WP Fastest Cache Ayarları 2023 (Kurulum ve Yapılandırma)

WP Fastest Cache Ayarları
Son Güncelleme: 15/03/2023

WordPress web sitenizi optimize ederken çeşitli cache eklentileri kullanırız. Bu eklentilerden biri de WP Fastest Cache eklentisidir. Ücretsiz ve premium versiyonları bulunan bu WordPress cache eklentisi ile web site hızınızı önemli ölçüde yükseltebilirsiniz. Böylece Pagespeed veya Gtmetrix gibi araçlardan da yüksek puanlar almanızı sağlarken, önemli web verileri sorunlarından da kurtulmuş olacaksınız.

WP Fastest Cache eklentisi rehberimizde, en sitenizin hızını optimize edebilmeniz ve dolayısıyla SEO’nuzu geliştirmeniz için cache ayarlarını nasıl yapılandırmanız gerektiğini anlatacağız.

WP Fastest Cache Nedir?

WP Fastest Cache, WordPress web siteleri için önbellekleme, CSS, JS, HTML gibi kaynakları sıkıştırarak web sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayan bir önbellek eklentisidir. Kaynaklarınızı küçültme ve birleştirme özellikleri dışında, veritabanı temizliğine ve veritabanınıza yapılan isteklerin azaltılmasını sağlayan başka özellikleri de vardır. Ancak eklentiden maksimum verimi almak için premium sürüme yükseltmelisiniz.

WP Fastest Cache Eklentisi Nasıl Kurulur?

WP Fastest Cache eklentisi diğer ücretsiz eklentiler gibi kurulumu oldukça basittir. WordPress yönetim paneli > Eklentiler > Yeni ekle menüsüne giderek, arama bölümüne WP Fastest Cache yazıp, ilgili eklentiyi yükleyin, ardından etkinleştir butonuna tıklayın.

WP Fastest Cache Kurulum

Kurulum tamamlandıktan sonra en iyi optimizasyonu sağlamak için yapılandırma ayarlarına geçebiliriz.

WP Fastest Cache Eklenti Ayarları

WP Fastest Cache eklentisinin ayarları diğer WordPress cache eklentilerine göre çok daha basittir. Eklentinin ücretsiz sürümünde kısıtlı özellikler bulunur, ancak yine de web sitenizin hız optimizasyonu için yeterlidir. WP Fastest Cache’in tüm özelliklerini kullanabilmek için premium sürümü satın almanız gerekir. Ancak yine de ücretli bir cache eklentisi kullanmayı düşünürseniz kesinlikle WP Rocket cache eklentisini tercih etmenizi öneririz.

WP Fastest Cache ayarlarını yapılandırmaya başlamak için sol bölümdeki WordPress yönetim panelinde > WP Fastest Cache menüsüne tıklayın. Ardından aşağıdaki yapılandırma adımlarını takip edin:

1. Genel Ayarlar

Ayarlar menüsü, eklentinin en önemli yapılandırma menüsüdür. Bu bölümdeki tüm özellikleri aktif olarak ayarlayın.

WP Fastest Cache Ayarları

Önyükleme: Bu alanı işaretledikten sonra açılan pencereden, önyükleme işlevinin geçerli olacağı WordPress içeriklerini belirleyin. Bu penceredeki tüm alanları etkinleştirin.

CSS Birleştir: CSS birleştirme işlemi temanızda sorunlara neden olabilir. Birleşme işleminden sonra bir hata fark ederseniz bu alanın işaretini kaldırın.

JS Birleştir: JS birleştirme işlemi web sitenizin temasında bozukluklara neden olabilir. Herhangi bir hata fark ederseniz bu alanın işaretini kaldırın.

Sönük olan bölümler premium sürüme ait özelliklerdir. Bu özelliklerden yararlanmak için WP Fastest Cache premium satın almanız gerekir.


2. Önbellek Temizleme

WP Fastest Cache ayarlarını yapılandırmayı tamamladığınızda, “Önbellek Temizleme” sekmesinden “Tüm Önbelleği Temizle” ve “Önbellek ve küçültülen CSS/JS’leri sil” butonuna tıklayarak önbelleği temizleyin.

WP Fastest Cache Önbellek Temizleme

Önbellek temizleme adımını geçtikten sonra, bu bölümde yine önbellekleme için zaman aşımı kuralları belirleyebilir ve belirli zamanlarda web sitenizin sayfalarında önbellek temizleme işlemi yapabilirsiniz.

