En Popüler 6 WordPress Çoklu Dil Eklentisi

WordPress Çoklu Dil Eklentisi
Son Güncelleme: 02/12/2022

Dünyada en popüler ve en yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemli olan WordPress internetteki tüm web sitelerinin %40 a yakını tarafından tercih edilmektedir. İstediğiniz herhangi bir dilde web sitesi oluşturmak için WordPress oldukça başarılıdır ama WordPress çok dilli bir web sitesi oluşturmak için yerleşik bir özellik barındırmaz. Ancak WordPress çoklu dil eklentileri, dil çeviri ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Bu makalede size çok dilli web siteleri oluşturmanızı sağlayacak en popüler WordPress çeviri eklentilerini tanıtacağız. Web siteniz için en iyi dil eklentisini seçmenizi yardımcı olmaya çalışacağız.

En Popüler WordPress Dil Çeviri Eklentileri:

Arama motoru optimizasyonu (SEO) için geliştirilmiş WordPress çoklu dil özelliğine sahip olan bir web sitesi, trafiğinizi artırmaya gerçekten yardımcı olabilir. WordPress dil eklentileri, web sitenize manuel olarak 2 veya fazla dilde içerik eklemenizi sağlar. WordPress dil eklentilerinin en önemli özelliği, çeviri eklentileri gibi içeriği otomatik olarak oluşturmaması ve kullanıcı tarafından düzenlenmesidir.

Bir başka tür ise WordPress çeviri eklentileridir. Bu eklentiler içeriğinizi otomatik olarak seçilen dillere çevirebilir. Dezavanjı ise birden fazla dilde içerik eklemenize olanak vermeyip otomatik çeviri yaptığı için çevirinin kalitesi çok iyi olmayabiliyor.

Şimdi en popüler WordPress dil çeviri eklentilerini inceleyim.

1. Polylang

WordPress Polylang

Polylang dil eklentisi, WordPress’deki en popüler dil eklentilerinden birisidir. Polylang için hem ücretli hem de ücretsiz sürümler bulunmaktadır. Ayrıca WooCommerce için özelleştirilmiş ayrı bir pro pakedi de bulunmaktadır.

Polylang, çoklu dil özelliğine sahip bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak güçlü bir araçtır. Polylang ayarlarınızı yapılandırdıktan sonra, içeriklerinizi çevirmek oldukça basittir.

WordPress çoklu dil eklentisi ihtiyaçlarınızda Polylang dil çeviri eklentisini yükleyebilirsiniz.

2. WPML

WPML Dil Eklentisi

WordPress WPML eklentisi çok dilli bir web sitesi oluşturmak için kullanılan en popüler

WordPress dil eklentilerinden biridir. WPML, web site içeriklerinizi kolayca birden fazla dile çevirmenize olanak tanıyan ücretli bir eklentidir.

WPML dil eklentisi, WordPress’deki hemen hemen tüm tema ve eklentilerle uyumlu ve sorunsuz çalışmaktadır. SEO dostu olan bu WordPress çoklu dil eklentisi alt alan adı veya parametre URL biçimlerini seçmenize olanak tanır. Ayrıca WPML, Yoast SEO, Rank Math SEO ve All in One SEO eklentileriyle de uyumlu çalışmaktadır.

WordPress çoklu dil eklentisi ihtiyaçlarınızda WPML dil çeviri eklentisini satın alabilirsiniz.

3. Weglot

Weglot dil eklentisi

Weglot bir diğer popüler WordPress dil çeviri eklentisidir. Neredeyse sıfır uyumluluk sorunu ile herhangi bir WordPress teması veya eklentisi ile çalışmaktadır.

Weglot’u diğer WordPress dil eklentilerinden ayıran önemli özelliği hem otomatik çeviri hem de manuel çeviri yapmanıza imkan veren bir arayüze sahip olmasıdır. Ayrıca Weglot tüm dahili bağlantıları otomatik olarak yeniden yapılandırır ve böylece dahili bağlantılar otomatik olarak ilgili dile bağlanmış olur.

Weglot’da şu an 2000 kelimeye kadar ve tek bir ek dilin kullanıldığı ücretsiz bir sürüm bulunmaktadır. Ayrıca sürümüzü yükselterek daha fazla dil ve kelime çevirilerini sorunsuzca kullanabilirsiniz.

WordPress dil eklentisi ihtiyaçlarınızda Weglot çeviri eklentisini kullanabilirsiniz.

4. TranslatePress

Translatepress dil eklenitisi

TranslatePress, WordPress’deki en iyi ücretsiz çeviri eklentilerinden biridir. Woocommerce eklentisi de dahil olmak üzere WordPress’deki her türlü tema ve eklentiyi çevirme konusunda oldukça başarılıdır.

TranslatePress ile hem manuel çeviri hem de Google alt yapısı sayesinde otomatik çeviri yapabilirsiniz. Ayrıca ücretli versiyona yükselterek SEO uyumlu sınırsız dil çevirisi de yapabilirsiniz.

WordPress çeviri eklentisi ihtiyaçlarınızda TranslatePress çeviri eklentisini kullanabilirsiniz.

5. GTranslate

Gtranslate Çeviri eklentisi

GTranslate, Google’ın WordPress için geliştirdiği çeviri eklentisidir. Google API ile bağlanarak Google çevirinin desteklediği tüm dilleri otomatik olarak çevirebilir.

GTranslate’in en önemli özelliği kullanıcıların tarayıcı dilini saptayarak otomatik olarak ilgili dile çeviri yapabilmesidir. Eklentinin ücretsiz sürümü ile tüm dilleri otomatik olarak çevirebilirsiniz ancak bu sürüm SEO dostu değildir. SEO uyumlu bir URL yapısı için ücretli versiyona yükseltmeniz gerekecek. Ayrıca ücretli versiyonda çevirilerde manuel olarak da düzenleme yapabilirsiniz.

WordPress çeviri eklentisi ihtiyaçlarınızda GTranslate çeviri eklentisini yükleyebilirsiniz.

6. Loco Translate

Loco Translate Dil Eklentisi

Loco Translate, WordPress tema, eklenti ve içerik alanlarının çevrilmesini sağlayan ücretsiz bir WordPress çeviri eklentisidir. Loco Translate özellikle temalarınızın orijinal dillerini farklı bir dile çevirmek için oldukça kullanışlıdır.

Loco Translate ile WordPress eklenti ve tema dillerini kontrol panelinden hemen çevirebilirsiniz. Harika ve basit bir arayüze sahip olan Loco Translate eklentisi tamamen ücretsizdir.

WordPress çeviri eklentisi ihtiyaçlarınızda Loco Translate çeviri eklentisini kullanabilirsiniz.

En popüler WordPress çoklu dil eklentileri makalemizin sonuna geldik. İlerleyen günlerde bu eklentiler hakkında daha kapsamlı rehberler yayınlayacağız.

Peki ya siz hangi WordPress dil eklentisini kullanıyorsunuz? Ayrıca sormak istediğiniz her hangi bir sorunuz olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

Tüm Yorumlar
  1. Sizin sitenin kaynak kodlara bakınca tek satıra düşürmüşsünüz nasıl yaptınız anlatmanız mümkün mü?

Comments are closed.