Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (Kapsamlı Anlatım)

Semantik SEO Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 15/03/2023

Semantik SEO, arama motorlarında ziyaretçilerin yaptıkları aramalarda aradığı konu dışında aynı konuyla alakalı sorabilecekleri başka soruları da düşünerek yapılan içerik optimizasyonudur. Bu stratejide amaç, belirlediğiniz hedef anahtar kelimeler dışında benzer tüm anahtar kelimeleri de içine alan geniş kapsamlı içerikler oluşturmaktır.

Özetle semantik SEO’da geleneksel SEO‘daki gibi anahtar kelimeye yönelik değil, içeriklerinizi konulara göre optimize edersiniz. Bu sayede site trafiğinizi iyileştirerek daha başarılı bir pazarlama stratejisi uygulayabilirsiniz.

Örneğin; “SEO nasıl yapılır” makalesinde site içi SEO, teknik SEO, yerel SEO, site dışı SEO, uluslararası SEO, negatif SEO, gibi konulara değinmek iyi bir semantik SEO örneği olacaktır.

Ancak içerik oluştururken farklı anahtar kelimeler dışında anlamlı ve kaliteli içerikler de oluşturulmalıdır.

Tam olarak açıklanmasa da Google’ın başarılı semantik SEO stratejisi geliştiren web sitelerine daha çok değer verdiğini görüyoruz. Makalemizde semantik SEO nasıl yapılır, semantik SEO stratejisi nasıl oluşturulur kapsamlı bir şekilde anlatıyor anlatacağız.

Semantik SEO Nasıl Yapılır?

Google başta olmak üzere tüm arama motorları ziyaretçilere en doğru sonucu sağlamayı hedefliyor. Ancak öncelikle arama yapılan konuda genel bir sonuç sunmaya daha çok dikkat ediyor. Semantik SEO stratejisinde öncelikle konuyla ilgili tüm soruları bulmalısınız. Bu sayede tüm sorulara yanıt verecek kaliteli bir içerik oluşturabilirsiniz.

Semantik SEO nedir

Semantik SEO alanındaki içerikler her zaman nitelikli görünmeli ve ilgili olduğu konu ile ilgili tüm sorulara cevap vermelidir. Bu yüzden de içerik oluşturmadan önce çok detaylı bir araştırma süreci yapmalısınız.

Semantik SEO stratejisi belirlediğiniz içeriklerde doğal dil kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü son yıllarda sesli aramalar da çok yaygın hale gelmeye başladı. Böylece semantik açıdan daha etkili içerikler hazırlayabiliyoruz. Sesli aramalar ile ilgili daha fazla bilgiyi makalemizi okumaya devam ederek bulabileceksiniz.

Bir internet kullanıcısı web sitenizi ziyaret ettiğinde içeriklerinizi ilgi çekici bulmazsa birkaç saniye içinde web sitenizi terk edebilir. Ancak ilgi çekici bir içerik olduğunda web sitenizde daha uzun süre zaman geçirirler. Bu nedenle iyi bir semantik SEO stratejisine sahip olduğunuzda web site otoritenizin çok daha kaliteli hale gelmesi kaçınılmazdır.

Semantik arama motoru optimizasyonu stratejinizde konu bütünlüğü önemlidir. Bu sebeple semantik içerik yazarken bazı adımları izlemeniz size daha kaliteli bir içerik sağlayacaktır;

1. Hedef Anahtar Kelimeler Araştırılmalıdır

Bir içerik oluşturacaksanız ve konunuz belliyse öncelikle hedef anahtar kelimeleri araştırmalısınız. Çünkü semantik SEO’da o konuyla ilgili tüm aramalara yanıt vermeniz gerekiyor. Bu sebeple aranma hacmi yüksek ve orta düzeyde olan tüm anahtar kelimeleri belirleyerek işe başlayın.

Semantik SEO’da anahtar kelime araştırması nasıl yapılır merak ediyorsanız, makalemizin devamında bu konuya da ayrıca değineceğiz.

2. İçeriklerinizi Anlamsal Olarak Bağlayın

Bir içerik oluştururken detaylı bir konu paylaşımı yapacaksanız aradaki bağlantıların birbiriyle uyumlu olması çok önemlidir. Anlamsal olarak bağlı olmayan cümleler içeriğinizin kalitesini ve okunabilirliğini düşürür. Bu yüzden tüm cümlelerinizin arasında bağlantı olmalıdır. Aynı zamanda paragraflar arasında da yumuşak geçişler yaparak konuyu okunabilir hale getirmelisiniz.

3. Tüm Sorulara Cevap Verdiğinizden Emin Olun

Semantik SEO’ya uygun içerikler oluşturuyorsanız yazdığınız konu hakkındaki tüm sorulara cevap vermelisiniz. Bu yüzden hedef konu ile ilgili geniş bir soru havuzunu dikkate alarak tüm sorulara cevap vermeniz gerekiyor. Konuyla alakalı tüm soruları cevapladığınızdan emin olmadan içeriğinizi yayına almayın.

4. Başlık ve Anahtar Kelime Sayınızı Arttırın

Sayfanızda yer alan başlıklar ve anahtar kelimelerin sayısı da çok önemlidir. Semantik SEO içinde birbiriyle alakalı ve hiyerarşik düzende alt başlıklar kullanmalısınız. Bunun yanında içerikte birden fazla anahtar kelime de kullanmalısınız.

Semantik SEO stratejisi geliştirdiğinizde web sitenize gelen organik ziyaretçi sayısında artış gözlenecektir. Aynı zamanda web siteniz değişen algoritmalardan sonra arama sonuçlarından çok ciddi şekilde etkilenmeyecektir. Böylece daha güçlü konumda kalarak her zaman rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Semantik SEO stratejisinde öncelikle kaliteli içerik, geniş kapsamlı bir başlık havuzu ve birden fazla anahtar kelime kullanımı gerekiyor.

Semantik SEO’yu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kullanıcı arama niyeti

Bir arama deneyimi sırasında anahtar kelimelerin bir arada eşleştirilmesi yerine aramanın asıl anlamı semantik SEO ile ilgilidir. Semantik SEO’yu etkileyen iki farklı unsur bulunuyor.

1. Aramanın Anlamı

Aramalarda öncelikle kelime ve kelime gruplarının arka perdesindeki anlamlara bakmaktır. Web siteleri arama terimleri arkasındaki gerçek anlamı ortaya koyarsa SEO açısından daha kaliteli ve güçlü içerikler oluşturabilirler. Öncelikle kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerini anlamalı ve buna göre kaliteli ve yeterli içerikler oluşturmalısınız.

2. Arama Niyeti

Semantik SEO’da özellikle arama niyeti çok önemlidir. Öncelikle her internet kullanıcısının arama motorlarında arama yapma niyeti farklıdır. Bazı kişiler bir ürün satın alırken bazı kişiler de hizmet satın almak veya bilgi edinmek için arama deneyimi yaşıyorlar.

Semantik içerik oluştururken öncelikle arama niyetine cevap verecek içerikler ortaya koymalısınız. Çünkü arama motorları her zaman kullanıcı niyetine göre en alakalı içerikleri sıralamaya çalışıyor.

Örneğin; “İstanbul halı yıkama” kelimesiyle arama yapan bir kullanıcının ulaşmak istediği sayfa bir blog içeriği veya alışveriş sayfası değildir. Bu kullanıcı İstanbul’da halı yıkama hizmeti veren, halı yıkama fiyatlarının olduğu web sayfalarına ulaşmaktır.

Bu tür sorgular için, kampanya ve fiyat içeren sayfalar tasarlamak akıllıca olacaktır. Çünkü kimse 1500 kelimelik İstanbul halı yıkama makalesi okumak istemiyor.

Semantik SEO İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Semantik SEO’ya uygun içerik yazma planı hazırladığınızda, aramalarda tüm sorgu ve konu ile ilgili alt başlıkların bir hiyerarşi içinde olmasına dikkat gerekir. Semantik SEO içerik stratejisi oluştururken alt konulara uygun anahtar kelime araştırması yaparak, arama hacimlerine dikkat ederek çalışmanızı öneriyoruz.

Semantik SEO içerik stratejisi

İşte Semantik SEO içerik planı için bazı ipuçları;

 • Öncelikle konuyu araştırırken tüm sorguları hiyerarşik bir düzende listeleyin.
 • Her sorgunun neden arandığını yani arama amacını ve arama niyetini saptayın.
 • Konu araştırması yaparken kişi, kurum, ülke, yer, tarih gibi birçok unsuru dikkate almaya çalışın.
 • Belirlediğiniz konuda kaç tane farklı içerik oluşturabileceğinizi belirleyin.
 • İçeriklerinizde URL’ye ait meta etiketi, anahtar kelime, bağlantı metni, başlık, FAQ schema veya çeşitli şemaları kullanarak arama motoru botlarına içeriğinizin hangi amaca hizmet ettiğini gösterin.
 • Oluşturacağınız farklı içerikleri belirli bir hiyerarşi içinde birbirine nasıl bağlayacağınıza karar verin. Burada bağlantı metinlerini dahi belirlemeniz iyi olacaktır.
 • İçerik oluşturmadan önce arama motoru sonuç sayfalarında rakip web sitelerinin o konudaki düzeni, içerikleri ve tasarımını inceleyin. İçeriklerinizi rakiplerinizin önüne geçecek şekilde planlamayı unutmayın.
 • İçeriklerinizde ziyaretçilerinize fayda sağlamaya özen gösterin. Bu yüzden kişiselleştirilmiş içerikler oluşturmayı kendinize hedef belirleyin.
 • İçeriklerinizin arama motorları tarafından anlaşılması adına tüm önlemleri alın.

Daha kapsamlı bir içerik oluşturma stratejisi ile ilgili bilgi almak isterseniz, aşağıdaki makaleyi de mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? (Kapsamlı Rehber)

Semantik SEO’da Anahtar Kelime Araştırması

Semantik SEO stratejisi olan içeriklerinizde sadece anahtar kelimeye odaklanmak yerine tüm konuya odaklanmanız daha doğru bir stratejidir. Bu sebeple normal anahtar kelime araştırması yanında semantik SEO’da anahtar kelime araştırmaları biraz daha farklı olur. Bu süreçte tek bir sorgu yapılmaz. Birbiriyle bağlantısı olan çok sayıda sorgu yaparak anahtar kelimeleri bulursunuz.

Anahtar kelime araştırması

İşte Semantik SEO anahtar kelime araştırması konusunda bazı ipuçları;

 • Öncelikle anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz ücretsiz ve ücretli araçları belirleyin. Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, Ahrefs Keywords Explorer, SEMRush Keyword Magic Tool, Moz Keywords Research gibi birçok aracı semantik aramalar için kullanabilirsiniz.
 • Google ve Youtube tarafından arama çubuğu üzerinde otomatik tamamlama özelliğini, Google’ın arama sonuçlarının alt bölümünde “Kullanıcılar Bunu da Sordu” önermelerini ve Google ilgili aramalarını da kullanabilirsiniz. Bu yöntemler size kullanıcıların en çok arama yaptığı kelimeler konusunda bilgi verecektir.
 • Çok bilinmese de semantik SEO anahtar kelime araştırmaları için Vikipedi’yi de etkin olarak kullanmanızı öneriyoruz. (Bu yöntem yurtdışında birçok SEO uzmanı ve içerik yazarının kullandığı bir yöntemdir.)
 • Youtube video başlıkları, yorumlar, forum konuları, haber kaynakları gibi birçok alanda anahtar kelime araştırması için kullanabilirsiniz.

Semantik SEO’ya yönelik anahtar kelime araştırırken dikkat etmeniz gereken nokta kullanıcı beklentilerini ve taleplerini anlamaktır. Kullanıcıların arama amaçlarına göre kelimeleri gruplarsanız daha rahat edersiniz.

Anahtar kelime araştırması ile alakalı aşağıdaki makaleyi de inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Boşluğu Analizi ve SEO Araçları

Semantik SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Semantik SEO çalışmalarının verimli olması ve istenen sonuçları sağlaması için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

1. İçeriklerde Her Zaman Konuyu Hedef Alın

Google’ın temel çalışma prensibi ziyaretçilere uygun cevapları sağlamaktır. Arama bölümüne yazılan harf ve kelimeler yerine aradıkları anlama yönelik bir sonuç sayfası sağlanır. Semantik SEO’da direkt konuyu hedef aldığınızda en etkili sonuçları elde edebilirsiniz. Ana konu yanında alt konulara da yer verirseniz kapsayıcı bir içerik ortaya çıkar. Anlamsal bütünlüğe sahip içerikler her zaman daha çok dikkat çeker.

Bu konuyla ilgili daha fazla örneğe ihtiyacınız varsa Kukumav.Net blog sayfasındaki makalelerin içeriklerini incelemenizi öneririz. Ayrıca aşağıdaki makale de ilgilinizi çekebilir.

Holistik SEO (Bütünsel SEO) Nedir?

2. Kullanıcıların Sorularını Cevaplamaya Çalışın

Oluşturduğunuz içeriği geleceğe yönelik bir içerik haline getirmek istiyorsanız konunuzla ilgili olan tüm soruları bulmalısınız. Bu sorulara içerikte ne kadar doğru yanıtlar verirseniz daha fazla trafik çekme şansı elde edersiniz. Bu basit bir strateji olsa da her zaman en başarılı içerik stratejilerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

3. Sesli Aramaları Hedeflemeyi İhmal Etmeyin

Son yıllarda sesli aramaların Google aramaları içindeki yeri her geçen gün artmaya başladı. Bu yüzden de sesli aramaları hedeflemekten asla vazgeçmeyin. Bunu sağlamak için de doğal bir dil kullanmanız her zaman yerinde olacaktır. Doğal dil kullanılarak yazılan içerikler her zaman semantik SEO’ya hizmet eder.

Google Asistan

Yukarıdaki görselde Google Asistan ile yapabileceğiniz bazı sesli aramaları görüyorsunuz. Web sitenizi sesli arama için optimize ederken, sektörünüze uygun “en yakın, hangi, nerede, en ucuz” gibi kelimeleri hedeflemek, sesli arama sonuçlarda içeriklerinizin eşleşme ihtimalini arttıracaktır.

4. Multimedya Ögeleriyle Ziyaretçileri Tutun

Web sitelerinizde metin içerikleri kadar görsel ve işitsel multimedya içerikleri de önemlidir. Bu içerikler sayesinde ziyaretçilerinizi web sitenizde daha uzun süre tutabilirsiniz. Belirli medya araçları ile anlama yönelik daha kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.

Başlıca kullanabileceğiniz multimedya ögeleri; fotoğraf, galeri, ses, video, animasyon olarak görülebilir. Bu sayede ziyaretçinin web sitenizde daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken içeriklerinizin semantik SEO’nun anlam bütünlüğüne uygun olması gerektiğini unutmayın.

Türkiye’de birçok içerik geliştirici ve web sitesi sahibi içerik stratejilerinin önemini kavramış değil. Özellikle semantik SEO gibi stratejilerin başarı getireceğini anlayan kişi sayısı da çok az. Bu sebeple semantik SEO çalışmaları ile kaliteli içeriklere biraz daha fazla vakit ayırarak kalıcı olarak zirveye çıkabilirsiniz.

Semantik SEO Size Ne Kazandırır?

Semantik SEO son yıllarda birçok web sitesi sahibinin ve içerik yazarının kullandığı bir içerik stratejisidir. Bu stratejinin web siteniz ve sayfanız için çok önemli bazı artıları bulunuyor.

Semantik SEO avantajı

En bilinen semantik SEO avantajları şöyle sıralanabilir;

 • Belirlediğiniz anahtar kelimelerde daha yüksek sıralama elde etme şanınız olur.
 • Google sonuç sayfalarında elde ettiğiniz yüksek sıralamalarda yeriniz sağlam olur. Yani daha uzun süre zirvede kalabilirsiniz.
 • Google arama sonuç sayfalarında rakiplerinize göre ön plana çıkabilirsiniz.
 • İçeriklerinizde anlam bütünlüğünü çok daha kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Çok uzun içeriklerde konu bütünlüğü semantik SEO ile kolayca sağlanabilir.
 • Kapsamlı bir içerik hazırlandığınız için daha çok kullanıcıya ve daha geniş bir tabana erişiminiz olur.
 • Müşteri potansiyelinizi ve satışlarınızı daha fazla arttırma şansı yakalayabilirsiniz.
 • Web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz.
 • Doğru internet kullanıcılarını arama motorları üzerinden web sitenize çekebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi semantik SEO stratejisi web siteniz için çok önemli fırsatları içinde barındırıyor. Aynı zamanda bu yöntem ile web siteniz daha anlamsal bir bütün halinde çalışmaya başlar. Konu açısından içerik hedefleyen internet siteleri organik trafiği semantik SEO stratejisi ile kalıcı olarak çekebilir. Üstelik bu strateji Google arama motoru tarafından da çok sevilen bir tekniktir.


Günün sonunda semantik SEO rehberi makalemizin sonuna geldik. Bu rehberin daha iyi anlaşılması için aşağıdaki konularla birlikte incelenmesini tavsiye ederiz.

Kapsamlı SEO Rehberi: SEO Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? (Kapsamlı Rehber)

Google Algoritma Güncellemelerinden Negatif Etkilenmenize Sebep Olan Faktörler

Umarız bu makale web sitenizi optimize etmenize yardımcı olmuştur. Makalemizi sosyal medyada paylaşmanız bizi memnun edecektir. Aklınıza takılan sorular için makalemize yorum yapabilirsiniz.