WP Fastest Cache Zaman Aşımı

Zaman aşımı kuralları belirlemek için önbellek temizleme menüsünün alt bölümündeki “Yeni Kural Ekle” butonuna tıklayın. Ardından önbelleklemeyi otomatik hale getirmek istediğiniz sayfaları belirleyin. Sadece ana sayfa veya belirli URL’ler içeren sayfaları seçebilir ardından zaman aralıklarını seçebilirsiniz.


3. Resim Optimizasyonu

Resim optimizasyonu menüsü, web sitenizdeki görüntüleri kayıpsız şekilde sıkıştırmanızı sağlar. Ancak bu özellik premium’a özeldir ve ücretsiz versiyonda kullanılamaz. Sadece görsel optimizasyonu için premium sürüme geçmek yerine WordPress eklenti mağazasındaki TinyPNG gibi ücretsiz eklentileri tercih edebilirsiniz.

WP Fastest Cache Resim Optimizasyonu

Ayrıca WordPress görsel optimizasyonu nasıl yapılır? makalemizi inceleyerek daha fazla eklenti ve optimizasyon yöntemi bulabilirsiniz.


4. Premium

Wp Fastest Cache eklentisinin premium menüsünde, eklentiyi satın alabileceğiniz bir panel bulunur. Bu bölümde eklentiyi satın alarak hangi avantajlar yararlanabileceğinizi gösterir.

WP Fastest Premium

Ancak rehberimizin başında da söylediğimiz gibi, eğer ücretli bir eklenti satın almak isterseniz WP Rocket, Litespeed, Nitropack, Jetpack gibi eklentilerin premium sürümlerini satın almanızı tavsiye ederiz.


5. Hariç Tutulan Sayfalar

Küçültme veya birleştirme ayarlarından herhangi biri temanızı bozarsa, sorunlu CSS veya JavaScript dosyalarını tespit edin ve bu menüden CSS  ve JS hariç bırakma kuralları ekleyerek bunları hariç bırakın. Küçültme ve birleştirme ayarlarını etkinleştirdikten sonra web sitenizin temasında herhangi bir hata meydana gelmezse bu adımı atlayabilirsiniz.

WP Fastest Cache Hariç Bırakma

6. CDN Ayarları

WordPress web siteniz için bir CDN hizmeti kullanıyorsanız, CDN menüsünde ilgili CDN ayarlarını tanımlayabilirsiniz.

WP Fastest Cache CDN Ayarları

CDN ayarlarını yapmak için menüdeki hizmetlerden birini seçin, eğer kendi firmanızı listede göremiyorsanız, Other CDN Providers seçeneğini seçin ve ilgili API bilgilerini girin.


7. Veritabanı Ayarları

Web sitenizin veritabanını temizlemek, gereksiz çöpleri kaldırır ve tabloları optimize ederek sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar. WP Fastest Cache eklentisinin bu menüsü yine Premium sürüm için aktif olmaktadır. Eğer premium sürüme sahipseniz “ALL” butonuna tıklayarak optimizasyonu tamamlayabilirsiniz.

WP Fastest Cache Veritabanı

Eklenti yapılandırmanızı tamamladıktan sonra önbellek menüsünden, tüm önbelleği temizleyin. İşte her şey bu kadar, eklenti kullanıma hazır.


Makalemizin sonuna geldik. Makalemizde kullanılan içerik ve görseller 0.9.1.7 sürümüne aittir. Eklenti içeriği ve ara yüzü güncelleme aldıkça görselleri ve içerikleri sürekli güncelliyor olacağız.

WP Fastest Cache eklentisinin yapılandırma ayarları ile ilgili sormak istediğiniz sorular varsa bize yorumlarda iletebilirsiniz.

Tüm Yorumlar
  1. Selamlar, sitem için takıldığım sorunların çözümünde ilk olarak buraya bakıyorum. En yakın zamanda bu eklentiyi kurup deneyeceğim.

  2. Merhaba, yandex harita kayıt işlemi yapacağım sırada google aramasında karşılaştım. İçerikleriniz görsellik, basitlik ve işleyiş açısından harika. Umarım bu çizgide ilerlersiniz. WP Fastest Cache programınıda aktiif olarak kullanıyorum. Makale içerisindeki direktiflerinizi işleme alıp kesinlikle uygulayacağım. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Comments are closed.