En Popüler 6 Ücretsiz WordPress Galeri Eklentisi

WordPress galeri eklentileri
Son Güncelleme: 02/12/2022

WordPress tabanlı bir web siteniz varsa galeri eklentileri ile web siteniz için modern, şık ve mobil uyumlu galeri sayfalarına sahip olabilirsiniz. WordPress galeri eklentileri ile birlikte web sitenizde yer alan resim ve görselleri çok daha etkili şekilde yönetebilirsiniz.

Bu eklentiler web sitenizin daha estetik durmasına yardımcı olur. WordPress tabanlı web sitelerinde kullanabileceğiniz çok sayıda galeri eklentisi bulunuyor, bu nedenle seçim yaparken oldukça zorlanacaksınız. Her eklentinin kendi içinde artı ve eksi yönleri bulunuyor. Sizler için bu makalemizde ücretsiz WordPress galeri eklentilerini paylaşacağız.

1. NextGen Gallery

Bu eklenti tüm WordPress galeri eklentilerinin çıkış kaynağıdır. En popüler eklentiler arasındadır ve kullanım olarak da büyük avantajlar sağlar.  Eklenti sayesinde ortam dosyaları, sunucu dosyaları ve cihazınızdaki görselleri kullanarak galeri oluşturma fırsatınız olur. Birkaç galeriyi bir arada barındıran albümler yapmanıza da izin verir.

NextGen Gallery aynı zamanda yazı editörüne buton ekleme şansı da verir. Küçük resim, kayan resim ve etiket bulutu gibi farklı şekillerde galeriler oluşturma şansınız olur. Aynı zamanda albümlerde farklı görüntüleme seçenekleri de seçme esnekliği vaat eder.

https://tr.wordpress.org/plugins/nextgen-gallery/

2. Gmedia Gallery

Fotoğraf paylaşmak istiyorsanız en etkili seçenekler arasında Gmedia Gallery yer alır. Sizlere bir görsele tıklama anında açılır pencere ile tam boyutta görme fırsatı sunar. Aynı zamanda açılır pencerede sosyal medyada paylaşmak için gerekli pratik tasarımı da bulacaksınız.

Gmedia Gallery ile birlikte WordPress yönetim panelinde Gmedia isimli bir buton bulursunuz. Burada video ve müzik oynatıcı ile birlikte galeride gösterme esnekliği sağlar. Bu bölümleri eklenti üzerinde ayrı bir modül gibi görebilirsiniz. İstediğiniz modülü ekleme fırsatınız olur. Ücretsiz bir eklenti olmasına karşın çok sayıda farklı özellik sunar. Ancak yeni başlayanlar için karmaşık bir kullanımı olacaktır.

https://tr.wordpress.org/plugins/grand-media/

3. Envira Gallery

Pratik bir eklenti arıyorsanız Envira Gallery tam da aradığınız eklenti olabilir. Bu eklenti ile galerinize hızlı bir şekilde fotoğraf yükleyebilirsiniz. WordPress yönetim paneli üzerinde Envira Gallery isimli bir bölüm bulabilirsiniz. Pratik bir şekilde isim belirleyebilir ve görselleri ekleyerek galerinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda özelleştirme açısından da çok pratik bir eklentidir. Galerinizdeki görsellerin boyutunu düzenleme, animasyon ekleme ve düzeni belirleme gibi birçok farklı özellik işinizi pratik hale getirecek. Galerinize aynı zamanda yazı, sayfa gibi bileşenler de ekleyebilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/envira-gallery-lite/

4. Portfolio Gallery

Profesyonel görünüme sahip galeriler oluşturmak istiyorsanız Portfolio Gallery tam da sizin istediğiniz bir eklentidir. Ancak bilmeniz gereken bu eklentide galeri terimi yerine portföy terimi kullanılıyor. Kolaylıkla görsel ekleme, alt yazı belirleme, açıklama ve link paylaşımı gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

Bu eklentide standart küçük resim şeklinde görünüm ve açılır pencere gibi farklı özellikleri barındırır. Aynı zamanda görsel metin editörü üst bölümünde galeri ekleme butonunu görebilirsiniz. Görseller çok hızlı yüklenebilir ve pratik kullanıma sahip bir eklentidir.

https://wordpress.org/plugins/portfolio-filter-gallery/

5. Photo Gallery

Eklentinin en önemli işlevi standart küçük resim görünümüne sahip olmasıdır. Görselin üzerine geldiğinizde hemen görsel belirli oranda büyümektedir. Görsele tıklandığında hemen açılır pencere ile büyük halde görülebilir. WordPress yönetim paneli üzerinde bir seçenek olarak çıkar.

Photo Gallery kullanıcılarına Flickr ve Instagram üzerinde görseller ekleme şansı da verir. Aynı zamanda galerinize Watermark ekleme şansı da olduğunu belirtelim. Son derece pratik kullanım sahip bir eklentidir.

https://tr.wordpress.org/plugins/photo-gallery/

6. Wp Photo Album Plus

Bu eklenti ücretsizdir ve en güçlü galeri eklentileri başında gösterilebilir. Bu eklenti ile birlikte ziyaretçileriniz görselleri oylayabilir ya da yorum da yapabilirler. Bu özelliklerin tamamını yönetebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Etkileşimi ön plana çıkarmak isteyen web sitesi sahipleri için çok pratik bir uygulamadır.

Ayarlama süreci diğer galeriler ile karşılaştırıldığında daha zor ve karmaşıktır. Aynı zamanda çok sayıda kişiselleştirme konusunda size kolaylıklar sunar. Ayarlar bölümünde tüm kişiselleştirmeler tablo listesi ile sunulur.

https://tr.wordpress.org/plugins/wp-photo-album-plus/

WordPress galeri eklentisi ihtiyaçlarınızda kullanım özelliklerine göre yukarıdaki WordPress galeri eklentilerinden bir tanesini seçebilir ve hemen ücretsiz sürümü ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

En popüler 6 ücretsiz WordPress galeri eklentisi makalemizin sonuna geldik. Eğer aklınıza takılan sorular varsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz.