En Popüler Link Kısaltma Siteleri

Link Kısaltma Siteleri
Son Güncelleme: 15/03/2023

İnternet üzerinde milyarlarca link bulunmaktadır. Site içerisinde bulunan ve sizleri sayfalara yönlendiren linklerin karakter uzunluğu çok fazla olabilmektedir. Karakter uzunluğu fazla olan linkler ise hem kötü bir görüntü oluşturmakta hem de SEO açısından olumsuz karşılanmaktadır. Bu yüzden uzun linkler için link kısaltma servisi kullanılmakta ve böylelikle linkler daha kısa hâle gelmektedir.

Link kısaltma servisleri özellikle son yıllarda önem kazanmıştır. Çünkü herkes bu işten hem gelir elde edebileceğini hem de kullanıcılarına daha rahat ulaşım sağlayacağını anlamıştır. Bu kapsamda link kısaltma siteleri de gün geçtikçe artmaktadır. Kısaltma sitelerinin çoğalmasının ardından sektör içerisinde önemli bir rekabet oluşmuş ve bazı siteler rekabetten kurtulmak amacıyla link kısaltan kişilere daha fazla kazanç vaat etmiştir.

Link Kısaltmak Neden Önemlidir?

Link kısaltmak, kullanıcılarınızı sitenizde yönlendirebilmek için önemli bir yöntemdir. Uzun linkler kullanıcı memnuniyetsizliğini de beraberinde getirmektedir. Çoğu kişi, uzun linklerin kullanıcı memnuniyetini etkilemeyeceğini düşünmektedir.

Link kısaltmanın bir diğer önemi de para kazanmaktır. Sitesi bulunan kişiler kullanıcı memnuniyetini sağlamanın yanı sıra kısalttığı linklerden gelir elde edebilmektedir. Bu gelirler kısalttığınız linklere tıklayan kişi sayısına göre değişmektedir.

Link Kısaltmanın Avantajları

Link kısaltmanın size sağlayacağı çok fazla avantaj varken dezavantajı ise çok azdır. Öyle ki sağladığı avantajlar hem gelirinizi hem de sitenizin trafiğini arttırmaktadır. Bundan dolayı web sitesi bulunan ve sosyal medya hesaplarında fazla takipçisi bulunan herkese link kısaltma işlemini kullanmaları önerilmektedir.

Link kısaltmanın avantajları

Link kısaltmanın avantajları için aşağıdaki listemizi kontrol edin;

 • Kısaltılmış linklerin; görünümü, kullanımı ve siteler arasında gönderimi çok kolaydır.
 • Karakter limiti bulunan platformlarda daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde link aktarımı yapabilmenizi sağlamaktadır.
 • Özellikle e-ticaret sitesi bulunanların yaptığı link kısaltmaları, e-ticaret reklamlarını daha görünür kılmaktadır.
 • Link kısaltma işlemi, link kısaltmayla ilgilenen kişilere ciddi tutarlar da kazanç sağlamaktadır.
 • Kısaltılmış linklere tıklayan kişi sayısı istatistiksel olarak karşınıza çıktığı için linkinize kaç kişinin tıkladığını görebilmeniz mümkündür.

Gördüğünüz gibi link kısaltmanın size sağlayacağı ana avantajlar bu şekilde sıralayabiliriz. Söz konusu belirttiğimiz avantajlar, sitenizi veya sosyal medya hesabınızı daha da ön plana çıkarmaktadır. Böylelikle siteniz veya sosyal medya hesaplarınızda etkileşim artmakta ve internet üzerindeki gelişiminiz artmaktadır.

En İyi Link Kısaltma Siteleri

En popüler, ücretsiz ve reklamsız URL link kısaltma siteleri için aşağıdaki listeyi inceleyin;

 1. Bitly
 2. TinyURL
 3. Pubiza
 4. Is.gd
 5. Tiny.cc
 6. L24.im
 7. Lk.tc

En çok bilinen ve kullanılan link kısaltma sitesi bit.ly sitesidir. Bu site kullanıcılarına daha yüksek kazanç vaat etmektedir. Türkiye’de de en fazla kullanılan link kısaltma sitesi olarak görülen bit.ly, kullanıcı mağduriyetini oluşturacak bir reklam yerleşimine de sahip değildir.

Tinyurl, ilk kurulan link kısaltma sitelerindendir. Söz konusu link kısaltma sitesinin bugüne kadar aktif bir şekilde hizmet vermesi de sitenin güvenilirliğini bizlere göstermektedir. Ödeme kolaylıkları ve kazanç avantajı gibi faktörlerle ön plana çıkan Tinyurl, dünya genelinde en çok kullanılan sitelerdendir. Bu durumda Tinyurl, link kısaltma işine girişecek olanlara kesinlikle önerebileceğimiz bir sitedir.

Pubiza, özellikle Türkiye’de yine popüler olan bir sitedir. Türkiye’de link kısaltma ile ilgilenen birçok kişi Pubiza link kısaltma sitesini tercih etmektedir. Dolayısıyla Pubiza da sizlere önerebileceğimiz siteler arasındadır.

Link Kısaltarak Para Kazanma

Link kısaltarak kazanacağınız para tamamen linkinize yapılan tıklanma sayısı ilgilidir. Ne kadar çok tıklanma varsa o kadar fazla kazanç sağlamanız mümkündür. Ayrıca kısalttığınız her link sizlere birbirinden bağımsız kazanç sağlamaktadır. Yani bütün linkler yalnızca tek bir gelire sahip değildir. Bütün linkler birbirinden farklı gelir üzerinden değerlendirilmekte ve birbirinden bağımsız olarak yapılan tıklanmaya göre kazancınız bakiyenize yansıtılmaktadır.

Bu işe ciddi önem vermeniz durumunda yüksek gelirlere ulaşabilmenizin önünde hiçbir engel kalmamaktadır. Zaten Türkiye şartlarında birçok kişi link kısaltma işlemini tercih etmekte ve bu işlemden iyi gelirlere ulaşmaktadır.

İnternetten para kazanma ile ilgili farklı yöntemlerle de ilgileniyorsanız, İnternetten Para Kazanma Yolları makalemizi de inceleyebilirsiniz.

URL Kısaltarak Para Kazanmanın Mantığı

Link kısaltarak para kazanma yöntemini duyan herkes: “Link kısaltarak para kazanmanın ana mantığı nedir?”, “neden link kısaltanlara bu kadar ödeme yapılıyor?” gibi sorular üzerinden internette araştırmalar yapmaktadır. Elbette bu işinde belli bir kuralı ve mantığı bulunmaktadır.

Her şeyden önce kısaltılmış linklere tıklayan kişiler farklı bir siteye yönlendirilmektedir. Bu site içerisinde de belli saniye boyunca reklamlar gösterilmekte ve sonunda da kullanıcı ilgili siteye yönlendirilmektedir. Söz konusu saniye içerisinde link kısaltma sitesinin reklam kazancı oluşmakta ve site de sizlere bu reklam kazancından pay vermektedir.

Her sitenin belli bir ödeme tarihi bulunmaktadır. Çoğu site, yalnızca belirli günler içerisinde ödeme yapmaktadır. Bu günler dışında siteye yapacağınız ödeme talepleri hemen karşılık bulmamakta ve sitenin belirlediği ödeme gününde bakiyeniz banka hesabınıza yansıtılmaktadır. 

Link kısaltma siteleri makalemizin sonuna geldik. Umarız bu rehber sizin için faydalı olmuştur. Sizin de önerebileceğiniz başka URL kısaltma siteleri varsa yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.