Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir?
Son Güncelleme: 17/04/2021

Web sitesi kurulumu, blog, uygulama, şirket maili açma, online dosya yedekleme konularında araştırma yapıyorsanız mutlaka karşılaşacağınız bir diğer terim de hostingdir.

Yeni bir web sitesi, blog veya uygulama başlattığınızda, vermeniz gereken ilk kararlardan biri sitenizi nasıl barındıracağınızdır. Makalemizde hosting nedir? Hosting (barındırma) ne işe yarar, hosting türleri nelerdir sizin için anlatacağız.

Hosting Nedir?

Hosting; hizmetlerinize ait tüm verilerin (web sitesi, e-posta vb), yılın her anı bir sunucuda saklı tutulması ve erişime açık olmasını sağlayan depolama servisidir. İnternet ortamında bulunmakta olan web siteleri, barınma alanlarına ve barındırma sağlayıcılarına ihtiyaç duymaktadır.

İnternet ortamında bulunan ve kullanıcılara açık olan web sitelerinin bir hostingi bulunmaktadır. Hosting alanı ne kadar büyükse web sitesi de o kadar veriyi işleyebilmektedir. Bu sebeple hosting özelliklerinin birbirinden farklı olabilmesi de mümkün olmaktadır. Hosting kullanımında ve seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de budur.

Hosting Ne İşe Yarar?

Web sitenizin içerisinde bulunan her şey güvenli bir şekilde hosting alanlarında saklanır. Ziyaretçiler tarayıcıda sizin sitenizi arattığında önce dosyaların bulunduğu sunucuya yönlendirilir. Bir hosting ve domain hizmetine sahip olmadan, sitenizi internette yayınlama şansınız bulunmamaktadır. Bu sebeple hosting; bir web sitesini, bir blog sayfasını, uygulama ve e-posta hizmetleri gibi işlerinizde olmazsa olmazdır.

Hosting İşletim Sistemi Çeşitleri

Web sunucuları da aslında bir bilgisayar olduğu için bir işletim sistemine ihtiyaç duyarlar. İşletim sistemine göre iki farklı hosting çeşidi bulunmaktadır;

  1. Linux Hosting
  2. Windows Hosting

İkisi arasındaki fark projelerinizde kullandığınız yazılım dili ile ilgilidir. Hangisini tercih etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız endişe etmenize gerek yok, çünkü web tasarım hizmeti aldığınız firma projeleriniz için en uygun hosting sistemini size önerecektir.

Web Tasarım Hizmeti

Türlerine Göre Hostingler

Projelerinizin ihtiyacına göre kullanabileceğiniz bir kaç hosting (barındırma) türü vardır. Bu hostingler 5 ayrı grupta incelenebilir;

  1. Dedicated Server
  2. VDS (Virtual Dedicated Server)
  3. VPS (Virtual Private Server)
  4. Paylaşımlı Web Hosting
  5. Cloud Hosting

Yukarıdaki hosting türlerinden hangisini tercih edeceğinizden emin değilseniz, yazılımcınız sizin için en doğru olanı önerecektir. Ayrıca bizimle iletişime geçerek en uygun web tasarım fiyatları ile hizmet alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Makalemizin sonuna geldik, hosting ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz. Eğer Kukumav.Net web tasarım paketlerinden yararlanmak isterseniz kampanyalar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir