıklar otomatik olarak oluşturulur, sizin yapmanız gereken tek şey açıklama metinlerini yazmaktır. “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklayarak reklam oluşturma adımlarını tamamlayın, işte hepsi bu kadar.

Google Arama Ağı Kampanyaları

Tebrikler arama ağı kampanyanız artık hazır. Anahtar kelime güncellemeleri, reklam uzantıları, cihaz ayarları, yer ve konum seçenekleri ile ilgili ayarlamalar için Google Ads Rehberi yazımızı inceleyin.

Telefon Araması Kampanyası Oluşturma:

Telefon araması Google Ads kampanyası, yine Arama Ağı Reklamları üzerinden oluşturulan, web sitesi gerektirmeyen reklamlardır. Sadece mobilde yayınlanır ve reklama tıklanınca direkt telefon araması başlatır. Google Ads Telefon araması kampanyaları oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Adım: Yeni kampanya oluşturur butonuna tıkladıktan sonra, “satış” veya “potansiyel müşteriler” hedeflerinden birini seçin. Ardından Arama ağı reklam türünü seçin.

Google Telefon Araması Kampanyası

2. Adım: Daha sonra hedefinize ulaşmak istediğiniz yol için; “Telefon aramaları” seçeneğine tıklayın, ardından telefon numaranızı ekleyin ve “Devam butonuna tıklayın.

Google Telefon Araması Kampanyası

3. Adım: Sıradaki adımda kampanya hedef kitleleri oluşturuyorsunuz. Rehberimizin başında anlattığımız gibi bu adımları aynı şekilde ayarlayın, anahtar kelimelerinizi ekleyin. Son olarak aşağıdaki görseldeki gibi reklam ayarlarınızı yapın. Telefon araması görüntüsü, fotoğrafın sağ tarafındaki gibi görünecektir.

Google Telefon Araması Kampanyası

Not: Reklamınıza ilgi çekici alakalı başlık ve açıklamalar ekleyin. Görünen URL kısmına yazdığınız web sitesi sadece bilgi amaçlıdır. Müşteri nereyi aradığını bilmesi amaçlanmıştır ve herhangi bir şekilde web sitesine yönlendirme yapmamaktadır. İşlemleri tamamladıktan sonra kampanyayı kaydet butonuna tıklayın ve kurulumu sonlandırın.

Google Partner

Eğer Google Ads reklamcılığında profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olursa Kukumav.Net ile iletişime geçebilirsiniz.