Rank Math SEO Ayarları (2021 Kurulum Kılavuzu)

Rank Math SEO Ayarları

WordPress tabanlı bir web siteniz varsa yüklemeniz gereken ilk eklentilerden biri Rank Math SEO eklentisidir. Ücretsiz olarak kullanılabilen Rank Math SEO eklentisi sayesinde WordPress web sitenizin SEO ayarlarını kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Şimdi Rank Math SEO ayarları makalemizi okumaya devam ederek sitenizi kolayca optimize etmeyi öğrenin.

Rank Math SEO Nedir?

Rank Math WordPress tabanlı web siteler için hazırlanmış, birçok kullanışlı özelliğe sahip en güçlü, en kolay ve ücretsiz bir SEO eklentisidir. Rank Math içinde barındırdığı bir çok modülle web sitenizin içerik kalitesini arttırmanıza yardımcı olarak web sitenizin SEO dostu olmasını sağlar. Böylece arama motorlarında daha üst sıralarda konumlanmanıza yardımcı olur. En iyi optimize edilmiş Rank Math ayarları için yönergeleri izleyin.

Rank Math SEO Eklenti Özellikleri

Rank Math eklentisinde, Yoast SEO ve All in One SEO eklentisinden çok daha fazla özelliğin bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Diğer WordPress SEO eklentilerinde bulunan tüm özelliklerin Rank Math’ta da bulunduğu gibi Yoast SEO ve All in One SEO eklentisinde ücretli olan özellikler bu eklentide ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Rank Math, blog yazarlarının makalelerini veya web sitelerini en üst sıraya çıkarmalarına yardımcı olur. Rank Math SEO eklentisi aşağıdaki modüllerle birlikte karşımıza çıkar;

 • 404 Monitör
 • ACF
 • AMP
 • Bağlantı Sayacı
 • Yerel SEO ve Google Bilgi Grafiği
 • Yönlendirmeler
 • Zengin snippet’ler
 • Role Manager
 • Search Console
 • SEO Analizi
 • SiteMap
 • WooCommerce
 • Google Web Stories
 • İçeri / Dışarı Aktarma

Rank Math SEO Kurulumu

Rank Math SEO eklentisini henüz yüklemediyseniz, bunu iki şekilde yapabilirsiniz.

1. Yöntem: WordPress Rank Math eklenti sayfasına giderek indirebilirsiniz. Daha sonra indirdiğiniz dosyayı FTP ile wp-content > plugins yolunu izleyerek yükleyebilirsiniz. Ardından WordPress panelinde > Eklentiler bölümünden etkinleştirebilirsiniz.

2. Yöntem: WordPress panelinden > Eklentiler > Yeni Ekle adımlarını takip ederek, eklenti ara bölümüne Rank Math yazıp yükleyebilirsiniz. Ardından eklentinizi etkinleştirin.

Rank Math SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Rank Math SEO ayarları iki şekilde yapılabilir. Eğer ilk kez yükleme yapıyorsanız bunun en kolay yolu kurulum sihirbazıdır. Bu sayede sizin için en iyi ayarlar varsayılan olarak önerilecektir. Kurulum sihirbazını başlatmak için eklenti arayüzünden “Setup Wizard” menüsünü tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Rank Math SEO Ayarları

Biz bu rehberde kurulum sihirbazı yerine, modülleri tek tek inceleyerek kapsamlı bir Rank Math SEO ayarı gerçekleştireceğiz, hadi başlayalım.

1. Genel Ayarlar

Wordpres paneli > Sol bölümdeki gösterge tablosundan > Rank Math başlığı altındaki > General Settings‘i seçin.

Rank Math Genel Ayarlar

1. 1 Links / Bağlantılar

Strip Category Base (Açık): Uzun ve kategori adı içeren URL yapıları çok hoş karşılanmaz, bu seçeneği açmanızı öneririz. URL’deki kategori yolunu kaldırmayı sağlar.

Redirect Attachments (Açık): Bu ayar makalelerinize veya sayfalarınıza görsel medya eklediğinizde (fotoğraf vs.) medyaya bağlantı vererek sitenize yönlendirmeyi sağlar. Bu da web siteniz için SEO avantajı sağlar. Bu sebeple bu ayarı açmanızı öneririz.

