Holistik SEO (Bütünsel SEO) Nedir?

Holistik SEO Nedir
Son Güncelleme: 15/03/2023

Holistik SEO tüm küçük kırıntıları birleştirerek büyük resme bakabilmektir. Bütünsel yaklaşım SEO çalışmalarında da çok önemlidir. Bütünsel anlamına gelen holistik kelimesi SEO çalışmalarında da her küçük parçanın bütünün başarısını arttıracağını ortaya koyuyor.

Google arama sonuçlarının doğruluğunda dinamik bir şekilde iyileştirmeler yapar. Bu yüzden biz SEO uzmanları da uzun vadeli bütünsel bir yaklaşım gerçekleştirmeye odaklanırız. Yani SEO sadece sayfa sıralaması için anahtar kelime, backlink ve teknik SEO optimizasyonundan ibaret değildir. Özetle web sitenizin tasarımı, sosyal medya yönetimi ve Google Ads gibi tüm konular bir bütün olarak düşünülmelidir.

Holistik SEO (Bütünsel SEO) Nasıl Yapılır?

Web sitenizde holictic SEO çalışmaları öncesinde link yapısını doğru şekilde oluşturmanız gerekiyor. Burada anahtar kelimelerin seçimini yaparken kullanıcı beklentilerini ve kullanıcı arama niyetini dikkate almanız gerekir.

Web sitenizdeki tüm içeriklerin güncel olması geleneksel SEO yaklaşımında çok önemlidir. Bu yüzden her zaman kaliteli, özgün ve SEO uyumlu içerikler paylaşmalısınız. Ayrıca içerikleriniz hem kullanıcı hem de Google botları gözünde değerli olmalıdır. Web sitenizi ne kadar fazla güncellerseniz Google botları da o kadar fazla web sitenizi ziyaret edecektir.

Holictic SEO çalışmalarında sosyal medyanın gücü her zaman dikkate alınmalıdır. Web siteniz için sosyal medya paylaşımları ve sosyal medya reklamlarını kullanmalısınız. Tüm dijital kanallarda web sitenize ait bağlantılar olursa siteniz çok daha değerli hale gelir.

Kurumsal işletmeler için sektör analizi ve rakip analizi çok iyi gerçekleştirilmelidir. Her zaman kendi sektörünüzün dinamiklerini bilmeli ve rakiplerinizin önüne geçecek SEO stratejilerini hayata geçirmelisiniz.

Sizin için buraya kadar bahsettiğimiz tüm noktalar geleneksel SEO çalışmalarında aktif gerçekleştirdiğiniz işlemlerdir. Bütünsel SEO’da ise bütünü ön planda tutarak tüm çalışmalarınızı eş zamanlı olarak yürütmeniz oluyor.

Holistik SEO ve Geleneksel SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Holistik SEO

Arama motoru algoritmaları her gün daha farklı gelişmelerle dinamik bir şekilde değişim geçiriyor. Bu yüzden tek başında içerik yazmak yeterli değildir. İçeriklerinizi doğru tanıtmak ve hem pazarlama faaliyetleri hem de sıralama için holistik bir SEO stratejisi kullanmak gerekiyor.

Bütünsel SEO çalışmalarını yerine getirirken öncelikle geleneksel SEO’yu, holistik SEO’dan ayırmanız gerekiyor. Çünkü holistik SEO ve geleneksel SEO arasında ciddi farklar bulunuyor.

Öncelikle geleneksel SEO’ya bakalım;

 • SEO uzmanı olarak bizler geleneksel SEO’da teknik bir SEO kontrol listesine göre hareket ediyoruz. Yani web sitenizde tüm çalışmalarımızı bu liseye göre yapıyoruz.
 • Geleneksel SEO’da tek kelimelik anahtar kelimelerle kısa süre içinde en üst sıralamaya girmeye ve yüksek trafik çekmeye odaklanıyoruz.

Şimdi de holistik SEO’ya bir bakalım;

 • Holistik SEO stratejisini benimsediğimizde arama yapan bir kişinin ne aradığına, ne beklediğine, ihtiyaçlarına ve ne bulduğuna odaklanıyoruz.
 • Direkt kullanıcı odaklı bir içerik oluşturabilmek için bütünsel SEO’ya uygun içeriklerde uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanıyoruz. Böylece kullanıcılara aradıkları soruların cevaplarını daha hızlı bulmalarını sağlıyoruz.
 • Holistik SEO ile web sitelerinde alakalı ve ilginç içerikler sayesinde hedef kitleye çok daha kolay ulaşabiliyoruz.

Bütünsel SEO Faydaları Nelerdir?

SEO ile ilgili çalışmalarınızda site içi SEO, site dışı SEO ve teknik SEO gibi alanları belirli bir bütün dahilinde uygularsanız ve kullanıcı deneyimini ön plana çıkarırsanız kaliteli bir holistik SEO stratejisine sahip olabilirsiniz.

İşte Holistik SEO faydaları;

 • Web siteniz daha fazla ziyaretçi çeker.
 • İçeriklerinize daha fazla anahtar kelime üzerinden ulaşılabilir.
 • Ziyaretçilerin web sitenizde zaman geçirme süresi artar.
 • Ziyaretçilerinizin sitenizdeki diğer sayfaları da ziyaret etme oranı artar ve hemen çıkma oranı düşer.
 • Web sitenize bir kez giren yeniden girmek ister bu da marka bilinirliğinizi ve direkt trafiğinizi arttırır. Bu sayede kullanıcı daha çok bilgi alır ve ürün satın almaya çalışır. Bu da geri gelen kullanıcı oranınızı yükseltir.
 • Web siteniz daha fazla olumlu yorum aldığı için sosyal medyada içerikleriniz daha fazla ön plana çıkar.

Holistik SEO yani bütünsel SEO ile web sitenizin görünürlüğünü arttırarak insanlara aradıkları içerikleri doğru şekilde ulaştırabilirsiniz.

Günün sonunda holistik SEO makalemizin sonuna geldik. Holistic SEO’yu daha iyi anlamak için aşağıdaki rehberlerle beraber incelenmesini tavsiye ederiz.

Kapsamlı SEO Rehberi: SEO Nasıl Yapılır?

Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (Kapsamlı Anlatım)

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Konuyla ilgili sormak istediğiniz, aklınıza takılan soruları yorum yaparak bize iletebilirsiniz. Sizin için buradayız ve yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz.