WordPress AMP Kurma Rehberi

AMP Kurma
Son Güncelleme: 15/07/2021

AMP sayfaları mobil cihazlarda yükleme süresini düşürmek için tasarlanmıştır. Mobil aramanın birçok konu ve sektörde baskın olduğu bir çağda, bu teknoloji olmazsa olmaz hale gelmişti. Bu makalede WordPress AMP kurma adımlarını, AMP Analytics ayarları nasıl yapılır bunu anlatacağız. WordPress AMP Kurulumu için makalemizi okumaya devam edin.

Google AMP Nedir?

Google AMP, neredeyse anında mobil cihazlara yüklenen bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanıyan açık kaynaklı, web sitesi yayınlama teknolojisidir. AMP, hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelir. Google, yayıncıların ve işletmelerin kullanıcıları rahatsız eden web sayfalarının yavaş yüklenmesini önleyebilmesi için oluşturdu. Google AMP, Chrome, Firefox, Edge, Safari ve Opera dahil olmak üzere birçok büyük web tarayıcısı ile uyumludur.

AMP sitelere pencere öğeleri, geri bildirim formları, reklamlar gibi ek öğeler yüklenmez. Web sayfaları, Javascript kitaplığındaki niteliklere ve etiketlere sahip HTML biçimlendirmesinden oluşur. Google bu sayfaları ayrı bir önbellekte saklar ve bu da mobil bir cihazdan yüklemeyi hızlandırır.

Bu teknolojinin SEO üzerinde dolaylı bir etkisi vardır. Ziyaretçiler sayfanın yüklenmesi sırasında beklemedikleri için bu durum hemen çıkma oranını düşürür. İçerik müşterinin isteğini karşılıyorsa, ziyaretçinin diğer web sitelerini araması gerekmez.

WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

1. Adım: WordPress AMP sayfalarını ayarlamak için AMP eklentisini indirin ve yükleyin. Kontrol paneline gidin, sol kenar çubuğundan “Yüklü Eklentiler“ bölümüne ve ayarlara tıklayın.

Wordpress AMP ayarları

2. Adım: AMP ayarları “General” menüsünde Template Mode kısmından Reader’i seçin ve Supported Templates bölümünden, AMP nin çalışmasını istediğiniz bölümleri seçiniz.

Wordpress AMP Site Ayarları

3. Adım: AMP tasarım sayfasından header renk ayarlarınızı yaparak WordPress AMP kurulumu işlemini tamamlayın.

İşte WordPress de AMP kurmak bu kadar kolay ve basit bir işlem. Şimdi AMP ayarları için aşağıdaki yönergeleri takip edin.

AMP Analytics Ayarları

AMP ayarları için aşağıdaki adımları takip edin.

Google AMP Analytics Ayarı

AMP sayfalarının trafiğini izleyebilmek için Google Analytics kodunu eklemeliyiz.

 • WordPress yönetim panelinde, AMP eklentisi içinden “Analytics” menüsünü seçin.
 • Add new entry bölümüne isim verin. Örnek olarak; “analytics” yazabilirsiniz.
 • Üst bölümdeki JSON Configuration alanında bulunan kodu kopyalayarak alt bölüme yapıştırın.
 • Account bölümünde UA ile başlayan kodun yerine kendi Analytics kodunuzu ekleyin ve Save butonuna tıklayın.

İlgili eklentimizi yüklererek AMP kurulumunu tamamladık. Eğer Rank Math SEO eklentisi halihazırda yüklüyse, eklenti özelliklerinden AMP modülünü açık duruma getirerek de, AMP sayfalarına sahip olabilirsiniz.

AMP Ayarlarını Kontrol Etme:

Web sitesindeki ayarlamalar yaptıktan sonra AMP sayfalarının sistemde kontrol edilmesi gerekir. Google AMP Testi aracını kullanarak çalışmanızın sonucunu test edin.

Google AMP testi

Google AMP Test aracında web sitenizin URL’sini girin. “URL’yi Test Et” butonuna tıklayın. Siteye standart bir url yazdığınızda, denetleyici testi AMP sayfalarına yönlendirmenizi isteyecektir.

Google AMP Testi Nasıl Yapılır

Sayfalarınızın amp olup olmadığını öğrenmek için URL’lerinizin sonuna /amp/ ekleyin. yukardaki görselde “Bağlı Amp Sürümü Sonuçlarına Bakın” bağlantısına tıklayarak amp yönlendirmesi yapacaktır.

AMP Testi

AMP kurulumunu başarıyla gerçekleştirdik. Kurulumunuzu yukardaki ayarlara göre yaptıysanız, ekstra canonical tanımlaması, sitemap oluşturmanıza gerek yoktur. Ancak Google’ın AMP sayfalarınızı hızlıca taraması için Google Search Console ‘dan örnek bir amp sayfanızı gönderip dizine eklenmesini isteyebilirsiniz.

AMP Sitenin Avantajları

 • Hızlandırılmış web sitesi sayfası yükleme,
 • Tıklamadan web sitesini görüntülemeye kadar geçen süre,
 • Hemen çıkma oranındaki potansiyel düşüş.

AMP’deki Reklamlarla Nasıl Para Kazanabilirim?

Adblock gibi reklam engelleme programlarının artması, yayıncıların web sitelerinden para kazanmasını zorlaştırdı. Bazı kullanıcılar için, web sitesi yükleme süresini iyileştirmek, tarama hızını artırmaya yardımcı olabilecek reklam engelleyicileri kullanmaya yönelik bir teşvik olmuştur.

Google AMP hızlandırılmış mobil sayfalar projesi’nin amacı, kullanıcı merkezli bir yaklaşımı benimserken mobil web üzerinde etkili reklam kazancı sağlamaktır. Bu bağlamda hedef, hızlandırılmış mobil sayfalar’da çok çeşitli reklam biçimleri, reklam ağları ve teknolojileri için destek sağlamaktır.

AMP Yazı İçine Reklam Ekleme

FTP ile web sitenizin kurulu olduğu dizine giriş yaparak wp-content/plugins/amp/templates/html-start.php dosyanızı gidin ve </header> etiketinin hemen üstüne aşağıdaki kodu ekleyin.

Google Amp kurma ayarlar

Daha sonra body etiketinin altına aşağıdaki kodu ekleyin, ilgili alanı kendi adsense ID’nizi girerek kaydedin.

Kısa bir süre sonra AMP sayfalarınızda yazı içi Adsense reklamları görüntülenmeye başlayacaktır.

Şu anda Google AMP’ye ihtiyacınız olmayabilir, ancak kesin olan bir şey var, İnternet gelişiyor, geride kalmamak akıllıca olur.

Tüm Yorumlar
 1. Bilgilendirme için teşekkürler. Bu yöntemi sitelerimde deneyeceğim.

 2. Merhaba,
  Dediğiniz gibi yaptım ancak herhangi bir reklam yayını görünmüyor. acaba bir yerde yanlış mı yaptım?

Comments are closed.