Redirect Orphan Attachments: Bu seçenek WordPress Ortam/Kütüphanedeki bulunan ve kullanılmamış fotoğrafların nereye yönlendirileceğini belirler. Buraya anasayfanızı eklemeniz önerilir.

Remove Stopwords from Permalinks: Bu seçeneği kapalı olarak işaretleyin.

Nofollow External Links (Kapalı): Sitenizdeki tüm harici bağlantıları Nofollow yapar. Bu seçeneği açmak SEO’nuzu olumsuz etkileyebilir. Eğer bir bağlantıyı nofollow yapmak isterseniz bunu metin editöründen yapmalısınız.

Nofollow Image File Links (Kapalı): Web sitenize eklediğiniz görsellere link verdiğinizde bu görsel bağlantıları nofollow yapar. Eğer harici sitelere giden bu tür görsel bağlantılar kullanmıyorsanız kapalı kalmasını tavsiye ediyoruz.

Open External Links in New Tab/Window (Açık): Bir sitedeki tüm harici bağlantılar yeni sekme olarak açılmalıdır. Bu seçenek harici bağlantılarınıza target=”_blank” etiketi ekler. Kesinlikle açık kalmasını tavsiye ediyoruz.

Rank Math SEO Link Ayarları

1. 2 Images / Görüntüler

Add missing ALT attributes: Görlsellerinizde eksik alt etiketi olduğunda otomatik olarak doldurur, ancak yayınlarınızda birden fazla görsel varsa kapalı tutmak mantık olacaktır.

Add missing TITLE attributes: Görsellerinizde eksik title etiketi olduğunda otomatik olarak ekler.

Rank Math Images Ayarları

1. 3 Breadcrumbs / Sayfa Yolları

Breadcrumbs ayarlarını temanızın durumuna göre açıp kapatabilirsiniz.

Rank Math Breadcrumbs Ayarları

1. 4 Webmaster Tools

Bu panelde, Google, Bing, Yandex gibi arama motoru webmaster tools araçlarından aldığımız doğrulama kodunu ekleyebilirsiniz. Doğrulama kodunun content kısmını eklemeniz yeterlidir.

Rank Math Webmaster Tools Ayarları

1. 5 Robots.txt dosyasını düzenleme

Robots.txt düzenleme bölümü, arama botlarının sitenize erişmesi ile ilgili izinlerin kontrolünü sağlar. Bir dizinin veya bağlantının botlar tarafından izlenmesini istemiyorsanız buradan kontrol edebilirsiniz.

Rank Math Robots.txt Ayarları

1. 6 .htaccess dosyasını düzenleme

Htaccess dosyası SSL yönlendirmeleri, www yönlendirmesi, kalıcı bağlantılar, tarayıcı önbellekleme ayarları gibi işlemlerin yapıldığı bölümdür. Eğer Htaccess hakkında yeterince bilginiz yoksa bu bölümde değişiklik yapmanız tavsiye edilmez. Bu dosyada yapılacak en ufak hata, web sitenize erişimi engelleyebilir.

Rank Math htaccess Ayarları

1. 7 Others / Diğer Ayarlar

Usage Tracking: Rank Math daha iyi deneyim sunmak için sitenizden veri toplamak ister. Bu seçeneği kapatabilirsiniz.

Show SEO Score: Yayınlarınızın içine SEO skorunuzu gösteren bir rozet ekler. Kapalı tutabilirsiniz.

Rank Math Others Ayarları

1. 8 404 Monitör

Bu modül ile web sitenizdeki kırık bağlantıları, eksik dosya yollarını kolayca takip edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sol menüden 404 monitör modülünü tıklamak ve 404 veren, açılmayan kaynaklarınızı optimize etmek. Rank Math ayalarını aşağıdaki gibi bırakabilirsiniz.

Rank Math 404 Monitör Ayarları

1. 9 Redirections / Yönlendirmeler

Debug Redirections: Bu bölüm yöneticiler içindir. Hata ayıklama konsoluna görüntüler.

