WordPress Kategori Ayarları (Ekleme, Silme, Sıralama)

Wordpress Kategori Ayarları
Son Güncelleme: 15/07/2021

WordPress kategorileri, makalelerinizi gruplara ayırmanın en kolay yoludur. Yayınlarınızın, hizmet veya ürünlerinizin, hiyerarşik bir sırayla düzenlenmesini sağlayan alt ve ana kategoriler oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda WordPress kategorilerinde hangi ayarların yapılabileceğinden bahsettik.

WordPress Kategori Ekleme

WordPress’de yeni kategori eklemek için sol bölümdeki kontrol panelinden > yazılar > kategoriler yolunu takip etmelisiniz.

Wordpress kategori ekleme

Açılan pencerenin sol bölümünde, kategori oluşturabileceğiniz bir pencere göreceksiniz.

Kategori adınızı ve kısa isim olarak geçen bölüme de URL uzantısını yazın.

Ebeveyn kategori bölümünde ise, “hiçbiri” seçeneğinde bıraktığınızda ana kategori, listeden seçim yaptığınızda seçtiğiniz kategorinin alt kategorisi olacaktır.

Tanım bölümüne kategori açıklaması ekleyebilirsiniz. Bu açıklama varsayılan olarak temanızda görüntülenmeyebilir. Konuyla alakalı aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

WordPress Kategori Açıklaması Gösterme

WordPress kategori ekleme işleminiz bittikten sonra artık yazılarınızda kategorilerinizi kolayca seçebilirsiniz.

WordPress Kategori Silme

WordPress’de zamanla artık kullanmak istemediğiniz kategorileri, iptal edilen veya ihtiyacı kalmayan kategorilerinizi silmek isteyebilirsiniz. Kategori silmek WordPress’de çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey;

WordPress yönetim paneli > yazılar > kategoriler yolunu takip etmek ve silmek istediğiniz kategorinin üstene gelip “sil” butonuna tıklamaktır.

Kategorileri toplu olarak silmek isterseniz, kategorilerin yanında bulunan kutucuğu işaretleyerek toplu işlemler bölümünden “sil” seçin ve uygula butonuna tıklayın.

Wordpress kategori silme

Not: Kategorinizi sildikten sonra ilgili kategori URL’sini WordPress eklentisi yardımıyla veya .htaccess ile yönlendirmeyi unutmayın.

WordPress Kategori Sıralama

WordPress de kategori sıralama işlemi biraz karışık bir durumdur. Kategoriler varsayılan olarak alfabetik olarak sıralanır. Ancak siz bunu değiştirmek istediğinizde bunu yapamadığınızı fark edersiniz. Makalemize tekrar hoşgeldeniz. 🙂

WordPress kategori sıralama işlemini küçük bir eklenti yardımı ile yapabilirsiniz bunu için eklentiler bölümüne “Category Order and Taxonomy Terms Order” yazıp ilgili eklentiyi kurabilirsiniz.

Wordpress kategori sıralama

Kategori sıralama eklentisini manuel olarak olarak yüklemek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin.

Category Order and Taxonomy Terms Order

Eklentiyi yükledikten sonra eklenti ayarlarına girerek, yeniden sıralamak istediğiniz kategoriyi sürükle bırak yöntemiyle konumlandırabileceksiniz.

Kategori Başlığından “Category” Yazısını Silme

WordPress kategori başlıklarınızda varsayılan olarak aşağıdaki görseldeki gibi “Category:” veya “Kategori:” yazıyor olabilir. Bu ifadeyi hem SEO açısından hem de tasarımsal olarak şık olmadığı için silmek isteyebilirsiniz. Bu formatı silmek küçük bir kod parçası kullanacağız, şimdi nasıl yapacağımıza birlikte bakalım.

Wordpress Başlığından Category Yazısını Silme

Önce FTP programı yardımıyla sitemizin kurulu olduğu WordPress dizinine gidelim.

Sırasıyla; wp-content > themes > temaadı > archive.php yolunu takip edin. Eğer temanızda archive.php dosyası yoksa category.php dosyasını bulun.

<header> etiketinin arasındaki H1 veya classında archive-heading olan bölümü bulun ve header etiketinin tamamını aşağıdaki kod ile değiştirin.

İşte bu kadar, şimdi dosyanızı kaydedin ve tekrar FTPye yükleyin.

Eğer kategori başlığı altında kategori açıklaması da göstermek isterseniz aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

WordPress Kategori Açıklaması Gösterme

Kategoriler için Kalıcı Bağlantılar

WordPress web sitenizin URL yapısında kategoriler için varsayılan olarak /category yolu bulunur. Bu yayınınızın kategoriye ait olduğunu gösteren bir URL yoludur. Ancak İngilizce olarak geldiği için bunu değiştirmek, kısaltmak veya hiç gözükmemesi için URL yapısından silmek isteyebilirsiniz.

WordPress Kategori Link Yapısını Değiştirme

URL’den kategori link yapısını değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin;

Wordpress Kalıcı Bağlantılar

WordPress yönetim paneli > ayarlar > kalıcı bağlantılar sayfasında kategori temeli yazan bölümden, WordPress kategorileri için kalıcı bağlantınızı değiştirebilirsiniz. Çok uzun olmaması için “kat”, “k” gibi yollar gösterebilir veya direkt “kategori” yazabilirsiniz.

Tüm bu işlemler bittikten sonra eski kategori yolunu yeni kategorinize yönlendirmeyi unutmayın.

WordPress Link Yapısından Category Yazısını Silme

WordPress bir web sitesi kullanıyorsanız, /category olarak geçen URL link yapısına aşina olmalısınız. SEO açısından da olumlu karşılanmayan kalıcı bağlantılardan gelen bu uzun kuyruluk URL yapısını silmek isterseniz bunun çeşitli yolları vardır.

Eğer hali hazırda Rank Math SEO eklentisini kullanıyorsanız, bu işlemi bu eklenti üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yolu takip edin.

WordPress yönetim paneli > Rank Math > General Settings > Links> Strip Category Base > ON

Rank Math ile kategori URL yolunu silme ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki makaleden, 1.1 bağlantılar bölümünü ziyaret edin.

Rank Math SEO Ayarları ve Kurulum Kılavuzu

WordPress’de link yapısından kategori yazısını silmenin bir diğer yolu da No Category Base (WPML) eklentisidir. Eklentiler bölümünde arama yaparak ilgili eklentiyi kurun. Sistemin çalışması için eklentiyi aktif etmeniz yeterlidir. Ardından cache eklentiniz varsa tarayıcı önbelleğini silin.

Eğer WordPress kategori yapısı ile ilgili farklı sorunlarınız veya sorularınız varsa lütfen yorum yaparak bize belirtin. Umarız WordPress kategori ayarları makalemiz sizin için yararlı olmuştur.

İlgili Konular
Tüm Yorumlar
  1. Merhabalar. Kategoriler bölümüne girdiğimde kısa isim olarak geçen, url girmem gereken bölüm gözükmüyor. Sizce sorun ne olabilir? Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir