Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Google Konum Ekleme)

Google Benim İşletmem Firma Ekleme
Son Güncelleme: 24/06/2021

Google Places olarak bilinen Google Haritalar, Google Ads ve Analytics gibi çeşitli platformlarda internet varlığınızı yönetmek ve izlemek için Google My Business (Google Benim İşletmem) adıyla kontrol panelinin bir parçası haline geldi. Google konum ekleme “Google Benim İşletmem” ile ücretsiz olarak yapılabilir. Hiçbir ücret ödemeden kendiniz Google harita kaydı oluşturabilirsiniz ve Google Haritalar ile işletme adres bilgilerinizi, telefon ve web sitenizi sergileyerek internetteki varlığınızı artırabilirsiniz. Bu sebeple Google haritalara yer ekleme işlemini her işletmenin yapmasını öneririz.

Google konum ekleme girişinizi oluşturmaya başlamadan önce bir hatırlatma;

Google, bazı durumlarda yerel arama sonuçlarında (Google Haritalar) çevre topluluklardan işletmeleri göstermesine rağmen, işletmenizi yalnızca fiziksel bir adresinizin bulunduğu il veya ilçeye kaydetmenize izin verir. Fiziksel adresinizin bulunmadığı yerlere sahte kayıtlar eklemeniz halinde hesabınızın askıya alınabileceğini de unutmamalısınız.

Google Benim İşletmem (Google My Business) Haritalara Yer Ekleme:

1. Adım: Google Benim İşletmem’e işletme ekleme, yer ekleme veya harita eklemek için Google My Business‘a Gmail adresiniz ile giriş yapın.

Google Haritalar Konum Ekleme

2. Adım: Konumları Yönet, menüsündeyken sağ bölümde bulunan “Konum ekle” butonuna tıklayın ve açılan pencereden “Tek bir konum ekle” seçeneğini seçin.


Google Benim İşletmem Konum Ekleme

3. Adım: Eğer haritalarda bir işletmeniz var ve yönetimini almak istiyorsanız açılan bu yeni pencerede işletme adınızı yazıp firmanızı sorgulayarak, haritayı sahiplenebilirsiniz. Haritalarda kaydınız yok ise “İşletmenizi Google’a ekleyin” kısmına tıklayın.


Google Haritalar Konum Ekleme

4. Adım: Açılan pencerede İşletme adı olarak geçen kısma, haritalara eklemek istediğiniz işletme adınızı yazın ve ileri butonuna tıklayın.

Not: İşletme adı yazarken kategori adı veya konum bildiren il, ilçe veya semt ayrıntıları yazmamalısınız. Bu durum hesabınızın askıya alınmasıyla sonuçlanabilir.


Google Haritalar Kategori Ekleme

5. Adım: Açılan yeni pencerede sektörünüzle en alakalı kategoriyi seçiniz. Aradığınız kategoriyi bulamıyorsanız, Google Haritalar’da rakiplerinizin seçtiği kategorileri kontrol edin.


Google Haritalar Firma Ekleme

6. Adım: Müşterilerinizin ofis ve mağazanızı ziyaret edebileceği fiziksel, gerçek bir konumu varsa Evet’i işaretleyin ve ileri butonuna tıklayın.


Google Haritalar Firma Ekleme

7. Adım: Bu pencerede haritalara yer eklemek istediğiniz firmanızın bilgilerini adres bilgilerini eksiksiz olarak girin ve ileri butonuna tıklayın.


Google Haritalara Konum Ekleme

8. Adım: Açılan yeni sayfada eklemiş olduğunuz firma ismi ve adres bilgilerine göre, Google’ın size ait olabileceğini düşündüğü firmaları veya şubelerinizi sergiliyor. Eğer bu listedeki telefon numarası, eklemek istediğiniz konum ile uyuşuyorsa, kaydınız zaten haritalarda mevcuttur. Bu kaydı seçerek yönetimini sahiplenebileceğiniz sayfaya gidebilirsiniz. Listede çıkan kayıtlar, eklemek istediğiniz firma ve numara ile eşleşmiyorsa, “Bu eşleşmiyor” seçeneğini seçin ve ileri butonuna tıklayıp sonraki adıma geçin.


