Web Tasarımında Kullanılan Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri
Son Güncelleme: 25/03/2023

Web tasarımında kullanılan renkler, kullanıcıların hissettiği duyguları ve marka algısını doğrudan etkiler. Bu makalede, renklerin psikolojik etkileri hakkında derinlemesine bir analiz yaparak web tasarımcılarına fikirler ve ipuçları sunuyoruz.

Renk seçimi, markalaşma, pazarlama ve web tasarımında da önemlidir. Aslında, renk, insanların bir şirketten satın almaya karar vermelerinin nedeninin % 85’ine kadar olabilir. Renk, marka güvenini artırabilir veya yıkabilir, müşteri sadakatini artırabilir veya yok edebilir ve bir müşterinin bir marka hakkındaki fikrinin % 90’ını oluşturabilir. Üstelik bunların hepsi sadece 90 saniye içinde yaşanır.

Bu nedenle web sitenizi veya modası geçmiş bir web sitesinin yeniden tasarlanmak için yola çıktığınızda, web tasarımcınızın web sitesi rengiyle ilgili tercihlerinizi öncelikli sorması kullanıcı deneyimi açısından şaşırtıcı olmamalıdır.

Renklerin psikolojik etkileri

Kişisel favorilerinize dayalı bir cevabı bulmadan evvel renk psikolojisine dayalı akıllı web tasarım kararları vermek için rehberimizi okuyun.

Mavi

Mavi doğal olarak iştahı bastırır ve bu nedenle gıda tabanlı bir web sitesinde kullanmak ziyaretçilere zarar verebilir. Birçok insan bunun nedeninin mavi olan çok fazla günlük yiyecek olmadığı şeklinde yorumluyor. Ancak gıda dünyasının dışında mavi hem erkekler hem de kadınlar arasında en popüler renklerden biridir. Pek çok insan doğal olarak ona doğru çekildiğinden işletmeler genellikle güven vermek istediklerinde bu rengi seçerler.


Sarı

Sarı eğlencelidir ancak uyarı işaretleri için de kullanıldığını hatırlamanız gerekir. Duyguyu artıran, küçük dozlarda kullanıldığında web sitenizin ziyaretçileri için heyecan yaratan, ancak daha büyük miktarlarda hızla aşındırıcı ve ezici hale gelen enerjik bir renktir. Bir vurgu rengi olarak sarı, belirli bir harekete geçirici mesaja dikkat çekmek için mükemmel bir çözüm olabilir.


Yeşil

Yeşilin doğa ile o kadar güçlü ilişkileri vardır ki tek başına renk bir şirketin etik olduğu mesajını gönderebilir. Ayrıca yeşil hem mavinin rahatlatıcı özelliklerini hem de sarının enerji verici etkilerini sunduğu için giderek daha popüler hale geliyor. Bu renk içinde para ve büyümeyi içerir Bu da bunu çeşitli endüstrilerde giderek daha popüler bir seçim haline getirir.


Turuncu

Turuncu yeni siyah, yeni kırmızıdır ancak üzerinde çalışmak zor bir renktir. Çocuklar arasında favori olmasına rağmen çoğu yetişkin ya onu sever ya da nefret eder. Bu nedenle yetişkin alıcıları hedefleyen web sitenize dahil etmek stratejik olarak yapılmalıdır. Turuncu enerji, heyecan, coşku ve sıcaklık ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bu nedenle bazı işletmeler için bu renk, markanızın kişiliğini oluşturmada ve site ziyaretçilerinin harekete geçmesinde önemli bir rol oynayabilir.


Beyaz

“Beyaz alan” terimini daha önce duymuşsanız, beyaz rengin web tasarımında ne kadar önemli olduğu hakkında bir fikriniz olabilir. Beyaz, site ziyaretçilerinizin sunduğunuz bilgileri emmek için gereken görsel nefes alma alanın sağlayan bir özgürlük duygusu iletir.

Ancak beyazın da oldukça önemli bir dezavantajı vardır: Gerçek beyaz gerçek siyah ile eşleştirildiğinde gözler için zor olabilir. Burada beyaz soğuk, sert veya rahatsız edici olarak görülebilir. Doğru çözüm beyazla aynı faydaları sunan, ancak daha rahatlatıcı olan biraz daha sıcak bir tona sahip olan fildişi gibi kirli beyaz bir şey kullanmaktır.


Siyah

Siyah kesinlikle en yaygın kullanılan renklerden biridir. Ancak birçok çelişkili ilişkiye sahip olduğu için dikkatli olun. Örneğin, sinirli, ama aynı zamanda kurumsal; resmi, ama aynı zamanda geleneksel. Az miktarda kullanıldığında, siyah bir topraklama efekti verebilir ancak çok liberal kullanıldığında tüm tasarımınıza kolayca hakim olabilir.

İyi haber şu ki hem siyah hem de beyazın aralarında çok fazla ton var. Bu nedenle daha koyu tonlar ve daha açık tonlar kullanmak daha az dezavantajla aynı avantajları sunabilir.


Kırmızı

Kırmızı güçlü duygular uyandırır. Belki de spektrumdaki en görünür renklerden biri olduğu için dikkat çeker. Kırmızı tipik olarak aşk, tutku ve drama ile ilişkilidir ancak aynı zamanda güç, saldırganlık ve hatta öfke anlamına da gelebilir. Bu nedenle web tasarımda küçük dozlarda tavsiye edilir.

Eylemi çok güçlü bir şekilde teşvik ettiğinden birçok web tasarımcısı butonlar ve diğer harekete geçirici mesajlar için en iyi seçenek olduğunu savunuyor. Araştırmalar bu iddiayı desteklemiyor bu yüzden bunun tek seçeneğiniz olduğunu düşünmeyin.


Mor

Turuncu gibi mor da kutuplaştırıcı olabilir. Muhtemelen kadın müşterileri çekecek, ancak erkek müşterileri hemen itecektir. Mor, kırmızının gücünü mavinin kararlılığıyla birleştirir ve bu da muhteşem lüks duygusuna katkıda bulunur. Mor ayrıca gizem, yaratıcılık veya bilgelik anlamına da gelebilir. Kesinlikle tüm endüstriler için önerilmez ancak seçkin bir azınlık için mükemmel bir seçim olabilir.


Pembe

Pembe cinsiyetle güçlü ilişkilere sahiptir ve genellikle kadınlığı ve yumuşaklığı sembolize etmek için kullanılır. Daha açık tonlarda, bir çiçek gibi hassas ve kırılgan görünebilirken, daha yoğun tonlarda öforik veya gürültülü görünebilir. Kırmızı gibi pembe de aşkı ifade eder ancak kırmızıyla ilişkilendirdiğimiz yakıcı tutkudan daha yumuşak, daha samimi bir aşk türüdür. Bu yumuşaklık, bebek ürünlerine ve şekerlemelere iyi uyum sağlar.


Kahverengi

Kahverengi web tasarımı için popülerliği en düşük renktir. Hem erkekler hem de kadınlar bundan hoşlanmıyor ve diğer renklerle kahverengiyi etkili şekilde eşleştirmek zor olabilir. Olumlu çağrışımları güvenilirlik ve sağlamlıktır. Ancak tasarımın yumuşak ve karanlık görünmesini önlemek için keskin bir göz gerektirir.

Son birkaç yılda giderek daha popüler hale gelen hem pembe hem de kahverengiye modern bir alternatif, bej üzerine yaklaşan çok özel bir çıplak pembe tonunu seçebilirsiniz. Kadınlara, özellikle de 20’li ve 30’lu yaşlarındaki kadınlara hitap eden işletmeler, genellikle daha kadınsı alt tonlara sahip nötr olarak ten rengi veya bej yerine bu rengi kullanırlar.

Kullanıcı deneyimini geliştirme konusunda daha fazla bilgi için mutlaka aşağıdaki makaleleri de incelemenizi öneririz.

Web Tasarımda UX ve UI Nedir? Farklar ve İpuçları

Web Siteleri İçin Harika Yazı Tipleri: 8 Popüler Seçim

Web Sitenizin Kullanıcı Deneyimini İyileştirebilecek 8 İpucu

Web tasarımında renklerin psikolojik etkileri makalemizin sonuna geldik. Umarız bu makale web sitenizi tasarlarken renklerin özelliklerine göre sizi yönlendirmeye yardımcı olmuştur.