Web Sitesi Trafiğini Arttırmanın Kanıtlanmış 25 Yolu

Web site trafiği arttırma
Son Güncelleme: 15/03/2023

İşletmeleri dijital dünyada temsil eden en önemli araçların başında web sitesi geliyor. Kişisel ve kurumsal olarak dijitalde sizi temsil eden en etkili araç web sitesi olacaktır. İnternet ortamında temsil için bir web sitenizin olması tek başına her zaman yeterli değildir.

İnternette her sektörden milyonlarca web sitesi bulunmaktadır. Bu nedenle web sitenizin rakiplerinizin üstünde sıralanması için çeşitli çalışmalar yapmak gerekiyor. Web sitenizin trafiğini arttırmak için daima düzenli ve özgün içerik planı oluşturmanız gerekir.

Arama motorlarında kullanıcılar arama yaparken ilk sırada listelenen web sitesine tıklama oranı %40 civarındadır. Bu nedenle de Google aramalarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız doğru bir strateji izlemelisiniz.

Bu makalemizde web sitenizin trafiğini arttırmak için size kanıtlanmış çok basit 25 adım sunacağız.

1. Düzenli, Özgün ve Kaliteli İçerikler Paylaşın

Arama motorları web sitelerinin her zaman aktif olmasına çok önem verir. Bu nedenle web sitenizde düzenli olarak kaliteli ve özgün içerikler paylaşmalısınız. Paylaşımlarınızı belirli bir takvime göre ayarlayıp sistemli olarak yayınlamalısınız. Eğer içeriklerinizi toplu olarak yayınlıyorsanız bu doğru bir yöntem olmayacaktır.

Özgün İçerikler

Web sitenizde düzenli içerik paylaşarak daha fazla ziyaretçi çekebilir ve kullanıcıların web sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. İçeriklerde doğru anahtar kelime analizi, yeterli içerik uzunluğu gibi birçok konuya da dikkat etmelisiniz.

Kaliteli içerik hazırlama ile alakalı daha fazla bilgiye sahip olmak için SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? makalemizi de incelemenizi öneririz.

2. Arama Niyeti Odaklı İçerikler Paylaşın

İnternette yapılan her aramanın sonunda belirli bir kullanıcı amacı vardır. İçeriklerinizi oluştururken veya güncellerken arama niyetine göre içerik optimizasyonu yapmalısınız.

Google kullanıcı deneyimi ölçümü için çeşitli algoritmalar kullanır. Bu nedenle binlerce site arasında kullanıcı arama niyetine uygun içerikler ön plana çıkar. Eğer sitenizde içeriklerinizi hazırlarken arama niyetini dikkate alırsanız, arama motorları içeriklerinizi alakalı bulur ve sizi zirveye çıkarır.

Arama niyetini dikkate alarak içerik oluşturma konusunda nasıl bir yöntem izleyeceğinize karar veremediyseniz, en basit yoldan empati kurarak içeriklerinizi oluşturun.

Arama niyeti odaklı içerikler hazırlama ile ilgili Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır? makalemizin arama niyeti bölümünü inceleyebilirsiniz.

3. Doğru Uzunlukta Yazı Paylaşımı Yapın

Arama motorlarında yazı uzunluğu da önemli bir sıralama faktörüdür. Öncelikle arama motorlarında zirveye çıkabilmek için doğru uzunlukta içerik üretmelisiniz. Ancak içerik uzunluğunun ne kadar olması gerektiği konuya göre değişmektedir. Bazı konularda 500 kelime çok uzun olurken bazı konularda 2000 civarında bir yazı yeterli olacaktır.

Kukumav.Net web sitemiz üzerinde en çok organik trafik getiren içerikler 1500 – 2500 kelime arasında değişmektedir. Özellikle blog gönderilerinin 1500 – 1600 kelime arasında olması arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almak için önemli bir faktördür.

4. İçeriklerinizde Kullanıcıların İhtiyaçlarına Cevap Verin

Web sitenize daha fazla trafik çekebilmek için içeriklerinizde soru köküne sahip anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz. İnternette her kullanıcı belirli sorularına cevap bulmak için arama yapıyor. Bu nedenle içeriklerinizde konunuzla ilgili tüm sorulara cevap verin. Kullanıcıların bu arama sorgusu ihtiyaçlarına ulaşmak için Google sonuç sayfasında “Kullanıcılar Bunu da Sordu” bölümünde sıralanan sorgulardan yararlanabilirsiniz.

5. İçeriğinize Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Bölümü Ekleyin

Web sitenizde kullanıcı sorularına cevap vermek için içeriklerinize Sıkça Sorulan Sorular bölümü ekleyebilirsiniz. Bu yöntem birçok web sitesinin es geçtiği bir noktadır. Ancak sizlere konu hakkında daha geniş bir anahtar kelime paylaşımı yapma fırsatı sağlar. Aynı zamanda farklı amaçla arama yapan geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden zengin bir içerik oluşturabilirsiniz. Ayrıca SSS bölümünü kullanmak Google snippet sonuçlarında FAQ scheması olarak listelenmenizi sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress altyapısına sahip bir yazılım kullanıyorsanız en iyi FAQ schema eklentileri için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

WordPress Sıkça Sorulan Sorular (FAQ Schema) Eklentisi

6. Rakiplerin Anahtar Kelimelerine Yönelik Çalışmalar Yapın

Web sitenize daha iyi trafik çekebilmek için doğru anahtar kelimeleri seçmeniz gerekiyor. Öncelikle kendiniz iyi sıralama elde edebileceğiniz anahtar kelimeler seçmelisiniz. Bunun dışında rakiplerinizin iyi konumda olduğu anahtar kelimelere de odaklanmalısınız.

Birçok marka rakip anahtar kelimelerine yönelik strateji geliştirmekten kaçınıyor. Ancak bu anahtar kelimelerde daha iyi çalışmalar yapar ve daha zengin içerikler paylaşırsanız üst sıralara çıkabilirsiniz. Rakip analizi her zaman sizi zirveye taşıyacak bir tekniktir.

Rakiplerinizin anahtar kelimeleriyle ilgili analiz yapmak için Anahtar Kelime Boşluğu Analizi ve SEO Araçları makalemizi inceleyebilirsiniz.

7. Sesli Aramalara Odaklanın

Son yıllarda sesli arama deneyimleri de arama motorlarında önemli yer edinmeye başladı. Bu nedenle sesli aramaları da kapsayacak şekilde içerik optimizasyonu ve anahtar kelime stratejisi oluşturun. Örneğin; “bana en lezzetli köfteciyi bul”, “en yakın halı yıkama firmasını ara” gibi sesli aramalara odaklanın.

Sektörünüze göre sesli aramalar üzerinden de web sitenize ciddi bir trafik çekebilirsiniz.

Sesli aramalara odaklanma ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır? makalemizdeki sesli aramaları hedefleyin bölümünü kontrol edebilirsiniz.

8. Özgün Video İçerikler Paylaşın

Son yıllarda arama sonuçlarında video içerikler de çok ilgi çekiyor. İnsanların web sitenize çekmek ve web sitenizde tutabilmek için özgün video içerikler paylaşın. Bunun için kamera karşısına geçerek kendiniz de video çekebilirsiniz.

Özgün Video Hazırlama

İnternette en kolay tüketilen içerikler videolar oluyor. Video içerikleri sayfanızda paylaşabilir, mail gönderilerine ekleyebilir ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Hazırladığınız videoların daha üst konumlarda yer alması ve optimizasyonu ile ilgili Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır? makalemizi inceleyebilirsiniz.

9. Eski İçeriklerinizi Güncelleyin

Web sitenizde eski tarihli olan içerikler arama motorlarında güncel içeriklere göre daha geri planda kalabilir. Bunun için içeriklerinizde güncelleyebilirsiniz. Bu yöntem çok az web sitesi sahibinin kullandığı bir yöntemdir. Bunu yaparken içeriğinizi zenginleştirecek yeni içerikler ekleyebilir, güncelliğini kaybeden içeriklerinizi güncel bilgilerle değiştirebilirsiniz. Bu sayede sayfanın hem değerini arttırır hem de yeni bir içerik gibi sunabilirsiniz.

10. Başlık Optimizasyonunu Unutmayın

Google arama sonuçlarında rekabet çok ciddi derecededir. İçerikte kalite ne kadar önemli olsa da içeriklerinizde dikkat çekmek ve içeriği pazarlamak önemlidir. Bunun için sayfa başlıklarınızda ilgi çekici açıklamalar, rakiplerinizden sizi ayıran bilgiler kullanın ve mutlaka başlıkta odak anahtar kelimenizi için bir başlık oluşturun.

Sayfa başlığı ve meta başlık alanı optimizasyonu ile ilgili kapsamlı bir bilgi için Sıkça Yapılan 12 Teknik SEO Hatası makaledeki başlıklar bölümünü incelemenizi öneririz.

11. Kısa, Açık ve Net Linkler Oluşturun

Web sitenize trafik çekmeyi istiyorsanız, web sitenizin link yapısı da önemlidir. Öncelikle kullanıcılar linkte tıkladığında hangi sayfaya gireceğini bilmelidir. Aynı zamanda link kısa ve net olmalıdır. Linklerde ayrıca karakter sayısı da çok uzun olmalıdır. Kısa anlamlı ve bunun yanında odak anahtar kelime mutlaka link içinde de geçmelidir.

SEO uyumlu link oluşturma ile ilgili daha detaylı bir bilgiye sahip olmak için Sıkça Yapılan 12 Teknik SEO Hatası makalemizdeki kalıcı bağlantılar bölümünü inceleyin.

12. Featured Snippet (Sıfırıncı Sıra) Optimizasyonu Yapın

Featured snippet arama sonuçlarında sıfırıncı sıra olarak nitelendirilir ve en üstte öne çıkan sayfa olarak da nitelendirilebilir. Öne çıkan Google Snippetler dikkat çekici bir detay olduğu için tıklanma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle öne çıkan bölümde yer almaya odaklanın. Bunun için anahtar kelimenizden yola çıkarak tanım cümleleri kullanın. Hedef kitlenizin aradığı sorulara yoğunlaşın ve bu sorulara en etkili cevapları vermeye çalışın.

Öne çıkan snippet alanında yer alma ile ilgili sizin için hazırladığımız Google Snippet Oluşturma Rehberi (Featured Snippet) rehberini mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu konuyla ilgili Google’ın https://developers.google.com/search/docs/advanced/appearance/featured-snippets?hl=tr öne çıkan snippetler makalesini de inceleyebilirsiniz.

13. Site İçi SEO Optimizasyonu Gerçekleştirin

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız ve web sitenize daha iyi trafik çekmeniz için site içi SEO optimizasyonu yapmalısınız. Bunun için bağlantı metni, başlıklar, resim açıklamaları ve meta açıklamalarında ana anahtar kelimelere yer verin. Aynı zamanda site içi dahili bağlantılar vererek web sitenizde hemen çıkma oranını düşürme yoluna gidin.

Site içi SEO

Site içi SEO ve yerel SEO çalışmaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için mutlaka aşağıdaki rehberimizi de incelemenizi öneririz.

Site İçi SEO Rehberi (On Page SEO)

Yerel SEO Nedir ve Nasıl Yapılır: 15 Adımda Local SEO

14. Mobil Optimizasyon Çalışmaları Yapın

2021 yılı itibarıyla internet ortamında mobil kullanıcı oranı masaüstüne göre çok daha fazla olmaktadır. Google’ın 2018’de Google Search Console aracında uygulamaya geçirdiği Mobile First Index güncellemesiyle beraber, mobil optimizasyonu yeterli olmayan web siteleri trafik açısından olumsuz etkilenebilmektedir.

Web sitenizi tüm işletim sistemleriyle ve ekran boyutlarıyla uyumlu hale getirin. Web site temanızın responsive tasarım olduğundan emin olun ve çeşitli mobil optimizasyon çalışmaları ile kullanıcıların mobil deneyimini iyileştirin.

Web sitenizdeki mobil kullanılabilirlik sorunları ve optimize çalışmaları için Web Sitenizdeki Mobil Kullanılabilirlik Sorunları makalemizi inceleyebilirsiniz.

15. Görsel Optimizasyonu Yapın

Web sitenizde her zaman görsel içeriklere de yer verin. İçeriklerinizde ilgi çekici resimler ve videolar kullanmak kullanıcı etkileşimi zirveye çıkacaktır.

Görsellerde alternatif metin, başlık ve alt yazı üzerinde odak anahtar kelimeler de yer almalıdır. Aynı zamanda görseller sıkıştırılarak sayfa görüntüleme hızı arttırılabilir. Eğer WordPress alt yapısı kullanıyorsanız, görsellerinizi Webp formatında kullanmayı düşünebilirsiniz. Görsel arama sonuçları için gerekli bölümler doğru sıralanırsa rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Web sitenizdeki görsel SEO optimizasyonları hakkında daha fazla bilgi almak için WordPress Görsel SEO Nasıl Yapılır? (Görsel Optimizasyonu Adımları) rehberimizi mutlaka inceleyin.

16. Site Hızınızı Her Zaman Optimize Edin

Web sitenize bir kullanıcının zaman geçirmesinde site hızı çok önemlidir. Sayfa açılma hızı yüksek olan web siteleri için kullanıcı deneyimi daha olumludur. Global raporlara göre her iki internet kullanıcısından bir tanesi 3 saniyeden uzun süren sayfa açılmalarında siteyi terk etmektedir.

Web site hız optimizasyonu

Yavaş açılan sitelerde her 10 ziyaretçiden 8 tanesi web sitesine tekrar giriş yapmıyor. Bu nedenle sayfa hızınız yeterli değilse, Google gibi arama motorları sizi geri plana atabilir. Site hızı optimizasyonu ile ilgili aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

WP Rocket Ayarları ve Kurulumu

Lazy Load Nedir? Nasıl Kullanılır?

Önemli Web Verileri Optimizasyonu

.Htaccess ile Tarayıcı Önbellekleme

17. Temiz Kodlama Yapın ve Gereksiz Kodlardan Kurtulun

Web sitenizin tema kodlaması da çok önemlidir. Web sitenizde yer alan gereksiz kodlamaları tamamen temizlemelisiniz. Sitenizin kullanıcı deneyimi ve hızında tema kodlama yapısı çok önemlidir. Ayrıca temiz bir kodlama ile Google tarama bütçesi konusunda daha iyi değer elde etmiş olur, daha hızlı bir taranma ve indexlenmeye sahip olursunuz.

Temiz ve sade kodlama ile web sitenizin hızını arttırabilir ve kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Sitenizde kullanmadığınız ancak temanızla beraber gelen gereksiz, kullanılmayan kaynakları (HTML, CSS, JS) temanızdan kaldırın. Kullanılmayan kaynakların temanız tarafından çağırılması site hızını etkileyeceği için bunlardan kurtulun. Bu süreçte profesyonel yazılım uzmanlarından destek almanız doğru olacaktır.

Eğer bu konuda profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olursa Kukumav.Net ile iletişime geçebilirsiniz.

18. Hemen Çıkma Oranını Minimuma İndirin

Hemen çıkma oranı web sitenize gelen ziyaretçilerin açılış sayfası dışında başka bir sayfanızı ziyaret etmeden sitenizi terk etme yüzdesidir. Hemen çıkma oranı düşük olan web siteleri arama motorlarında daha iyi sıralanır. Web sitenize kaliteli görseller ekleyerek, video içerikler paylaşarak ve alakalı sayfalara yönlendirmeler yaparak hemen çıkma oranını minimuma indirebilirsiniz.

Hemen çıkma oranı düşürmek için site içi SEO çalışmalarınızı eksiksiz olarak uyguladığınızdan emin olun ve içeriklerinizi bütünsel bir SEO yaklaşımı ile ele alın. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız hemen endişelenmenize gerek yoktur, sizin için hazırladığımız aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Holistik SEO (Bütünsel SEO) Nedir?

19. Gezilebilir Bir Menü ve Nitelikli Tasarım Oluşturun

Web sitenize gelen kullanıcılar için kolay gezilebilir bir navigasyon menüsü oluşturmalısınız. Menünüzün yapısı hem kullanıcı deneyimini iyileştirir hem de kullanıcıların web sitenizde vakit geçirmesini sağlar. Ayrıca breadcrumb ve etiketler özelliklerini de kullanmak faydalı olacaktır. Bu sayede sitenizde kolay bir gezinme deneyimi yaşayan kullanıcı sitenizi tekrar ziyaret etmek isteyecek ve geri gelen kullanıcı direkt web site trafiğine fayda sağlayacaktır.

Popüler web tasarımları, en çok kullanılan temalar için Web Tasarım Trendleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

20. Web Sitenizde Yorum Bölümünü Aktif Edin

Web sitenizde hedef kitleniz ile sohbet ederseniz web sitenize daha çok trafik çekebilirsiniz. Daha fazla trafik çekebilmek için yorum bölümünü aktif etmek sitenin yararına olacaktır. Sosyal medyada yorumlar sayesinde markalar ve takipçiler iyi bir etkileşim sağlıyor. Yorum etkileşimi öncelikle kullanıcı deneyimini iyileştirir. Bunun yanında web sitenizde paylaştığınız içerikte, yorumlar sayesinde belirli bir oranda dinamik içerik girişi de sağlamış olacaksınız.

Web site yorumları

Yorumlarınız da arama sonuçlarında sıralanarak sizlere trafik getirebilir. Özellikle yorumlarda sizin de cevap vermeniz çok olumlu bir geri bildirim sağlayacaktır.

21. Reklam ve Tanıtım Çalışmaları Yürütün

Web siteniz için planlı bir şekilde düzenli olarak PR çalışmaları yapmanız gerekiyor. PR çalışmaları SEO ile desteklendiğinde trafik çekme konusunda başarınızı arttırabilirsiniz. Google reklamları, mail pazarlama, kısa mesaj gönderimi gibi birçok çalışma ile dijital ortamda web sitenizi tanıtabilirsiniz.

Reklam verme konusunda nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.

Facebook Reklam Verme Kılavuzu

Google Reklam Verme: Kapsamlı Adwords Rehberi

22. Kaliteli Backlink Çalışmaları Yapın

Web sitenize trafik çekmek için en etkili ve en eski yöntemlerden bir diğeri de backlink çalışmalarıdır. Konumu güçlü olan, sizin alanınızla uyumlu bir web sitesi üzerinden kaliteli içeriklere sahip güçlü backlinkler alırsanız daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. 

Backlinkleri düzenli olarak izlemeli ve sitenize fayda sağlamayan bağlantıları kaldırmalısınız. Ayrıca sizin için özenle hazırladığımız aşağıdaki en kaliteli ücretsiz backlink listesinden de faydalanabilirsiniz.

En İyi 100 Ücretsiz Backlink Siteleri Listesi

Backlink çalışmalarında en güncel stratejiler için piramit backlink modelini kullanmayı da ihmal etmeyin.

23. Sosyal Medya Kanallarını Etkin Kullanın

Sosyal medya web sitenize trafik çekmek için çok etkili bir yöntemdir. Özellikle sosyal medya kanalları üzerinde düzenli bir içerik takvimi, özgün ve ilgi çekici içerik paylaşımı ile web sitenize yeni ziyaretçiler çekebilirsiniz.

Sosyal medya platformları

Sosyal medya üzerinde içerik paylaşımı yanında sosyal medya reklamlarına da yatırım yapmalısınız. Özellikle Facebook ve Instagram reklamlarıyla hedef kitlenizi doğru bir şekilde seçerek etkili reklamlarla kullanıcıları web sitenize çekebilirsiniz.

Düzenli sosyal medya paylaşımları olarak kullanabileceğiniz en popüler sosyal medya siteleri için aşağıdaki makalemizi inceleyin.

En Popüler Sosyal Medya Siteleri (En iyi Uygulamalar)

24. Google Ads ile Reklam Verin

Google Ads, internette etkili reklamalar vermenizi sağlayan ücretli bir reklam platformudur. Google Ads kullanarak ürün, hizmet veya blog sayfalarınıza çok kısa sürede kaliteli trafik çekebilirsiniz. Ayrıca yeniden pazarlama listeleriyle de daha önce sitenizi ziyaretmiş veya ziyaretçilerinize benzer kullanıcılara da kolayca ulaşabilirsiniz.

Google Ads ile arama ağında, görüntülü reklam ağında ve Youtube’da çeşitli türlerde reklamlar yayınlayabilirsiniz. Bu konuyla alakalı daha fazla bilgi almak için aşağıdaki makalemizi inceleyin.

Google Ads Arama Ağı Reklamları Nasıl Oluşturulur

Google Ads Görüntülü Reklam Ağı (Google Banner Reklam)

Google Keşfet: Google Ads Keşif Reklamları Oluşturma

25. Profesyonel SEO Çalışmaları Yapın

Web sitenize organik trafik çekmek için en önemli yöntemlerden bir tanesi de profesyonel SEO çalışmaları yapmanızdır. Doğru anahtar kelime seçerek ve içeriklerinizi doğru şekilde optimize ederek web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Web sitenizin SEO’su konusunda profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olursa Kukumav.Net SEO hizmeti ile başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ek olarak bu çalışmaları kendiniz yapmak isterseniz, aşağıdaki makaleleri mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Kapsamlı SEO Rehberi: SEO Nasıl Yapılır?

WordPress SEO Nasıl Yapılır? (En İyi SEO Eklentileri ve Ayarları)

Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (Kapsamlı Anlatım)

Bitirirken

Web sitenize daha fazla organik trafik çekebilmek için arama motorlarında üst sıralarda yer almanız gerekiyor. Aynı zamanda bunun için uzun ve kaliteli içeriklere sahip olmalısınız. Özetle kaliteli ve benzersiz içerikler üretmeye odaklanın. Kolay gezilebilen, hızlı bir web teması seçtiğinizden emin olun ve web sitenizin SEO çalışmalarını düzenli olarak gerçekleştirin. Unutmayın, daha fazla trafik çekmek sizin elinizde!

Eğer tüm bu çalışmalarınıza rağmen yeterli trafiği elde edemediğinizi düşünüyor ve trafiğinizde dalgalanmalar oluyorsa, Google Algoritma Güncellemelerinden Negatif Etkilenmenize Sebep Olan Faktörler makalemizi incelemek siteniz için faydalı olabilir.

Günün sonunda web sitesi trafiğini arttırmak için yapılması gerekenler makalemizin sonuna geldik. Makalemizde aklınıza takılan konular varsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Umarız bu rehber web sitenizin trafiğini arttırma konusunda faydalı olmuştur. İçeriklerimiz sizin için yararlıysa, sosyal medya hesaplarımızı takip edip, içeriklerimizi paylaşarak bize destek olabilirsiniz.