WP Super Cache Ayarları (2023 Yapılandırma Rehberi)

WP Super Cache Ayarları
Son Güncelleme: 15/03/2023

Yavaş çalışan WordPress web siteniz için etkili ve popüler bir WordPress cache eklentisi arıyorsanız WP Super Cache kullanımı kolay arayüzü ile web sitenizin önbellekleme konusundaki ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilir. WP Super Cache sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayarak ziyaretçilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi sunar ve SEO’nuzu geliştirerek arama motoru sıralamanızın iyileştirilmesine yardımcı olur.

Rehberimizde WP Super Cache kullanımı, kurulumu ve WordPress web sitenizin WP Super Cache ayarlarını yapılandırmak için gereken en iyi yapılandırmayı göstereceğiz.

WP Super Cache Eklentisi Kurulumu

WP Super Cache eklentisinin kurulumu oldukça kolay ve basit bir adımdır. WordPress yönetim paneli > Eklentiler > Yeni ekle menüsüne giderek eklenti adıyla arama yapın ve ardından yükle butonuna tıklayın. Ayrıca WordPress eklenti mağazasındaki WP Super Cache sayfasından da indirip yükleyebilirsiniz.

WP Super Cache Kurulumu

Eklentiyi yükledikten sonra etkinleştir butonuna tıklayın. WP Super Cache artık kullanıma hazır.

WP Super Cache Eklenti Ayarları:

WP Super Cache oldukça kolay bir arayüze ve kullanıma sahiptir. Ayarları yapılandırmaya başlamak için WordPress yönetim panelinizin > Ayarlar menüsü altından eklentinizi seçin. Ardından aşağıdaki adımları takip edin:

1. Kolay Ayarlar

Varsayılan olarak, WP Super Cache eklentisi kapalı olarak gelir. Eklentiyi aktif hale getirmek için basit ayarlar menüsünde “Önbellekleme Açık” olarak işaretleme yapın. Açık olarak işaretledikten sonra “Durumu Güncelle” butonuna tıklayın. Ek olarak bu menü üzerinde Önbelleği istediğiniz zaman temizleyebileceğiniz bir buton bulur.

WP Super Cache Kolay Ayarlar

2. Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş ayarlar menüsündeki ayarları yapılandırmak için aşağıdaki adımları inceleyin.

WP Super Cache

Gelişmiş menüsünde önce “Önbellekleme” özelliğini etkinleştirin. Ardından önbellek teslim yöntemi için “Simple” ayarını seçin. Simple ve Expert arasındaki fark, simple modda eklenti önbellek dosyalarını sunmak için PHP kullanır. Expert modunda ise önbelleğe alınmış dosyaları sunmak için mod_rewrite kullanır.

Diğer bölümündeki, önbellek kısıtlamaları için ihtiyacınıza göre bir tercih yapın. Tüm ziyaretçiler için önbelleğe almak için ilk “Enable caching for all visitors” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Parametre içeren sayfaları önbellek dışı bırakmak için “Don’t cache pages with GET parameters” seçeneğini işaretleyin.

İyi bir web sitesi optimizasyonu için aşağıdaki bölümleri aktif olarak işaretleyin;

 • Sayfalar daha hızlı yüklensin diye sayfaları sıkıştır.
 • Önbellek yenileme. Yeni bir önbellek dosyası oluşturulurken ziyaretçilere eskisi gösterilir.
 • Mobile device support.
 • Fazladan anasayfa kontrolü.
 •  Sadece yorum yapıldığında sayfayı güncelle.

Gerekli işaretlemeleri tamamladıktan sonra “Durumu Güncelle” butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.


Otomatik önbellek temizliği için “Zaman Aşımı” bölümünden > Planlayıcıyı kullanabilirsiniz. Örnek olarak her akşam 23:00 temizlik hizmetini planlayabilirsiniz.

WP Super Cache Zaman Aşımı

Kabul Edilecek Dosyalar & Reddedilecek Adresler: Bu menüden önbellekleme işlemlerine dahil edilmesini istemediğiniz WordPress bölümlerini hariç bırakabilirsiniz.


3. CDN Ayarları

WP Super Cache ile CDN özelliğini açmanın iki yolu vardır. İlk olarak yerleşik şekilde eklenti ayarları üzerinden CDN desteğini aktif hale getirerek gerekli alanları CDN hizmetinize göre doldurmak.

İkinci yöntem ise Jetpack eklentisinin, “Site Accelerator” işlevini aktif etmektir. Bu özellik, görsellerinizi optimize eder ve görsel dosyalarınızın yanı sıra CSS ve JS’inizi de site dışında depolar.


4. İçerik Ayarları

Gelişmiş menüsündeki “Zaman Aşımı” ayarları doğru şekilde ayarlandığı sürece, bu menüyü kullanmanıza gerek yoktur. Ancak çok fazla güncelleme yapılmayan siteler için zaman aşımı özelliğini aktif etmediyseniz, manuel temizlik için bu menüyü kullanarak önbellek temizleme işlemini yapabilirsiniz.

WP Super Cache İçerik Ayarları

5. Ön Yükleme

WP Super Cache’deki ön yükleme özelliği, tüm sayfalarınız için statik dosyalar ve statik bir web sitesi sunmanıza olanak tanır. Bu sayede sunucu kaynakları korunabilir ve web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

WP Super Cache Ön Yükleme

Önbelleği manuel olarak yenilemediğiniz sürece statik dosyalarınızın süresinin sona ermesini istemiyorsanız 0 olarak bırakabilirsiniz.


6. Eklentiler

Bad Behavior, domain mapping, Jetpack mobile tema, WPTouch eklentilerinden herhangi birini kullanmıyorsanız, bu bölümü “Disabled” olarak bırakın. Eğer bu eklentilerden birini kullanıyorsanız, “Enabled” olarak ayarlayın.


WP Super Cache ayarları yapılandırma rehberimizin sonuna geldik. Eğer farklı WordPress cache eklentisi yüklemeyi düşünürseniz, aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

WP Fastest Cache Ayarları (Kurulum ve Yapılandırma)

WP Rocket Ayarları ve Kurulumu (Kapsamlı Rehber)

LiteSpeed Cache Ayarları (En İyi Performans)

W3 Total Cache Ayarları (En İyi Yapılandırma)

Bu rehberde 1.7.3 sürümü içerikleri ve görselleri kullanılmıştır. Eklenti arayüzüne ve içeriklere güncelleme geldiğinde, makalemizi güncel bilgilerle sürekli yenileceğiz.

WP Super Cache kullanımı ile ilgili sormak istediğiniz sorularınız varsa bize yorum yaparak iletebilirsiniz. Size yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz.

Tüm Yorumlar
 1. Merhabalar,

  WP Super Cache eklentisinde dediğiniz ayarları yaptım. Ancak sitemin yükleme hızı değişmedi. Bunun üzerine önbelleklenmiş sayfaları görünletip bağlantılarına tıkladığımda hepsinin SSL’siz bağlantılar olduğunu gördüm. WP Super Cache eklentisinin https:// li sayfalarımı önbelleğe alması için ne yapabilirim? Teşekkürler.

  İyi çalışmalar.

  1. Böyle bir ayrım olmaması lazım, kalıcı bağlantılarla alakalı bir sorun olabilir. Sosyal medya hesaplarımızdan veya WhatsApp üzerinden iletişime geçerseniz yardımcı olabiliriz.

Comments are closed.