Fallback Behavior: Eğer özel tasarlanmış varsayılan bir 404 sayfanız varsa Default 404 seçeneğini aktif edin. 404 sayfanız yoksa kırık sayfalarınızı otomatik olarak anasayfaya yönlendirmek için “Redirect to Homepage” sekmesini seçebilirsiniz. Farklı bir sayfa seçmek için Custom Redirection bölümünü seçin.

Redirection Type: Yönlendirme türünü buradan ayarlayabilirsiniz. 301 , 302 gibi ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Auto Post Redirect: Daha gelişmiş yönlendirmeler için kullanılır.

Rank Math Yönlendirme Ayarları

2. SEO Başlıkları ve Meta

WordPress paneli > Sol bölümdeki gösterge tablosundan > Rank Math başlığı altındaki > Titles & Meta bölümüne tıklayın.

Rank Math Başlıklar ve Meta

2. 1 Global Meta

Robots Meta: Bu kısım, sayfa ve yazılarınızla alakalıdır. İçeriklerinizin arama motoru botları tarafından takip edilip edilmeyeceğini kontrol eder. Varsayılan olarak boş gelir. Bu ayarları boş bırakın, engellemek istediğiniz yazı veya sayfalarınızı, sayfa özelinde ayarlayabilirsiniz.

Advanced Robots Meta: Gelişmiş robot meta ayarlarını aşağıdaki görseldeki gibi ayarlayın.

Noindex Empty Category and Tag Archives: Bu kısım, oluşturulmuş ama yazı atanmamış kategori veya etikeletinizin robotlar tarafından izlenip izlenmemesi gerektiğini ayarlar. Tavsiyemiz bu ayarı”ON” bırakıp boş kategori ve etiketleri noindex ayarlamaktır.

Separator Character: Sayfa başlıklarınızın ayıracını seçin.

Capitalize Titles: Başlıkların büyük olarak ayarlanmasını sağlar. Bunu kapalı duruma getirebilirsiniz çünkü WordPress editörünüzde de ayarlayabilirsiniz.

OpenGraph Thumbnail: Sitenizden makale veya sayfa paylaşırken küçük bir fotoğraf görünmesini sağlar. Buraya firma logonuzu ekleyebilirsiniz.

Twitter Card Type: Twitter paylaşımlarınızın kart tipini belirtir. Büyük boy veya standart bir kart geçebilirsiniz.

Rank Math Global Meta Ayarları

2. 2 Local SEO / Yerel SEO

Person or Company: Siteniz kişi olarak mı yoksa şirket olarak mı temsil edileceğini seçin.

Name: İşletme adınızı veya marka adınızı yazın.

Logo: İşletme logonuzu veya marka logonuzu ekleyin.

URL: Web sitenizin URL’sini ekleyin.

Email: Arama motorları tarafından görüntülenebilir.

Address: İşletme adresinizi ekleyin.

Adress Format: Adres formatını mahalle, sokak, ilçe il veya posta kodu şeklinde sıralamasını yapabilirsiniz.

Business Type: Hizmet alanınızı belirtebilirsiniz.

Opening Hours: Çalışma saatlerinizi ve günlerinizi ayarlayın.

Opening Hours Format: Türkiye’de 24 saatlik format kullanıldığı için 24’ü seçmelisiniz.

Phone Number: Telefonunuzu ve telefonun kullanım amacını belirtin. Örn: Müşteri hizmetleri, pazarlama, teknik servis gibi.

Price Range: Hizmetinizle alakalı bir fiyat aralığı belirtin.

About Page: Hakkımızda sayfasını seçin.

Contact Page: İletişim sayfasını seçin.

Geo Coordinates: Fiziksel adresinizin koordinatlarını ekleyin.

Rank Math Local SEO Ayarları

Yerel SEO ayarlarınızı yaptıktan sonra Zengin Sonuçlar Testi ile yapılandırmalarınızda hata olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


2. 3 Sosyal Meta

Bu kısımda Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Google Rehber, Yelp, FourSquare, Flickr, Reddit, YouTube kanalı, Pinterest, Soundcloud, Tumblr sosyal medya hesaplarınızı tanıtabilirsiniz. İşletme hesaplarınızın URL adreslerini ilgili sosyal medya sitesi platformlarına ekleyin.

Tüm alanları doldurmak zorunda değilsiniz sadece aktif kullandığınız hesapları eklemeniz yeterlidir.

Rank Math Sosyal Medya Ayarları

2. 4 Anasayfa

Bu alan web sitenizin anasayfa başlığı ve meta açıklamasını ayarlamanızı sağlar. Ayrıca Facebook için anasayfa başlığınızı, açıklamanızı ve küçük resimlerinizi belirleyebilirsiniz.

Rank Math Anasayfa Ayarları

2. 5 Post Formats

Arşiv sayfaların ayarlarınızı yapabilirsiniz. Tavsiyemiz “Biçim Archives Robots Meta” alanını No index olarak ayarlamanız yönündedir.

Rank Math Post Format Ayarı

2. 6 Authors / Yazarlar

Bu kısım Rank Math SEO ayarları için önemli bir bölümdür. Sitenizde tek yazarlı mı yoksa çok yazarlı mı olduğunu seçebilirsiniz. Eğer tek yazarlı ise “Author Archives” bölümünü disabled yapmalısınız. Yazar sayfaları yinelenen içerik olacağı için bu durum Google tarafından hoş karşılanmayacaktır. Eğer çok yazarlı bir web siteniz varsa enabled yapabilirsniz, alogirtma seçiminize göre optimizasyonlar yapacaktır.

Rank Math Authors Ayarları

2. 7 Misc Pages / Çeşitli Sayfalar

Date Archives: Tekrarlanan içerikten kaçınmak için bu tarih arşivlerini devre dışı olarak seçin.

Search Results Title: Arama sonuçları başlık değişkenini biçimlendirebilirsiniz.

404 Title: 404 sayfası başlığını biçimlendirebilirsiniz.

Noindex Search Results: Arama sonuçları sayfalarını noindex yapma imkanı sunar. Noindex yapmak in “ON” seçeneğini işaretleyin.

Noindex Paginated Pages: Numaralandırılmış sayfaları noindex yapar. Bu kısmı kapalı olarak kullanmayı tercih ediyoruz.

Noindex Archive Subpages: Arşiv alt sayfalarını noindex yapmak için kullanabilirsiniz.

Noindex Password Protected Pages: Şifre ile giriş yapılan sayfaların Google üzerinde indexlenmemesi için bu kısmı “ON” yapın.

Rank Math Misc Page Ayarları

2. 8 Yazılar

Single Yazı Title: Yazı başlığınızı biçimlendirebilirsiniz. Varsayılan olarak bir başlık, bir ayraç ve site adınız ile birlikte gelir.

Single Yazı Description: Her yazının kendi açıklaması olması gerekir, buraya yazacağınız metin, açıklamasını yazmayı unuttuğunuz yazılar için kullanılır. Ancak varsayılan kod ile bırakırsanız yazı içindeki makaleden çekecektir.

Shema Type: Şema işaretmesi için ayrı bir eklenti kurmanıza gerek kalmadan listedeki 13 Google Snippet şemalarından uygun olanı seçebilirsiniz.

Headline: Yazılar için SEO başlığı, varsayılan haliyle bırakabilirsiniz.

Description: Varsayılan olarak bırakın, her yazı için ayrı ayrı girilmelidir.

Rank Math Yazılar Ayarları

Article Type: Belirli bir konuyla ilgili makale yazıyorsanız “article”, zamana duyarlı haber makaleleri için “news article”, genel blog paylaşımlarınız için “blog post” seçin.

Yazı Robots Meta: Burası noindex, nofollow ayarlarının yapıldığı yerdir, default bırakın.

Link Suggestions: Diğer yazılarınız ile ilgili link önerilerinde bulunur. Çok fazla yazınız varsa bağlantı metni kurmak için bu özellik harikadır.

Link Suggestion Titles: Bağlantı önerilerini, anahtar kelimelere veya başlıklara göre önerir. İhtiyacınıza göre bir seçim yapabilirsiniz.

Primary Taxonomy: Yazılarınızda kategorilerin mi yoksa etiketlerin mi öncelik taşımasını seçin. Size önerimiz bu kısmı kategori olarak ayarlamanızdır.

Add SEO Meta Box: Bu kısmı açık duruma getirin. Her yazı için WordPress editöründe meta box ekler.

Bulk Editing: Toplu düzenlemeyi etkinleştirebilirsiniz.

Rank Math Yazı Post Ayarları

2. 9 Sayfalar

Yazılar bölümünde yaptığımız işlemler sayfalar için de geçerlidir. Ek olarak “yasal uyarılar”, “veri gizliği” gibi sayfaları noindex yapmak isteyebilirsiniz. Bu bölümü ayrıca açıklamayacağız.

2. 10 Attachments / Medya

Medya ayarlarınızı yine üstteki bilgilere göre ayarlayabilirsiniz.

Rank Math Attachments Ayarları

Ortam Robots Meta: Ek dosyalar olduğu için noindex olarak ayarlamalısınız.

Rank Math Medya Ayarları

2. 11 Kategoriler

Kategori arşiv başlığı ve açıklamasını varsayılan haliyle bırakabilirsiniz. Kategorileri robotlara karşı indexletmek istemezseniz robots meta kısmından noindex seçebilirsiniz.

Rank Math Kategori Ayarları

2. 12 Etiketler

Etiket bölümünü artık bir alışkanlık haline getirip tamamen rafa kaldırmalısınız. Bir makale için eklediğiniz etiketler, aynı yazıyı farklı anahtar kelimeler adı altında tekrar gösterildiği için kopya içerik olarak algılanacaktır. Bu sebeple yayınlarınızda etiket kullanmamalısınız. Ayırca Rank Math etiket ayarlarınızı da noindex olarak ayarlamanız sitenizin yararına olacaktır.

Rank Math Etiketler

3. Sitemap Ayarları

SEO’nun önemli parçalarından biri olan site haritalarının Rank Math ayarlarını en yararlı şekilde seçmek için aşağıdaki adamları inceleyin.

3. 1 Genel Ayarlar

Links Per Sitemap: Satır başına eklenen URL sayısını ifade eder. Maksimum limite ulaştığında eklenti otomatik olarak başka bir site haritası oluşturur.

Images in Sitemap: Site haritalarına gönderideki görselleri de dahil eder. Bunu açık duruma getirin.

Include Featured Images: Site haritalarına öne çıkan görselleri dahil etmeyi sağlar. Bu ayarı da açık duruma getirebilirsiniz.

Exclude Posts: Site haritalarına dahil etmediğiniz bir yazı veya sayfa varsa burada belirtebilirsiniz.

Exclude Terms: Hariç tutmak istediğiniz terimleri virgüller ile ayırarak belirtebilirsiniz.

Ping Search Engines: Site haritası güncellendiğinde Google ve Bing’e otomatik olarak bildirir. Bu özelliği açık konuma getirin.

Rank Math Sitemap Ayarları

3. 2 Yazılar ve Sayfalar

Yazılar ve sayfalar aynı ayarlara sahiptir, bu sebeple ikisi içinde aynı ayarları kullanabilirsiniz.

Include in Sitemap: Yazılar veya sayfaları site haritalarına dahil edin. Bu kısımı açık olarak ayarlayın.

Images Custom Fields: Yayınlarınıza görsel içerek özen alanlar eklediyseniz, görselleri site haritasına eklemek için bu kısmı kullanın, her satıra bir tane gelecek şekilde ekleyin ve kaydedin.

Rank Math Site haritaları

3. 3 Ortam / Medya

Bir ek site haritası oluşturmak isterseniz, burayı açık duruma getirmelisiniz. Biz kapalı olarak kullanmayı tercih ediyoruz. 

Rank Math Ortam Ayarları

3. 4 Kategoriler ve Etiketler

Kategori ve etiketler yinelenen sayfalar oluşturduğu için bu kısmı kapalı duruma getirmenizi öneririz.

Rank Math Kategori ve Etiket Ayarları

4. Role Manager

Web sitenizde birden fazla kullanıcı varsa, Role Manager ile kullanıcıların türlerine göre izinlerini yönetebilirsiniz. Genellikle yöneticiler tüm yetkilere sahipken, aboneler hiç bir yetkiye sahip olmazlar. Aşağıdaki tablodan uygun gördüğünüz kullanıcılara istediğiniz SEO yetkilerini verebilirsiniz.

Rank Math Role Manager Ayarları

5. 404 Monitör

Rank Math SEO tarafından bir 404 kaynağı bulunduğunda, gösterge panelinden 404 monitör sayfası altında bulabilirsiniz. 404 uyarısı aldığınız sayfaları yeniden yönlendirebilir veya doğrudan silmeyi seçebilirsiniz.

Rank Math 404 Monitör

6. Redirections / Yönlendirmeler

Yönlendirmeler gösterge panelinde Redirections sekmesi altında aşağıdaki görseldeki gibi görünür. From kısmı yönlendirmek istediğiniz eski adrestir. To kısmı da yönlendirmek istediğiniz yeni adrestir. Bu panelde yönlendirmeyi düzenleyebilir, pasif duruma getirebilir veya silebilirsiniz.

Rank Math Yönlendirme Ayarları

7. SEO Analizi

SEO analizi bölümünde sitenizin genel SEO puanı hakkında bilgi verir. Sitenizdeki eksiklikler, optimizasyon önerileri, başarılı ve başarısız test sayısını gösteren bir grafik sunar. Eğer burada %100’e yakın bir puan görmüyorsanız, bir şeyleri yanlış yapmış olabilirsiniz.

Eğer SEO konusunda profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçip SEO teklifi alabilirsiniz.

SEO Hizmeti

8. AMP Ayarları

AMP sayfaları mobil hızlandırılmış sayfalardır. Eğer WordPress AMP sayfalarını kullanmıyorsanız Rank Math AMP modülü ile kolayca kurulum yapabilirsiniz. Bu konuyla alakalı blogumuzdaki WordPress AMP kurma rehberi makalemizi inceleyebilirsiniz.

9. Kırık Bağlantı Bildirici

Rank Math SEO eklentisinin > Dasboard bölümünden > Link Counter modülünü aktif ederseniz, WordPress gösterge paneli > Ayarlar sekmesi altında bağlantı bildirici özelliği gelmektedir.

Bağlantı bildiri sayesinde bağlantılarınız düzenli zamanlarla kontrol edilerek, kırık bağlantı bulunduğunda size bildirir.

Rank Math Kırık Link Bildirici Ayarları

Rank Math SEO ve diğer WordPress SEO eklentilerinin karşılaştırması için aşağıdaki rehberi inceleyebilirsiniz.

Rank Math SEO vs Yoast SEO vs All in One SEO Karşılaştırması

Günün sonunda Rank Math SEO ayarları makalemizin sonuna geldik. Bu eklenti güncellendikçe makalemizi de yeni bilgilerle güncellemeye devam edeceğiz.

NOT: Rank Math eklentisine Türkçe dil desteği geldi. Ayrıca son güncellemeler ile gelen Google Web Stories özelliği için en kısa sürede ekleme yapılacaktır.

Peki makalemizi yararlı buldunuz mu? Kendi deneyimlerinizi lütfen bize yorumlarda belirtin.

İlgili Konular
Tüm Yorumlar
 1. Ayarları makalede yazıldığı gibi uyguladım sonuçları en kısa sürede paylaşacağım sizinle teşekkürler

 2. Makalede gösterildiği gibi yaptım, 1 haftada %20 trafik artışı oldu çok teşekkürler

 3. All in One SEO ve Yeoast SEO eklentilerini denemiştim ancak Rank Math’da daha fazla özellik ücretsiz olduğu için bu eklentiye geçtim. Ayarları dediğiniz gibi yaptım bakalım sonuç ne olacak.

 4. Makaleyi inceleyerek rank math seo ayarlarını yaptım. bakalım yükselme veya bir değişiklik olacak mı? sonuçları daha sonra yazıcam

 5. Bu eklentiyi şimdiye kadar bilmediğim için çok şey kaybetmişim gerçekten çok teşekkürler.

 6. Değerli hocam bilgileriniz için teşekkür ederim. Rank Math SEO Pro eklentisi için bir talepte bulunacaktım. Mazur görün beni lütfen, nereden edinebilirim? Instagram postunuzu gördüm ancak Ayhan Karaman’ın gönderisini göremedim. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

 7. All in one SEO kullanıyordum yeni projelerde denemek istiyorum. Açıklayıcı güzel bir içerik olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir