HTTP Durum Kodları ve SEO Etkisi

HTTP Durum Kodları
Son Güncelleme: 15/07/2021

HTTP durum kodları, bir HTTP isteğinin başarıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını ifade eder. Bu tür durum mesajları, tarayıcınız bir sunucu ile her etkileşime girdiğinde siz görmesiniz bile çalıştırılır. Bir web geliştiricisiyseniz, HTTP durum kodlarını anlamak önemlidir.

Web sitesi hatalarını kontrol etmek istediğinizde bu kodlar ile sorunu kolayca teşhis edebilir ve düzetebilirsiniz. HTTP durum kodları ve SEO’ya olan etkisi makalemizde en yaygın olan HTTP yanıt durum kodlarını inceleyeceğiz.

1XX Bilgi İsteği

KodMesajAçıklama
100DevamMüşteri talebi iyi ve işleniyor.
101Protokol Değiştirmeİstemci protokol tipini değiştirmek istedi ve sunucu kabul etti.
102İşlemİşlem normalden daha uzun sürüyor.

2XX Başarı

KodMesajAçıklama
200TamamSunucu isteği başarıyla işledi. Tarayıcının istediği her eylemi başarıyla gerçekleştirdiği anlamına gelir.
201OluşturulduTarayıcı sunucuda başarıyla yeni bir kaynak oluşturdu.
202Kabul edildi202 yanıtı işlenmesi uzun süren eylemler için kullanılır. İsteğin işlenmek üzere kabul edildiğini gösterir.
203Yetkili Olmayan Bilgiler203 kodu bir proxy kullanımdayken görünebilir.
204İçerik YokSunucu, yalnızca başlık bilgisi içeren, herhangi bir içerik içermeyen bir istemci isteğine geçerli bir yanıt gönderdi.
206Kısmı İçerikİstemcinin duraklatılmış indirme işlemlerine devam etmesini, indirmeyi birden fazla akışa bölmeyi sağlar.

3XX Yönlendirme

KodMesajAçıklama
301Kalıcı Olarak TaşındıKaynağın önemli ölçüde yeniden tasarlandığını ve istemcinin istenen kaynağına yeni bir kalıcı URI'nin atandığını gösterir.
302Geçici Olarak Taşındıİstenen kaynak geçici olarak farklı bir URI altında bulunuyor.
304Değiştirilmemişİstenilen kaynağın en son eriştiğiniz tarihten bu yana değişmediğini ifade eder.
307Geçici YönlendirmeBir kaynağı geçici olarak başka bir kaynağa yönlendirir. 302den farkı daha belirgin olmasıdır.

4XX İstemci Hatası

KodMesajAçıklama
400Kötü İstekFarklı 4XX hata kodu uygun olmadığında kullanılan genel istemci tarafı hata durumudur.
401Yetkisizİstemcinin uygun yetkilendirmeyi sağlamadan korumalı bir kaynak üzerinde çalışmaya çalıştığını gösterir.
403Yasakİstemcinin isteğinin doğru şekilde oluşturulduğunu gösterir ancak kullanıcının kaynak için gerekli izinleri yoktur.
404Bulunamadıİstemcinin URL'sini bir kaynakta bulamadığını belirtir. SEO için önemlidir.
405Yönteme İzin Verilmiyorİstemcinin kaynağın izin vermediği bir yöntemi kullanmaya çalıştığını göstermek için bu hata kodu ile yanıt verir.
406Kabul EdilemezKaynak, sadece istek gönderilen kabul başlıklarına göre kabul edilemeyen içerik oluşturabilir.

5XX Sunucu Hatası

KodMesajAçıklama
500Dahili Sunucu HatasıSunucuda beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında ve isteğin karşılanamadığı genel hata mesajıdır.
501UygulanmadıSunucu ya istek yöntemini tanımıyor ya da isteği yerine getirme yeteneğinden yoksun.

Bu listede sıkça karşılaşabileceğiniz durum kodlarını ele aldık. Ancak bunlara ek olarak öğrenmek isteyebileceğiniz çeşitli durum kodları da vardır. Bu kodları öğrenmek için Vikipedia’nın HTTP durum kodları listesini inceleyebilirsiniz.

SEO için HTTP Durum Kodlarının Önemi

Arama motoru botları, web sitenizin taramasını gerçekleştirirken, HTTP durum mesajlarıyla karşılaşır. Bazı durumlarda, bu mesajlar sayfalarınızın dizine eklenip eklenmediğini ve nasıl yönlendirileceğini ve arama motorlarının sitenizin sağlığını nasıl algıladığını etkileyebilir.

100 ve 200 kodları ile başlayan durum kodlarının SEO üzerinde pek fazla etkisi olmayabilir. Ancak 400 ve 500 ile başlayan HTTP durum kodları SEO açısından son derece önemli kodlardır. Bu hataların fazla olması web sitenizin çok kaliteli olmadığının sinyalini verir.

4XX ve 5XX hatalarını düzeltmediğiniz sürece arama motoru sıralamanızda düşüş yaşadığınızı gözlemleyebilirsiniz. Bu sebeple Screaming Frog gibi SEO araçları ile web sitenizin sağlık durumunu kontrol edebilirsiniz.

Search Console ile HTTP Durum Kodlarını Kontrol Etme

Google botlarının sitenizdeki HTTP durum kodlarını nasıl gördüğünü kontrol etmenin en kolay yolu Google Search Console aracıdır. Search Console’de kapsam raporuna girerek HTTP hata kodlarını görebilirsiniz.

HTTP Durum Kodları Kapsam Hataları

Kapsam raporunda 4 çeşit bilgi görebilirsiniz.

  • Hata veren sayfalar
  • Uyarı veren sayfalar
  • Geçerli olan sayfalar
  • Hariç bırakılan sayfalar

Geçerli sayfalar hariç diğer 3 türde 3XX, 4XX, 5XX düzeyinde HTTP hata kodu görebilirsiniz. Bu hatalar sayfalarınızın başka sayfalara yönlendirildiği, sayfalarınızın silinmiş olduğu veya diğer tarama hatalarını gösterir.

Search Console Kapsam Hataları

Yukarıdaki örnekte 404 HTTP durum kodu ile hata veren sayfa örnekleri bulunuyor. Şimdi bu sayfaların durumlarına bakalım.

Search Console Kapsam 404 Bulunamadı Hatası

Sitede etiket kullanılarak farklı sayfalar oluşturulmuş ve bu sayfalar daha sonra silindiği için 404 hatası vermiş. Bu örnekte yapılması gereken 404 hatası veren tüm linklerin 301 kodu ile çalışan orijinal sayfalarına tekrar yönlendirmektir.

WordPress kullanıyorsanız Redirection eklentisi ile kolayca yönlendirmelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca Rank Math SEO gibi SEO eklentileri kullanıyorsanız, eklenti içindeki Redirections modülü ile de yönlendirebilirsiniz. Eğer web siteniz WordPress tabanlı değilse .htaccess kullanarak kolayca 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Sonuç olarak HTTP durum kodları aslında çok bilgilendirici mesajlardır. Sık karşılaşılan kodları öğrenerek, web sitenizdeki hataları daha hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Eğer HTTP durum kodları ile bir sorunuz veya desteğe ihtiyacınız olursa lütfen yorum yaparak bize bildirin.