yandex
  • Bize Ulaşın: 0555 899 05 48
Backlink nedir?

Backlink Nedir? (Inbound Link Nedir?)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) hakkında bir makale okuduysanız en az bir kere backlink terimi ile karşılaşırsınız. SEO'da yeni olanlar için, bir backlink'in ne olduğunu ve neden önemli olduklarını merak ediyor olabilirsiniz. Backlinkler (dış bağlantılar), arama motoru optimizasyonu kapsamında, SEO için ana yapı taşlarından biri haline gelmesi nedeniyle çok önem kazandı. Bu makalede, size bir backlink'in ne olduğunu, neden önemli olduklarını ve arama motorlarıyla (Google, Yandex vs.) sorun yaşamadan kaçınmanıza yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi açıklayacağız.

Backlink Kalitesi Nedir ve Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

Backlinkler başka sitelerden web sitenize yönlendirilen bağlantılardır. Ayrıca backlinkler inbound link olarak da bilinir. Backlinklerin sayısı, web sitenizin popülaritesinin veya öneminin bir göstergesidir. Backlinkler SEO için önemlidir, çünkü bazı arama motorları, özellikle Google çok sayıda kaliteli geri dönüşe sahip web sitelerine daha fazla kredi verir ve bu web sitelerini bir ama sorgusu için kendi sonuç sayfalarında diğerlerinden daha alakalı görür.

Arama motorları bir web sitenin bir anahtar kelimeyle alaka düzeyini hesapladığında, söz konusu web siteye gelen kaliteli bağlantıların sayısını dikkate alır. Dolayısıyla, sadece gelen linkleri almaktan memnun olmamalıyız, önemli olan gelen linkin ne kadar kalite olduğudur.

Google, bir bağlantının kalitesini belirlemek için sitelerdeki içerikleri dikkate alır. Sitenize gelen bağlantılar diğer sitelerden geldiğinde ve bu sitelerin sitenizle ilgili içeriği olduğunda, bu gelen linklerin sitenizle daha alakalı olduğu kabul edilir. Gelen bağlantılar, ilgisiz içeriği olan sitelerde bulunursa, daha az alakalı sayılırlar. Gelen bağlantıların alaka düzeyi arttıkça, kalitesi de artar.

Örneğin; araba yedek parçaları ile ilgili bir web sitesi yine arabalarla alakalı başka bir web sitesinden bir backlink aldıysa, bu bir arama motorunun değerlendirilmesinde, beyaz eşya servisi ile ilgili bir siteden backlink almaktan daha alakalı olacaktır. Backlink alınan web site, sizin web sitenizle ne kadar alakalı olursa backlink kalitesi o kadar iyi olur.

Kaliteli backlinkler oluşturmak, arama motoru optimizasyonu için son derece önemlidir ve önemi nedeniyle, SEO çalışmalarınızdaki önceliği çok yüksek olmalıdır. Umarız sitenize neden kaliteli bağlantılara ihtiyaç duyduğunuzu anlatabilmişizdir. Ve bu bağlantıları elde etmek için aşağıdaki kampanyalarımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer siz de backlink almak isterseniz hemen Kukumav.Net müşteri hizmetleri ile iletişime geçin! İnternet sitenizi üst sıralara taşımaya bugün başlayın!