Google Haritalar İşletme Ekleme

9. Adım: Eğer bulunduğunuz konum dışındaki müşterilere de hizmet veriyorsanız ya da vermiyorsanız, ilgili seçeneği işaretleyerek sonraki adıma devam edin.


Google Haritalara Telefon Ekleme

10. Adım: Bu pencerede haritalarda görünmesini istediğiniz telefon numaranızı ekleyin. Eğer bir web siteniz varsa mevcut internet sitenizin URL’sini ekleyin. Eğer bir web siteniz yok ise verdiğiniz bilgilere göre Google ücretsiz basit bir web site oluşturabilir. Bunun için ilgili seçeneği seçebilirsiniz. Ayrıca profesyonel ve kurumsal bir web sitesi tasarımı yaptırmak isterseniz Kukumav.Net her zaman size destek vermektedir.


Google Benim işletmem harita nasıl yapılır

11. Adım: Son butonuna tıklayarak Google haritalara yer ekleme işlemini tamamlayın.

Google konum ekleme, Google yer ekleme veya Google adres ekleme sürecinin önemli bir bölümünü bitirdik şimdi doğrulama aşamasına geçelim.

Google Haritalar Konum Doğrulama Yöntemi

Google Haritalarda en önemli kısım, konumları doğrulama kısmıdır. Google Benim İşletmem ile konum doğrulamanın bir kaç yönetimi vardır;

Google Haritalar Doğrulama Yöntemi

Telefon İle Doğrulama Yöntemi: Bu yöntem en hızlı doğrulama yöntemidir. Eğer panelinizde bu yöntemi görüyorsanız telefon ile doğrulamayı seçebilirsiniz. Genellikle sabit bir telefon numarası ekleyen işletmelerde görünür. Bazı mobil numaralarda da görülebilir ancak çoğu kez mobil hatlarda bu yöntem görünmüyor.

Posta Yoluyla Doğrulama: Telefon ile doğrulama seçeneğini görmüyorsanız, bu yöntem ile işletme konumlarınızı doğrulayabilirsiniz. Google adresinize bir posta gönderir ve gelen kod ile doğrulama yapabilirsiniz. Genellikle 14 günde ulaşması beklenir ancak çoğu kez bu 1 ayı bulabiliyor.

Not: 15 günü geçtikten sonra eğer adresinize bir posta ulaşmazsa, Google My Business müşteri hizmetleri numarasını arayarak durumu anlatabilirsiniz. Müşteri temsilcisi mail adresinize bir form gönderip, doldurmanızı istiyor. İşlemleri eksiksiz yapıp gönderdiğinizde posta kodunu daha fazla beklemeden doğrulayabiliyorsunuz. Ancak bu işlem için en az 15 gün geçmiş olması gerektiğini unutmayın.

Günün sonunda Google konum ekleme makalemizin sonuna geldik. Umarız Google haritalara yer ekleme konusunda yardımcı olabilmişizdir. Google Haritalar dışında Yandex Haritalar ve Apple Haritalar‘a da konum eklemek isterseniz aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

Yandex Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Yandex Kurum Ekleme)

Apple Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Apple Maps Connect)

Not: Google haritalara yer ekleme konusunda herhangi bir hizmetimiz bulunmamaktadır. Bu konuyla ilgili telefon ile destek verilmemektedir. Google adres ekleme, yer ekleme ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa lütfen yorum yaparak bize iletin.

İlgili Konular
Tüm Yorumlar
  1. Ben kayıt açarken haritalara aynı yaptığınız gibi yaptım fakat telefon numaram ile doğrulayamıyorum posta kodu gönder seçeneği çıkıyor sadece. Bunun çözümü var mıdır? telefon ile doğrulama yöntemi bilgilendirirseniz teşekkürler.

  2. Benim işletmem askıya alındı, tam 15 günden beri netice alamıyorum, bu ne kadar sürecek acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir