Web Tasarımda UX ve UI Nedir? Farklar ve İpuçları

UX UI Nedir
Son Güncelleme: 25/03/2023

Kullanıcı deneyimi (UX), bir ürün veya web sitesi içindeki tüm kullanıcı yolculuğunu dikkate alır ve optimize eder. Kullanıcı arabirimi (UI), kullanıcıların bir ürün veya hizmeti kullanırken etkileşimde bulundukları öğelere ve sayfalara odaklanır.

Birlikte UX ve UI tasarımı, işletmelerin kullanıcıların sürekli olarak kullandığı ve sevdiği sezgisel ve verimli ürünler oluşturmasını sağlar.

Bu kılavuzumuz UX ve UI arasındaki farkları, UX ve UI tasarımcılarının sorumluluklarını, UX ve UI’nin kapsamda örtüştüğünü ve birlikte nasıl çalıştıklarını gösteren pratik örnekleri açıklamaktadır.

UX ve UI Nedir?

Kullanıcı deneyimi (UX), kullanıcıların kullanıcı yolculuğunun her noktasında bir ürün veya web sitesiyle nasıl etkileşimde bulunduklarını ve etkileşimleri hakkında nasıl hissettiklerini inceler. Örnek verecek olursa;

  • Kullanıcıların web sitenizde yeni bir hesap oluşturması kolay mı?
  • Web sitenizin farklı sayfaları arasında gezinmek için vakit harcıyorlar mı?

İnsanların ‘iyi’ veya ‘kötü’ bir kullanıcı deneyimine sahip olup olmadıkları, bir ürünün kullanım kolaylığı, verimliliği ve pratikliği hakkındaki algılarına dayanır. Bu web sitenizin benimsenmesini ve kullanıcının elde tutulmasını etkileyebilir.

UX tasarımı, insanların kullanımı kolay ve keyifli olan ürün ve hizmetleri şekillendirmek için UX kavramlarını uygulama sürecidir. UX tasarımının temel hedefleri şunlardır:

  • Kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan ürün özelliklerini kavramsallaştırın.
  • Kullanıcı sadakatini ve memnuniyetini artıran keyifli ürün deneyimleri oluşturun.
  • Kullanıcı deneyimini iyileştirme fırsatlarını belirleyin ve rakiplerden daha iyi performans gösterin.

Kullanıcı arayüzü (UI), UX ile karşılaştırıldığında, insanların bir ürünü veya web sitesini kullanırken neyle etkileşime girdiğini ve bu temas noktalarının kararlarını nasıl etkilediğini gösterir. Burada şu sorulara bakmak gerekir;

  • Kullanıcılar ekranın düzeniyle nasıl etkileşime giriyor?
  • Kayıt düğmesi rengi yeni kullanıcı edinimini nasıl etkiler?

Etkili bir kullanıcı arayüzü sezgisel, kapsayıcı ve erişilebilirdir ve kullanıcıdan etrafta dolaşmasını ve ürününüzle etkileşime girmesini ister.

UI tasarımı, bir ürünün arayüzlerinin görünümünü, hissini ve düzenini şekillendirmek için UI kavramlarını uygulama ve kullanıcıları etkilemek için bu tasarım seçeneklerini geliştirme işlemidir. UI tasarımının ana hedefleri şunlardır:

  • Bir ürünle kullanıcı etkileşimlerini mümkün olduğunca sorunsuz hale getirin.
  • Ürünü benzersiz ve ilgi çekici kılan görsel tasarımlar uygulayın.
  • Tasarımın kullanıcı eylemlerini psikolojik olarak nasıl etkilediğini anlayın.

UX ve UI Birlikte Nasıl Çalışır?

UX, bir ürünün oluşturulup oluşturulmayacağına karar vermede, kullanıcı ihtiyaçlarını belirlemek, erken tasarım beyin fırtınasına rehberlik etmek ve bir tel kafesin gelişimini şekillendirmek için UX araştırmasına güvenmenin ilk adımlarından biridir. UX genel kapsamı, ürün işlevselliğini, içerik organizasyonunu ve adım adım kullanıcı yolculuğunu optimize etmek için birkaç yinelemeden geçtikten sonra UI tasarım ekibine devredilir.

UX ve UI Özellikleri

UI tasarımcıları estetiği, şirket markalaşma girişimlerini ve ürün aşinalığını, kullanılabilirliğini ve sezgiselliğini artıran tasarım stratejilerini entegre ederek UX planını hayata geçirir. Bu, UX kullanıcı akışlarını UI modellerine, prototiplere ve yüksek kaliteli sayfalara dönüştürmeyi ve tipografi, düğme şekilleri ve animasyonlar gibi UI temas noktası ayrıntılarını daha da hassaslaştırmayı içerir.

Test süreci boyunca UI tasarımcıları, ürün uygulaması için gereken kodu üretebilmeleri için ön uç geliştiricilere nihai tasarım özelliklerini vermeden önce tasarımlarını geri bildirim için UX ekibiyle paylaşırlar.

Tasarım süreci boyunca ve hatta ürün lansmanından sonra bile UX ve UI ekipleri tasarım performansını analiz eder ve üst düzey bulguları çapraz raporlar. Tasarım başarısızlıklarını, başarılarını ve öğrendiklerini sürekli paylaşmak, her ekibin tasarımlarını yinelemesine ve stratejilerini kullanıcı ihtiyaçlarına daha iyi uyacak şekilde geliştirmesine olanak tanır.

UX ve UI Farklılıkları Nelerdir?

Tamamlayıcı ilişkileri nedeniyle UX ve UI tasarımı arasındaki sınırların ve ayrımların nerede olduğu her zaman hemen belli değildir.

UX ve UI Farklılıkları

Burada dört temel farklılığı ele alacağız: araştırma araçları, kapsam, bakış açısı ve süreç.

Araştırma Araçları

UX tasarımcıları, doğrudan kullanıcılardan içgörü toplamak ve prototiplerini yönlendirmek için anketler, kullanıcı geri bildirimleri ve kullanılabilirlik testleri gibi UX araştırma stratejilerine dayanır. Öte yandan UI tasarımcıları rakip araştırmalarına, tasarım ilkelerine, kullanıcı psikolojisi içgörülerine ile ısı haritaları ve oturum kayıtları gibi UI araçlarına daha fazla güvenerek modellere ve düzenlere rehberlik eder.

Kapsam

UX tasarım süreci makro, uçtan uca kullanıcı yolculuğunu kapsar ve hatta ürün var olmadan önce başlayabilir. Öte yandan UI tasarımcıları her kullanıcı temas noktasındaki mikro etkileşimler üzerinde çalışır ve onları güzel, kullanımı kolay ve kullanıcı davranışına sezgisel hale getirmelerini nasıl sağlayabileceklerini düşünürler.

Perspektif

UX tasarımcıları kararlarını kullanıcının bakış açısından alırlar. UI tasarımı kullanıcı isteklerini göz önünde bulundururken bu ihtiyaçları sanatsal ve markalaşma perspektifiyle bütünleştirir.

İşlem

UX tasarımı, kullanıcılarla sık sık etkileşime girerek ve ürünü geliştirmek için sürekli olarak öğrenmeler uygulayarak ürün iyileştirmelerini sürekli olarak yineler. Bir UI tasarımcısı da revizyon döngülerinden geçecektir ancak süreçleri daha az kapsamlı ve sıktır.

Kullanıcı deneyimini geliştirme konusunda daha fazla bilgi için mutlaka aşağıdaki makaleleri de incelemenizi öneririz.

Web Siteleri İçin Harika Yazı Tipleri: 8 Popüler Seçim

Web Tasarımında Kullanılan Renklerin Psikolojik Etkileri

Web Sitenizin Kullanıcı Deneyimini İyileştirebilecek 8 İpucu

Web tasarımdaki UX ve UI arasındaki farklar ve ipuçları makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan sorular varsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz.