WordPress Yorumları Kapatma

WordPress Yorum Kapatma
Son Güncelleme: 02/12/2022

WordPress tabanlı bir web siteniz varsa temanızın birçok bölümünü özelleştirme imkanınız vardır. Her web sitesinde temel amaç daha fazla ziyaretçi çekmek ve ziyaretçiler ile etkileşime girmektir. WordPress tabanlı web sitelerde etkileşim için en etkili yöntem ziyaretçilerin yorum yapabilmesidir. Ancak yorumlara izin verme ve WordPress yorumları kapatmak farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

Yorumlar özellikle site içi SEO stratejisi için çok etkilidir. Ancak az sayfalı bir web sitesine sahipseniz veya kullanıcı yorumlarını takip edecek vaktiniz yoksa sayfanıza gelen rastgele ve alakasız yorumlar, spam bağlantılar web sitenizin domain otoritesine zarar verebilir. Bu durumda WordPress yorum kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress yorumları kapatmak için farklı yöntemler bulunur. Yorumları sayfaya özel olarak tek tek kapatabileceğiniz gibi yorum yapmayı tamamen de kapatabilirsiniz.

Tüm Siteyi Yoruma Kapatma

WordPress tabanlı web sitenizin tamamını yoruma kapatabilirsiniz. Bu süreç aslında oldukça basit bir işlemdir. Tüm siteyi WordPress yorum kapatma işlemleri için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak kullanıcı adı ve parola kullanarak WordPress admin paneline giriş yapın.
 • Ardından Ayarlar bölümünden > Tartışma sekmesine tıklayın.
 • Bu adımdan sonra “İnsanların yeni yazılara yorum yapmasına izin ver” alanı yer alıyor. Bu bölüm web sitenize WordPress kurduğunuzda varsayılan olarak etkin şekilde gelir. Bu seçeneği deaktif ettiğinizde WordPress sitenizin hiçbir sayfasında yorum yapılamaz.
Wordpress yorum kapatma

Bu adımları izlediğinizde web sitenize yeni sayfalar eklendiğinizde de hiçbir şekilde ziyaretçiler sayfalarınıza ve yazılarınıza yorum yapamaz.

Sadece web sitenizde yayında olan sayfaları yoruma kapatmak için;

WordPress yorumları kapatma
 • WordPress admin paneli üzerinden Yazılar sekmesinden > Tüm Yazılar bölümüne tıklayın.
 • Daha sonra ekranın sağ üst bölümünde “Ekran Tercihleri” butonunu göreceksiniz.
 • Ardından “Sayfa Başına Gösterilecek Öge” sayısını girmeniz gerekiyor. Burada web sitenizde kaç yazı varsa bu sayıyı ekrana girin.
 • Daha sonra “Başlık” sekmesi yanındaki kutuyu işaretleyerek web sitenizdeki tüm yazıları seçebilirsiniz.
 • Bu işlemden sonra başlık sekmesi üzerinde yer alan “Toplu İşlemler” bölümünden “Düzenle” bölümüne girerek Uygula diye devam edin.
 • Bu uygulama ile web sitenizde seçtiğiniz tüm yazıları eş zamanlı düzenleyebilirsiniz. Ardından açılan ekranda “Yorumlar” bölümüne “İzin Verme” alanını seçerek yorumları kapatabilirsiniz.

WordPress Siteyi Yoruma Kapatma Avantajları

WordPress tabanlı web sitenizi yoruma kapatmanın sizin için bazı avantajları bulunuyor.

 • Web sitenizi yönetirken zamanınızı yorumlar üzerinde geçirmezsiniz. Web sitenizi yönetirken yorumları kapatmak zamandan tasarruf sağlar.
 • Web sitenize yorumlar üzerinden spam gelmez. Aynı zamanda web siteniz üzerinde hiç kimse reklam yapamaz.
 • Web sitenizin daha sade ve temiz görünmesini sağlar. Uzun ve seviyesiz tartışmalar sayfanızın amacından sapmasına yol açabilir.
 • WordPress sitede yorumları kapatma ile birlikte sayfalarda daha az öge yer alır. Bu sayede web sayfalarınız daha hızlı yüklenir ve kullanıcı deneyimi hız açısından iyileşir.

WordPress Siteyi Yoruma Kapatma Dezavantajları

Web sitenizi yorumlara kapatmanın bazı olumsuz yönleri de bulunuyor. Bunlar dezavantajlar şöyledir;

 • Web siteniz üzerinden etkileşimi kolaylıkla arttırabilirsiniz. Aynı zamanda ziyaretçilerinize kendini ifade etme fırsatı verebilirsiniz.
 • Site içi SEO açısından çok kullanışlı bir sayfa sizi bekler. Yorumlar size sıralama yükseltme sürecinde bazı avantajlar sağlayacaktır.
 • Web siteniz ile ilgili geri bildirim alma şansınız azalır.

WordPress web sitenizde yorumları kapattığınızda yukarıdaki durumlarda size dezavantaj sağlayacağını unutmayın.

WordPress yorumları kapatma rehberimizin sonuna geldik. Eğer aklınıza takılan bir konu olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.