SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikası Nedir?
Son Güncelleme: 15/07/2021

Web siteleri, domain veya hostingler ile ilgili araştırmalar yapıyorsanız sıkça karşılaşabileceğiniz bir terim de SSL sertifikasıdır.

Makalemizde SSL sertifikası nedir, SSL sertifikası ne işe yarar sizin için açıklayacağız.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası; herhangi bir web sitesinin kullanıcı ile şifreli bağlantı sağlaması ve web sitesinin kimliğini doğrulaması gibi güvenlik prosedürlerini yerine getiren bir dijital güvenlik sertifikasıdır.

SSL sertifikası sitenizin güvenli olduğunu kullanıcılarına bildirmektedir. Özellikle e-ticaret ve benzer özelliklere sahip olan sitelerde SSL sertifikasının bulunması gerekmektedir. Ayrıca kullanıcıların üye olarak kullandığı web sayfalarında da SSL sertifikası bulunmalıdır. Bunun sebebi, kullanıcı bilgilerinin saklanması ve veri gizliliğidir. Bu sayede internet sitesi ile paylaşacağınız bilgilerin tamamı üçüncü şahıslara ulaşmadan direkt web sitesinin sunucularına iletilir.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL Sertifikaları sayesinde web siteleri ile paylaşımda bulunacağınız kişisel bilgileriniz örneğin; kredi kartı, e-posta, kimlik bilgileriniz gibi birçok önemli içeriğe sahip bilgiler üçüncü şahısların eline geçemeden sitenin web sunucularına şifreli bir şekilde iletilir.

İnternette gezinirken alışveriş yapacağınız sitenin, üye olacağınız forumun veya bilgilerinizi paylaşacağınız her türlü sitenin güvenlik önlemlerinin sıkı olması çok önemlidir.

Google 2018 yılındaki bir Chrome tarayıcısı güncellemesiyle tüm http sayfalarını güvenli değil olarak işaretledi. Bu da “güvenli değil” olarak işaretlenen tüm sitelerin arama sonuçlarında olumsuz etkileneceği anlamına gelir. Bu sebeple web sitenizde SSL sertifikası olması SEO açısından da oldukça önemlidir.

SSL Sertifikası Nasıl Kontrol Edilir?

SSL Sertifikası Kontrolü

Bir sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını anlamak için birkaç ince detaya bakmak gerekmektedir.

  1. Tarayıcınızın URL kısmında bulunan ‘’https’’ yazısını kontrol etmektir. ‘’http’’ yerine ‘’https’’ yazıyorsa eğer burda ki ekstra bulunan s harfi safe yani güvenlik anlamına gelmektedir.
  2. Siteye girdiğinizde domain URL’sinin baş kısmında çıkan kilit simgesi. Bu simge tarayıcıya göre tarayıcının herhangi bir yerinde de olabilmektedir. Bu kilit simgesi sitenin birçok yoldan kötü amaçlı yazılımlara ve kişilere karşı korunduğunu gösterir.
  3. En güçlü şifreleme ve koruma sistemine sahip olan SSL sertifikasına sahip olan sitelerde ise URL kısmında kilit ve firma adı bulunur. Firma adı yeşil renkle dikkat çekmektedir.

SSL sertifikası ile ilgili makalemizin sonuna geldik. Umarız bu makale sizin için açıklayıcı olmuştur.

İlgili Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir