Yandex Webmaster Aracı (2024 Kapsamlı Rehber)

Yandex Webmaster Rehberi
Son Güncelleme: 28/01/2024

Yandex 1997 yılından beri faaliyet gösteren Rusya merkezli popüler bir arama motorudur. Günümüzde %12.8’lik Türkiye pazar payı ile Google’dan sonra en büyük arama motoru ünvanını elinde bulundurmaktadır. Bu sebeple web site sahiplerinin arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışmalarında Yandex gibi bir arama motorunu göz ardı etmemesi site trafiğine olumlu katkı sağlayacaktır.

Makalemizde Yandex arama motorunda SEO çalışmalarınızı geliştirmek için Yandex Webmaster aracı kullanımını kapsamlı bir şekilde inceleyeceğiz.

Yandex Webmaster Aracı Nedir

Yandex Webmaster ya da Türkçe karşılığı ile Yandex Web Yöneticisi, tıpkı Google Search Console gibi çeşitli araçlarla web sitenizle ilgili durumlarda aksiyon almanızı sağlayan arama motoru optimizasyon aracıdır.

Web sitenizin Yandex arama motorundaki performansını izlemek ve daha fazla görünürlük sağlamak için web sitenizi Yandex webmaster aracına eklemek önemlidir.

Yandex Webmaster ile web site sahipleri, dizin oluşturma durumunun kontrolünü, sitemap gönderme ve robots.txt dosyası oluşturma gibi özellikleri kullanabilir.

Yandex Webmaster’a Nasıl Kayıt Olunur

Yandex webmaster aracına web sitenize ekleyebilmek için her şeyden önce bir yandex mail hesabına sahip olmanız gerekir. Eğer hali hazırda bir Yandex mail hesabınız yoksa Yandex.Mail sitesini ziyaret ederek üye olabilirsiniz.

1. Adım: Yandex webmaster aracına erişmek için Yandex.Webmaster sitesine giderek Yandex hesabınızla oturum açın.

Yandex webmaster kaydı

2. Adım: Web yöneticisine giriş yaptıktan sonra üst bölümdeki “+” işaretine tıklayarak web site URL’nizi ekleyin ve ardından “Add” butonuna tıklayın.

Yandex Webmaster nasıl eklenir

3 Adım: Daha sonra karşımıza sitenin sahipliğinin doğrulanması için 3 tane yöntem çıkacak.

Yandex Webmaster Kaydı

HTML file yönetiminde doğrulama aracı size bir html dosyası iletir. Bu dosyayı sitenizin ana dizine yükleyin ardından “Check” butonuna basın.

Meta tag yönteminde sitenin head bölümüne eklemeniz içi küçük bir kod parçası verir. WordPress alt yapısına sahip bir site kullanıyorsanız, sitenizin header.php bölümüne bu kodu ekleyebilirsiniz. Ayrıca WordPress Rank Math SEO, All in One SEO veya Yoast SEO, Jetpack eklentilerinden herhangi birini kullanıyorsanız, eklentilerin web doğrulama araçları bölümlerinde ilgili doğrulama kodunu ekleyebilirsiniz.

WordPress dışında farklı bir yazılım kullanıyorsanız ilgili doğrulama kodunun tüm sayfalarınızın </head> etiketinden önce eklendiğinden emin olun.


4. Adım: Doğrulama adımını tamamladıktan sonra “My sites” bölümünde sitelerimiz listelenecek. Yönetmek istediğiniz siteye tıklayın.

Yandex webmaster kaydı

Yandex Webmaster Aracının Özellikleri

Yandex web yöneticisindeki araçlar tıpkı Google Search Console gibi web sitenizin site güvenliği, teknik SEO hatalarını, mobil uyumluluğunu ve indexlenme ile ilgili durumları optimize etmemize olanak tanır. Özellikler Yandex Webmaster araçları hesabında farklı bölümlere ayrılmıştır. Şimdi bu bölümleri inceleyelim.

1. Özet

Özet bölümü, web sitenizin bir gösterge tabosu ile Yandex Webmaster araçlarının genel bir durumunu gösterir. Sitedeki sorunları, arama trafiğini, tarama ile ilgili hataları ve çeşitli detayları bu bölümden yüzeysel olarak kontrol edebilirsiniz.

Yandex Webmaster Özet

2. Site Kalitesi

Bu bölümde site kalitesi ile ilgili göstergeleri bulacaksınız. Site kalitesi, kullanıcıların ihtiyaçlarını ne kadar iyi karşıladığını ifade eder. Sitenizin kalitesi ne kadar iyi olursa arama motoru sonuçlarında o kadar üst sıralarda yer alır ve daha fazla trafik elde edersiniz. Ayrıca sitenizin performansına göre çeşitli rozetler kanabilirsiniz.

Yandex Webmaster Site Quality

3. Sorun Giderme

Sorun giderme bölümünde, site güvenliği ve tarama sorunları ile ilgili öneriler bulunur. Yandexbot’un sitenizi tarayabilmesi ve dizine ekleyebilmesi için web sitenizde güvenlik veya herhangi bir ihlal olmadığından emin olmasınız.  

Tespit edilen sorunları veya önerileri dikkate alıp gerekli aksiyonu aldıktan sonra “Check” butonuna tıklayarak sorunun düzeltildiğini Yandex’e bildirebilirsiniz.


4. Arama Sorguları

Arama sorguları bölümü, seçtiğiniz dönem için web sitenizle ilgili tüm gösterimleri ve tıklamaları size gösterir. Ülkelere ve cihazlara göre filtrelenmiş ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

Yandex Webmaster Arama Sorguları

5. Indexleme

İndexleme bölümü, Yandex arama motorundaki sitenizin indexlenme durumu ile ilgili bilgileri sunan önemli bir bölümdür. Ayrıca web sitenizin site haritalarını da yine bu bölümden Yandex’e gönderebilirsiniz. Sayfalarınızın indexlenmesi istemek için “Reindex Page” aracını kullanın. Bu özellik Google Search Consol’daki Google Gibi Getir özelliğine benzer.

Sitenizi başka bir alana taşımak isterseniz, “Relocate site” aracını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için ilgili listeden yeni alan adınızı seçin ve “Save” butonuna tıklayın.


6. Aramada Görüntüle

Bir site arama sonuçlarında ne kadar açıklayıcı bilgiler sunarsa, kullanıcılar o siteyi daha sık tercih ederler. Bu bölüm Google Search Console’daki yapısal verilere benzer. Buradaki adımları uygulayarak çeşitli schema türlerini kullanabilirsiniz.


7. Bağlantılar

Bağlantılar bölümü, dahili bağlantılar ve harici bağlantılar olmak üzere iki menüye ayrılır. İç bağlantılar bölümünde kırık, çalışmayan bağlantı örneklerini, 403, 500 gibi sunucu hataları içeren sayfaları listeler.

Dış bağlantılar bölümü, sitenize gelen backlink sayısını ve listesini gösterir. Eğer spam içerikli bağlantılar tespit ederseniz Disavow aracı ile bu bağlantıları Google’dan da reddedebilirsiniz.


8. Site Bilgileri

Site bilgileri bölümü, coğrafi hedefleme, site adı ve site bağlantılarını ayarlamanızı sağlar. Google’da olduğu gibi Yandex de site bağlantılarını otomatik olarak oluşturur. Arama sonuçlarına yerleşen site bağlantılarını “Sitelinks” menüsü altında görüntüleyebilirsiniz.


9. Turbo Sayfalar

Yandex turbo sayfalar, Google’ın AMP sayfalarına benzer. Bu özellik sitenizin mobil sürümünü hızlandırmak için kullanılır. Ancak etkinleştirmek için turbo sayfalar ayarlarını yapılandırmalısınız. Eğer web siteniz Rusya veya çevre bölgeler için hizmet vermiyorsa bu özellik yerine Google AMP sayfalarını kullanmanızı öneririz.


10. Araçlar

Yandex, webmaster’ın araçlar bölümü sitenizi analiz etmeye yardımcı olmak için aşağıdaki araçları sunar:

  • Robots.txt analizi
  • Site haritası doğrulayıcı
  • Sunucu yanıt kontrolü
  • URL’yi kaldırın
  • Mobil uyumluluk için denetim sayfaları
  • XML doğrulayıcı
  • Yapılandırılmış veri doğrulayıcı

Bu araçları kullanarak, robots.txt dosyanızdaki hataları, sitemap dosyanızı, URL’lerinizi Yandex arama motorundan kaldırma aracı ve diğer araçları kullanarak teknik optimizasyonlar yapabilirsiniz.


Yandex Webmaster rehberimizin sonuna geldik. Umarız bu rehber web sitenizi Yandex arama motoru için optimize etmenize ve SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olmuştur.

Ayrıca web yöneticisi dışında Google Search Console rehberini de incelemenizi öneririz.

Google Search Console Rehberi: SEO Başlangıç Adımları

Yandex webmaster aracı ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa lütfen yorumlarda bize bildirin.