WordPress Kategori Açıklaması Gösterme

Wordpress Kategori Açıklaması Gösterme
Son Güncelleme: 02/12/2022

Web sitenizde, WordPress kategori açıklaması gösterme, ilgili sayfanın kısa bir özetini sunar. WordPress kategorileri, kullanıcılara ürün, hizmet veya blog paylaşımlarınızda daha alakalı içerikleri sunabilmek adına önemlidir. Ayrıca kullanıcıların aradıkları içerikleri kolayca bulmasına yardımcı olduğu için SEO konusunda da oldukça faydalıdır.

Kategorilerde kullanmak isteyebileceğiniz önemli bir özellik WordPress kategori açıklamasıdır. Ancak mevcut temanızda kategori açıklaması görünmüyorsa bu makalede WordPress kategori açıklaması nasıl eklenir bunu anlatıcaz.

WordPress’e Kategori Açıklamaları Nasıl Eklenir:

1. Adım: WordPress admin paneli > sol bölümdeki gösterge panelinden > kategoriler sekmesini açın ve ardından ilgili kategorinin düzenle kısmına tıklayın.

Wordpress Kategori Açıklaması Ekleme

2. Adım: Açılan pencereden “Description” bölümüne, kategori açıklamanızı ekleyin ve ardından kaydedin.

Wordpress Kategori Açıklaması Nasıl Eklenir

Not: Açıklama eklemek istediğiniz tüm kategorilere aynı işlemi yapın. Varsayılan olarak çoğu temada WordPress kategori açıklamaları görünür ancak temanızda açıklamaları görüntüleyemiyorsanız sıradaki adıma devam edin.

3. Adım: FTP programıyla sunucunuza giriş yapın ve wp-content > themes > tema adı > archive.php veya category.php yolunu takip edin.

Wordpress Kategori Açıklaması Gösterme

4. Adım: Aşağıdaki kodu category.php yoksa archive.php dosyasında, açıklamanızın gözükmesini istediğiniz alana yapıştırın.

5. Adım: Dosyanızı güncelledikten sonra tekrar FTP’ye yükleyin. Tarayıcı geçmişinizi silip kategoriler sayfanızı ziyaret edin, işte bu kadar kolay.

WordPress Kategori Açıklaması Listeleme:

WordPress’deki tüm kategorilerinizi liste biçiminde bir açıklama ile göstermek isterseniz, aşağıdaki kodu function.php sayfanıza ekleyin.

Bu kodu kullanabilmeniz için WordPress widgetler için shortcode özelliğini etklinleştirmeniz gerekir. Daha sonrasında yapmanız gereken tek şey [wpb_categories] kodunu istediğiniz widget alanına yapıştırmak.

Bu yazının WordPress kategori açıklaması gösterme konusunda size rehber olduğunu umuyoruz. Eğer WordPress kategori açıklamalarını görüntülemede sorun yaşıyorsanız lütfen yorumlarda belirtin.

Tüm Yorumlar
 1. Hocam kategori yazısının yerini üste değil de alta alma şansımız var mıdır? Önce makaleler, sonunda kategori açıklaması gelsin istiyorum. Bununla ilgili neler yapılabilir? Teşekkürler.

  1. Merhaba, arsiv.php veya kategorileri sayfalarınızın bulunduğu dosyayı açın. Ardından açıklama ile ilgili kodu kesip, listelemenin alt bölümüne yapıştırın. Böylece önce makaleler listelenecektir, daha sonra da kategori açıklaması gelecektir.

   1. Anlaşıldı hocam, çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum

 2. Okuyarak her gün bir şeyler öğrenmeye ve tamamlamaya devam, güzel makaleleriniz var kolay gelsin hocam.

 3. WordPress Woocommerce de kategori açıklaması üste geliyor ve müşteri için sıkıntı olabiliyor gizli nasıl yapabilirim?

 4. İstediğim bir yazıydı, çok kararsız kalmıştım teşekkürler 🙂

 5. Hocam kategori açıklamalarını yoast seoya uygun olarak yaptım, yani her kategori açıklaması en az 250 kelime oldu bunun bir zararı var mıdır ? Ve her kategori açıklamasına resim ekledim

 6. Keşke websitesindeki kodu kopyalanabilir yapsaydın kardeşim…

Comments are closed.