Youtube Para Kazanma Rehberi

Youtube Para Kazanma
Son Güncelleme: 02/12/2022

Video içerikler her zamankinden daha popüler hale geldi. Sadece 2020’de insanlar çevrimiçi olarak 12 milyar dakikadan fazla video izledi ve bu rakam her geçen gün daha da artıyor.

Dijital içerik oluşturucular ve işletmeler için video içeriğine odaklanmak para kazanabilmek için çok önemli hale gelmeye başladı. İşletmeler ve kişisel Youtube kanalı sahipleri belirli bir alanda içerik üreterek Youtube üzerinden kolayca para kazanmaya başlayabilir. YouTube’un para kazanma özelliği hakkında bilgi sahibi olursanız sizler de kolayca para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde YouTube para kazanma konusunda sizlere detaylı olarak bilgi vereceğiz. Size Youtube üzerinden kazanç elde etme konusunda çok detaylı bir rehber hazırladık.

Youtube Para Kazanma Nedir?

En basit ifadeyle YouTube para kazanma, kişisel kanalınızda ürettiğiniz ve paylaştığınız videolarınızdan para kazanmanızdır. YouTube’da para kazanma özelliğini etkinleştirmek için belirli gereksinimleri karşılamanız ve YouTube İş Ortağı Programı‘na katılmanız gerekir.

Youtube Para Kazanma Nedir

Kaliteli içerik oluşturarak ve kanalınızı tanıtarak izlenme sayısı ve abone sayısını arttırabilirsiniz. YouTube’da her gün 1 milyar saat video izleyen 2 milyar kullanıcı var. (YouTube, 2019).

Birçok YouTube içerik oluşturucusu, YouTube kanallarından para kazanmaya çalışıyor. Ve kullanıcıların % 90’ının YouTube’da yeni ürün markaları keşfederek kanal sahiplerine para kazandırdığını biliyoruz. Ancak bunun için çok sayıda kanal sahibinden ön plana çıkarak kazanmaya başlamanız gerekiyor.

Youtube kanalınızın görünürlüğünü arttırmak için Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır? rehberini incelemenizi öneririz.

Birçok şirket yüksek sayıda küresel reklam gelirinde yer alan pastadan pay alıyor. Elde edilen geçmiş dönemdeki verilere göre YouTube reklam gelirleri, 2019’da 15,5 milyar dolar ve 2020’de 19,77 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Youtube’da Para Kazanma Şartları

YouTube kanalınızdan para kazanmak, göründüğü kadar kolay değildir. Bunun için izlemeniz gereken birkaç adım bulunuyor. YouTube’dan para kazanma konusunda en başta yerine getirmeniz gereken bazı şartlar bulunuyor.

Basitçe söylemek gerekirse YouTube İş Ortağı Programı‘na (YPP) katıldıktan sonra her şey videolarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğine bağlıdır. İçeriğinizde ne kadar çok görüntüleme alırsanız, o kadar fazla para kazanabilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Şartları

YouTube videolarınızdan para kazanmaya başlamak için gerekli şartlar:

 1. 1.000’den fazla aboneye ihtiyacınız var.
 2. Son 12 ayda 4.000 geçerli genel izlenme saati
 3. YouTube İş Ortağı Programı ülkenizde kullanılabilir olmalıdır.
 4. Youtube hesabınıza bağlamak için bir AdSense hesabına sahip olmalısınız.
 5. Kanalınızda etkin bir Topluluk Kuralları ihlali olmamalıdır.
 6. Tüm YouTube kanalınızda para kazanma politikalarını uygulamanız gerekir.
 7. Ek bir güvenlik katmanı için YouTube kanalınızla ilişkili Google hesabında 2 adımlı doğrulama’yı kullanmanız gerekir.

Youtube Hesabı Doğrulama Nasıl Yapılır?

Youtube kanalınıza daha uzun videolar yüklemek, canlı yayına geçmek veya Youtube İş Ortağı Programı’na başvurmak istiyorsanız hesabınızı doğrulamanız gerekir. Sadece birkaç adımda yapılır:

 • YouTube kanalınıza gidin ve Videoları Yönet’i tıklayın
 • Sol taraftaki menüde Ayarlar /Kanal/ Özellik uygunluğu öğesini seçin.
 • Telefon Numarasını Doğrula’yı seçin. Ardından “Doğrulama Kodunu Gönder” seçeneğine tıklayın.
 • Telefon numaranızı doğrulamak için bir kod alacaksınız.
 • Kodu doğrulayın ve hepsi bu kadar.

Youtube İş Ortağı Program Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm şartları karşılıyorsanız Youtube İş Ortağı programına başvurabilirsiniz. Bunun için de izlemeniz gereken bazı adımlar vardır;

Youtube İş Ortağı Programı Başvurusu
 1. YouTube hesabınızda oturum açın.
 2. Profilinizi / YouTube Studio’ya tıklayın.
 3. Soldaki menüde Para Kazanma’yı seçin.
 4. Gereksinimleri karşılıyorsanız İş Ortağı Programı koşullarını gözden geçir” kartında Başlat’a tıklayın.  
 5. Gereksinimleri henüz karşılamıyorsanız “Uygun olduğumda bana bildir” bölümüne tıklayın.

Ödeme almak için bir AdSense hesabı bağlamanız gerekir. Zaten onaylanmış bir Adsense hesabınız varsa onu kullanın. Olmaması halinde hemen yeni bir tane oluşturun.

Google Adsense hesabını nasıl oluşturabileceğiniz konusunda bilginiz yoksa Google Adsense Reklamları ile Para Kazanma Rehberi makalemizi inceleyebilirsiniz.

Youtube İş Ortaklığı Programı başvurusu sonrası kabul edilmeme durumunuz da var. YouTube’un telif hakkı ve para kazanma kurallarına her zaman uymak önemlidir. Yani yalnızca oluşturduğunuz veya kullanma yetkiniz olan videoları yüklemelisiniz. Telif hakkı ayrıca müzik veya ses parçalarını da kapsıyor. Telif hakkıyla korunan diğer çalışmaları veya başkaları tarafından oluşturulan videoları paylaşarak para kazanamazsınız.

Politikalardan herhangi birini ihlal ederken yakalanırsanız şu durumlar yaşanabilir;

 • Videolarınızdan reklamların kaldırılması
 • YouTube İş Ortağı Programı’ndan askıya alma
 • Hesabın askıya alınması veya sonlandırılması

YouTube, politikalarından herhangi birini ihlal etmeniz durumunda sizi her zaman e-posta yoluyla bilgilendireceklerini belirtir. Ayrıca eğer varsa, kullanabileceğiniz seçenekler hakkında sizi bilgilendireceklerdir.

Başvurunuz reddedilirse YouTube, kanalınızın hangi politikalara uymadığını belirtir. Eğer durum buysa endişelenmeyin. 30 gün sonra her zaman tekrar başvurabilirsiniz. Bunu ikinci kez başvurmadan önce kanalınızı geliştirmek için bir fırsat olarak kullanın.

Örneğin, YouTube politikalarına uymak için video başlıklarını, video açıklamalarını ve küçük resimleri tekrar düzenleyebilirsiniz. Sorunlara neden olan belirli videolarınız varsa bunları silmek veya düzenlemek de isteyebilirsiniz.

Youtube İş Ortağı Programı ile ilgili daha fazla bilgi için https://support.google.com/youtube/answer/72851?hl=tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Youtube Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Buraya kadar YouTube para kazanma sürecine başlamak için gereken gereksinimleri anlattık. Şimdi daha heyecan verici bölüme geçelim: YouTube videolarınızdan kazanabileceğiniz tüm yolları keşfetmek.

Youtube Para Kazanma Yolları

YouTuber’ların gerçekte ne kadar para kazandığını merak ediyor olabilirsiniz. En yüksek ücretli YouTube içerik oluşturucularından bazıları videolarından milyonlarca dolar kazanırken, her içerik oluşturucu bu kadarını kazanmayı başaramaz. Ortalama YouTube kanalı 1.000 görüntüleme başına yaklaşık 18 dolar kazanıyor.

YouTube, içerik oluşturucuların çevrimiçi ortamda ve platformda para kazanma şeklini değiştirdi. Sizin için hazırladığımız YouTube’da para kazanmanın en iyi yolları listesi;

1. YouTube Reklamları

YouTube’da para kazanmanın en geleneksel yolu, videolarınızdan önce veya videolarınız sırasında görünen reklamlardır.

İş Ortaklığı Programına katıldıysanız kanalınızdaki tek tek veya birden fazla video için reklamdan para kazanma özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Videolarınızın reklam yayınlayabilmesi için YouTube’un reklamverenlere uygun içerik kurallarına uyması gerektiğini unutmayın.

Kullanabileceğiniz çeşitli Google Ads YouTube reklam biçimleriyle videolarınıza reklamların yerleştirilmesini kontrol edebilirsiniz.


2. Ücretli Sponsorluklar

Ücretli sponsorluklar, markaların ve işletmelerin ürünlerini bir videoda ödemesi, kullanması veya göstermesi için bir içerik oluşturucuya ödeme yapması veya sponsor olmasıdır. Sponsorluklar markalar tarafından içerik oluşturuculara sağlanırken hem taraflara hem de izleyicilere fayda sağlar.

Sponsorluklar elde etmek zordur, ancak son derece kazanç vaat eden bir tekniktir. Büyük bir takipçi kitlesine sahip etkili bir kanalınız varsa bir video için ortak olmak üzere nişinizdeki alakalı markalarla iletişime geçebilirsiniz.

Bir sponsorluğu güvence altına almak için markalara geçmiş çalışmalarınızı, YouTube analizlerinizi ve etkileşim oranlarınızı gösterin. Onlara, içeriğinizle işlerine nasıl değer katabileceğinizi açıklayın.


3. Ortaklık Programları

YouTube videolarınızdan para kazanmanın bir başka yolu da ortaklık programlarıdır.

Peki, bu nasıl kazandırır? Bir bağlı kuruluş pazarlama programına katıldığınızda, kitlenizi bir bağlı kuruluş bağlantısı aracılığıyla bir markanın ürününe veya açılış sayfasına gönderirsiniz. Kullanıcı başarılı bir şekilde bir satın alma işlemi yaparsa satıştan bir komisyon kazanırsınız.

Ücretli sponsorluklar kadar kazançlı olmasa da bir ortaklık programı ekstra gelir sağlar. Zaten kullandığınız ürünler için bir bağlı kuruluş olabilir ve hatta takipçilerinize bir indirim kodu sunabilirsiniz. Bu tarz paylaşımlarla da belirli oranlarda para kazanabilirsiniz.


4. Kanal Üyeliği

YouTube kanal üyelikleri, özel ayrıcalıklar karşılığında aylık bir aboneliktir. İçerik üreticiler kanal üyelerine ürün indirimleri, birebir canlı sohbetler veya özel videolar gibi özel teklifler sunabilir.

Üyelik ücretleri içerik üretici tarafından belirlenir ve kanalların bu özelliği etkinleştirmek için en az 1.000 aboneye ihtiyacı vardır.


5. Patronaj

Sadık bir hayran kitleniz varsa Patreon gibi üçüncü taraf bir platform, dijital içerik oluşturucuların, sanatçıların, yazarların ve işletmelerin kanalınızı ve içeriğinizi destekleyen kullanıcılara özel avantajlar sağlamasına olanak tanır.

Patreon, YouTube kanal üyeliği gibi YouTube içerik oluşturucuları ve markaları arasında popülerdir. Ancak katmanlı üyelikle, abone sayınızdan bağımsız olarak kullanıcılara sunmak için farklı avantajlar seçebilirsiniz. Sahne arkası videoları gibi özel içerikler veya erken erişim gibi avantajlar sağlarsanız etkili kazançlar elde edebilirsiniz.


6. Ürün Satışı

10.000’den fazla abonesi olan YouTube kanalları, her video sayfasında görünen bir ürün rafı aracılığıyla ürün satabilir. Güçlü bir marka topluluğu oluşturduysanız YouTube’daki hayranlarınıza markalı ürünler satarak başka bir gelir akışı açabilirsiniz.

Bu, özellikle kendi web sitesine sahip olmayabilecek ve takipçilerine ürün satmak isteyen YouTube içerik oluşturucuları için kullanışlıdır. Dünya çapında 45’ten fazla desteklenen ürün platformu veya perakendeci ile markanızı büyütme fırsatınız var.


7. Süper Özellikler

YouTube’da daha önce bir canlı yayın izlediyseniz, bazı sohbet mesajlarının öne çıktığını ve diğerlerine göre vurgulandığını fark etmiş olabilirsiniz.

Bunun nedeni, YouTube’un içerik üreticilerin Super Chat’i canlı videolarında etkinleştirmesine izin vermesidir. Bu para kazanma özelliği, kitlenizin mesajlarının bir canlı yayın sohbetinde öne çıkması için belirli tutarlarda ödeme yapmasına olanak tanır.

Aynı şekilde, Super Stickers Super Chat’e benzer şekilde çalışır. Sohbet mesajları satın almak yerine kullanıcılar eğlenceli çıkartmalar satın alabilir ve paylaşabilir. Bu çıkartmalar daha sonra en sevdikleri içerik oluşturucunun dikkatini çekmek için sohbet akışının en üstüne sabitlenir.

Ve son olarak Süper Teşekkürler özelliği, kullanıcıların en sevdikleri içerik oluşturuculara minnettarlıklarını göstermelerini sağlar. Kullanıcılar küçük bir miktar bağışta bulunarak canlı yayın sohbetinde öne çıkan bir yorumun yanı sıra animasyonlu bir GIF alırlar.

Super Chat’lerin ve Super Stickers’ların aksine, kullanıcılar Süper Teşekkürler’i yalnızca canlı yayınlarda değil yüklenen herhangi bir videoda satın alabilirler.

Bunlar yararlı ve eğitici videolar oluşturan dijital içerik üreticiler veya markalar için harika özelliklerdir. Bu süper özellikler yalnızca ekstra gelir sağlamakla kalmaz, aynı zamanda en iyi hayranlarınızın içeriğiniz için desteklerini ve şükranlarını göstermelerini sağlar.


8. YouTube Kısa Metraj Fonu

Mayıs 2021’de YouTube, yalnızca Shorts içerik oluşturucuları için 100 milyon dolarlık bir fon başlattı. Bu para, 2021-2022 yılları arasında her ay YouTube Shorts içerik oluşturucularına dağıtılacak.

Bu, YouTuber’ların her ay Shorts videolarındaki etkileşime ve görüntülemelere bağlı olarak 100 ila 10.000 dolar arasında herhangi bir yerde kazanabileceği anlamına gelir. Ve kazan her ay yenilenir. Bu nedenle bir ay kazanamazsanız bir sonraki aya kazanabilirsiniz.

YouTube Kısa Film Fonu almak için Youtube İş Ortaklığının bir parçası olmanıza gerek yoktur. Bu nedenle içerik üreticiler iş ortaklığı programının gereksinimlerini karşılamadığı için bu yöntem bir avantajdır. Ancak içerik üreticilerin YouTube kısa metraj fonuna hak kazanmak için yine de belirli kuralları karşılamalıdır.


9. YouTube Premium

YouTube Premium, YouTube tarafından sunulan bir abonelik hizmetidir. Üyeler reklamsız içerik izleyebilir, video indirebilir, arka planda oynatmayı etkinleştirebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Peki, bu durum para kazanmayı nasıl etkiler? YouTube Premium üyeleri videolarını izlerse videolarından reklamlarla para kazanan içerik üreticilere ödeme yapılmaya devam edilir mi? Bu sorunun cevabı evet!

YouTube’a göre abonelik geliri ödemeleri, reklam geliri ödemeleri gibi her ayın başında içerik oluşturuculara dağıtılıyor. Miktar elbette, Premium üyelerin videolarınızı ne kadar izlediğine bağlıdır.


10. Videogamer

YouTube, ciddi bir oyuncuysanız para kazanmak için mükemmel bir seçenek olabilir. PewDiePie gibi en iyi YouTube oyuncularından bazıları, oyun oynayarak milyonlarca dolar kazanıyor. Küresel oyun endüstrisinin 2021’de 180 milyar dolar gelire ulaşması beklenirken oyuncuların oyun şirketlerini ve izleyicilerini birbirine bağlayan bu işlemle para kazanabilirler.


11. Youtube Red

Demografisi 25+ olan video içerik oluşturucuları Youtube Red ile para kazanabilirler. Bu yeni abonelik hizmeti, ayda 9,99 ABD doları karşılığında reklamsız içerik ve YouTube orijinal içeriği içerir. Kullanıcılar videoları çevrimdışı kaydedebilir ve arka planda oynatabilir. Bu, içerik üreticiler için nasıl çalışır? İçeriğinizi aboneliğinize dahil etmek için YouTube İş Ortağı olarak kabul etmeniz gerekir. İçerik üreticilere, izlenme süresi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gelirin belirli bir yüzdesi ödenir.


12. Video Düzenleme Hizmeti

YouTube içerik oluşturucuları, kitlelerinin ilgisini çekmek ve onlarla etkileşim kurmak için özenle düzenlenmiş videolardan yararlanır. Ancak, hepsi gerekli becerilere sahip değildir. Video düzenleme yeteneğiniz varsa diğer YouTuber’lara video düzenleme hizmetleri sunmayı düşünün. Hizmetlerinizi kanalınızda veya iş platformlarında sunabilirsiniz.


13. Çevrimiçi Kurslar

YouTube’da para kazanmanın bir başka yolu da çevrimiçi kurslar ve diğer dijital bilgilendirici ürünler satmaktır. Takipçilerinize değer katan bir bilginiz varsa tüm bu bilgileri bir kursta veya eğitimde bir araya getirebilirsiniz.

Konu olarak fitness, pazarlama, hatta profesyonel kurslar gibi birçok detayı kullanabilirsiniz. Uzmanlık alanlarınız size yüksek kazançlar sağlayacaktır. Örneğin kodlama video eğitimleri ile kazanç yakalamaya başlayabilirsiniz.


14. Amazon Influencer

Amazon kısa süre önce YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter’daki sosyal medya etkileyicilerinin Amazon önerileri aracılığıyla para kazanmalarını sağlayan Influencer programını tanıttı. Onaylandıktan sonra, Amazon’da önerdiğiniz ürünlerle dolu bir sayfa oluşturabilirsiniz. Daha sonra kişiselleştirilmiş bağlantıyı sosyal medya kanallarınızda paylaşabilirsiniz. Birisi tıklayıp satın aldığında, onaylanmış ürün kategorilerinden komisyon kazanırsınız. Ayrıca e-postalar içinde sayfalarına bağlantı verebilirsiniz!

Bu program herkese açık değildir. Twitter veya YouTube hesabınızla başvurursanız hemen kabul veya ret verirler. Facebook ve Instagram manuel olarak incelendikten sonra kabul veya ret alırsınız.

Youtube Gerçekten Kazandırıyor mu?

youtube kazançları
 • ABD’deki yetişkinlerin % 74’ü YouTube’u kullanıyor.
 • ABD’li YouTube izleyicilerinin sayısı, 2020’de 214,9 milyon dolardan 2024’te 221 milyon dolara ulaşabilir.
 • YouTube, ABD’de en çok kullanılan dijital video platformudur. En İyi İzleyicilerin % 94,5’i Netflix’ten daha fazla kullanıcı demektir.
 • İnsanların %72’si vakit geçirmek için YouTube’u kullanıyor.
 • İzleyicilerin % 70’i, bir YouTube reklamında gördükten sonra bir markadan satın alıyor.
 • Amaç Hedefli YouTube Reklamları, demografi tarafından hedeflenenlere göre %100 daha fazla amaca hizmet eder.
 • Forbes’a göre, video reklamcılığı önümüzdeki birkaç yıl içinde büyümeye devam edecek ve 2019’da 10,18 milyar dolardan 2024 yılına kadar 12,66 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
 • Mobil cihazlar, video reklam harcamalarının %73’ünü oluşturacak.
 • Video reklamlar, tüketicilerin bir markayı keşfetmesinin en iyi seçenektir.
 • Pazarlamacıların %96’sı bütçeyi videodaki reklamlara harcadı.

Günün sonunda Youtube para kazanma rehberi makalemizin sonuna geldik. Umarız bu rehber sizin için faydalı olmuştur. İnternetten para kazanma konusunda aşağıdaki makaleleri de inceleyebilirsiniz.

Google Adsense Reklamları ile Para Kazanma Rehberi

İnternetten Para Kazanma Yolları: 22 Güncel Fikir

Youtube’da para kazanma konusunda aklınıza takılan sorular varsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz.