Yandex Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Yandex Kurum Ekleme)

Yandex Harita Kaydı Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 02/12/2022

Rusya’nın önde gelen arama motoru Yandex Haritalar ile şehirlerarası otoyolları, sokakları, binaları, kurum ve kuruluşları rahatça bulabilirsiniz. Siz de Yandex’in popüler hizmetlerinden biri olan Yandex Haritalar‘a firma bilgilerinizi ekleyerek işletmenizi daha fazla İnternette görünür hale getirebilirsiniz.

Bu makalemizde Yandex Harita kaydı nasıl yapılır? ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

Yandex Haritalar’a Kurum Ekleme:

Yandex Haritalar’a kurum eklemek Google Haritalar’daki kadar basit ve kolay bir işlemdir. Haritalara şirket eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Adım: Yandex Haritalar’a firma eklemek için önce Yandex Rehber sitesinde Yandex mailiniz ile giriş yapın. Ardından çıkan sayfada, firma adı ve firma kategorinizi ekleyin.

Yandex Haritalara Şirket Eklemek

2. Adım: Sonraki adımda, fiziksel bir dükkanınız olup olmadığını seçin. “Evet bir ofisimiz var” seçeneği ile devam edin.

Yandex Haritalara Firma Ekleme

3. Adım: Açılan yeni pencereden firma adres bilgilerinizi ekleyin ve ardından “devam et” butonuna tıklayın.

Yandex Harita Kaydı

4. Adım: Bu adımda, müşterilerinizin sizinle iletişime geçmesini istediğiniz kanalları ekleyin. Eğer bir web siteniz varsa sitenizi eklemek SEO için de yararlı olacağından bu alanı boş bırakmayın. Daha sonra telefon numaranızı ekleyin ve SMS ile onayla veya telefonla doğrula butonuna tıklayın.

Yandex Rehber Firma Kaydı

5. Adım: Doğrulama için aldığınız kodu 2 dakika içinde ilgili bölüme yazarak işletmenizi doğrulayın.

Yandex Haritalar Firma Onaylama

6. Adım: Doğrulama işleminden sonra Yandex Rehber paneline yönlendirileceksiniz. Bu panelde işletmeniz ile ilgili logo, kapak fotoğrafı gibi çeşitli bilgileri ekleyebilirsiniz.

Yandex Rehber firma ekleme

Eklediğiniz her bilgi, fotoğraf, menü, iletişim adresi, bir moderatör tarafından manuel olarak onaylanmaktadır. Profil bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurduktan sonra Yandex Harita kaydının onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Onaylanma süreci genellikle 3-5 gün arasında sürebilir. Yandex Harita kaydında, Google Haritalar doğrulama işlemleri gibi bir posta ile doğrulama yöntemi bulunmaz.

Not: Yandex Harita kaydınızı tamamladıktan sonraki günlerde Yandex Rehber paneline girerek kaydınızı kontrol edebilirsiniz. Moderatör bu süreçte bilgilerinizi onaylamış veya reddetmiş olabilir. Onay durumunu kontrol etmek için sol panelden > düzenlemeler bölümüne tıklayın.

Reddedilen bilgiler için moderatör yönergelerini inceleyin ve hatalı alanları düzeltip bilgilerinizi tekrar gönderin. Fiziksel konumuz ile ilgili problemlerde, müşteri temsilcisi sizinle iletişime geçip adres bilgilerinizi teyit etmek isteyebilir.

Yandex onaylanmış kurum simgesini açmak isterseniz bazı yeterlilikleri karşılıyor olmanız gerekir. Konuyla ilgili Yandex onaylanmış kurum sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Google Haritalar‘a veya Apple Haritalar‘a işletme eklemek isterseniz aşağıdaki makaleleri incelemenizi öneririz.

Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Google My Business)

Apple Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Apple Maps Connect)

Yandex Haritalar’a firma ekleme ile ilgili aklınıza takılan bir soru varsa lütfen bize yorumlarda belirtin.

Tüm Yorumlar
  1. Merhaba, Yandex’de aynı şirketin ikinci adresini eklemek istiyorum.

Comments are closed.