Google Search Console Rehberi: SEO Başlangıç Adımları

Google Search Console Rehberi
Son Güncelleme: 13/08/2022

Google Search Console kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz SEO araçları‘ndan biridir. Bir alan adınız veya mobil uygulamanız olduğu sürece, bu aracın avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu rehber, Google Search Console’nin ne olduğunu ve kullanmanız gereken özellikleri anlamanıza yardımcı olacak ayrıntılı bir kılavuzdur.

Google Search Console Nedir?

Daha önce Google Webmaster Tools olarak bilinen Google Search Console, adını Google’ın aracı yeniden adlandırmaya karar verdiği Mayıs 2015’te buldu. Google web master tools, blogcular, SEO‘cular, pazarlamacılar tarafından kullanıldığından, Google Search Console adı daha mantıklıydı.

Google Search Console aşağıdakileri yapmanızı ve bilmenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır;

 • Web sitenizi Google’a gönderin,
 • Arama motorunun bir web sitesini nasıl dizine eklediğini görün,
 • Web sitesinin taranmasını ve dizine eklenmesini kontrol etme,
 • Web sitesine kırık bağlantılar bulma,
 • Teknik SEO için birçok seçenek.

Google Search Console aynı zamanda bir web sitesi ile Google arasındaki iletişim kanalıdır.

Google Search Console’u Kullanmaya Başlama:

Search Console’u kullanmaya başlamak için alan adınızı eklemeniz ve size ait olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu kolaydır ve Google bunu yapmanıza izin vermek için birden fazla seçenek sunar.

Site eklemeye başlamak için Google Searh Console‘a gidin!

Search Console Site Ekleme

Soldaki (Alan adı) alan adınızı girin. Bu özellik türü, tüm alt alan, HTTP ve HTTP türlerinizi de ekler. Tek şey, DNS’inizi düzenleyerek alan sahipliğini doğrulamanız gerekir. Daha önce yapmadıysanız veya nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, alanları doğrulamak için daha fazla yol sunan (URL ön eki) türünü kullanın. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, alan adı sahipliğini doğruladıktan sonra Google arama konsolunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Not: Google, verilerinizi yalnızca alan adınızı ekledikten sonra kaydetmeye başlar. Bu, Google arama konsolunu sonuna kadar kullanmaya hazır olduğunuzda size avantaj sağlar.

Şimdi Google arama konsolunu kullanarak yapabileceğiniz çeşitli şeylere göz atalım.

1. Site Haritaları

Google Search Console Sitemap Gönderme

Yapmanız gereken ilk şey sitemap göndermektir. Blogunuzun bir site haritasını oluşturun ve Google Search Console üzerinden gönderin. Bu, Google’ın sitenizi etkili bir şekilde taramasına yardımcı olur ve Google tarafından kaç bağlantının dizine eklendiğini takip edebilirsiniz.


2. Performans

Search Console Performans

Arama motoru sıralamasını korumak ve iyileştirmek söz konusu olduğunda, üst düzey anahtar kelimeleri bulmak en önemli parçalardan biridir.

Google search console’nin bir özelliği de anahtar kelimelerinizin Google’daki pozisyonu, tıklama oranı, tıklama sayısını ve gösterim sayısını sunar. Bu özellik, makalenizin sıralamasını yükseltmek için de kullanılabilir. Bu, şu anda kullanmanız gereken en iyi Search console özelliklerinden biridir.


3. URL Denetimi

Tarama ve dizine ekleme için URL’yi Google’a gönderme: Bu, Google search console’nin bir başka önemli özelliğidir.

Gösterge tablosunu kullanarak, tarama ve dizine ekleme için tüm bir web sitesini (site haritasını göndererek) veya yeniden tarama için tek bir URL ekleyebilirsiniz.

Bu, yeni URL’lerinin daha hızlı taranmasını ve dizine eklenmesini isteyenler için yararlıdır. Ayrıca, bir sayfayı güncellediğinizde ve güncellenen içeriğin dizine eklenmesini istediğinizde, bu URL inceleme özelliği sizin için gerçekten kullanışlı olabilir.

Bunu yapmak için;

 • Google search console kontrol paneline gidin,
 • URL denetimine tıklayın,
 • URL’yi arama kutusuna girin (Taramak istediğiniz URL),
 • İndexlenmesi için “Dizine Eklemesini İste” butonuna tıklayın.
Search Console URL Denetimi

Bu, daha hızlı tarama ve dizine ekleme için bağlantı ekleyecektir.


4. Kapsam

Search Console Kapsam

Bu özellik, web sitenizin taranması ve dizine eklenmesinde sorun olup olmadığını bulmanızı sağlar. Tüm sitelerin sonuçlarını veya tek tek site haritası için test edebilirsiniz. Site haritaları arasında geçiş yapmak için açılır menüyü kullanın.


5. Keşfet

Google kısa süre önce Keşfet raporunu konsoluna ekledi. Keşfet raporunun ne yaptığını merak ediyorsanız, sizin için daha kolay hale getirmeme izin verin:

Google, kullanıcıların ilgi alanlarına göre yeni makaleler keşfetmesine olanak tanır. Bu, Android ve iOS’ta Chrome uygulaması da dahil olmak üzere Google uygulamasını kullanan herkes için varsayılan olarak kullanılabilir. En son istatistiklere göre, yaklaşık 800 milyon kullanıcı Google’ın keşfetmesine erişiyor ve bu, içeriğinizle etkileşime girme olasılığı daha yüksek olan kullanıcılar tarafından keşfedilip görülmesi için gerçekten güçlü bir yöntem. Bu keşif, kullanıcıların kendi ilgi alanlarına göre çalışır ve içerik pazarlamacılarının keşfedilmesi için yeni bir kanal açar.

SEO Hizmeti

İçeriğinizi Keşfet için optimize etmek için Google Keşfet yardım sayfasını ziyaret edin.

Keşfet içeriği, Google’ın bir kullanıcının en ilginç olduğunu düşündüğü şeye göre algoritmik olarak sıralanır. İçerik sıralaması, bir makalenin içeriği ile kullanıcının ilgi alanları arasındaki eşleşmenin gücüyle güçlendirilir. Bu nedenle, sayfalarınızın sıralamasını, kullanıcıların ilginç bulacağını düşündüğünüz içeriği yayınlamaktan başka bir şekilde yükseltmek için herhangi bir yöntem yoktur.

İçeriğinizi Google’ın keşfetmesi için optimize etmenin birkaç basit yolu vardır:

 • Kullanıcıların etkileşime girme olasılığı daha yüksek olan yüksek kaliteli makaleler yazın.
 • Yüksek kaliteli görüntüler kullanın. Google, minimum 1200 piksel genişlik önerir.
 • Google’ın yüksek kaliteli görüntülerinizi kullanıcılara göstermesi için Google hakları sağlamak üzere Google AMP’yi kullanın veya bu formu doldurun.
 • Başlığınızın yüksek TO için optimize edildiğinden emin olun.

Ayrıca Google Keşif Reklamları ile web sitesi trafiğinizi nasıl artırabileceğinin öğrenin.


6. URL Kaldırma

Search Console URL Kaldırma

Search Console’in bir diğer aracıda URL kaldırma aracıdır. Bu araç ile belirli sayfalarınızı ya da ön ek ile başlayan sayfalarınızı geçici olarak kaldırabilirsiniz. Ayrıca önbelleğe alınmış URL’yi temizlemek için sağdaki sekmeye geçin ve URL ekleyip ileri butonuna tıklayın.


7. Deneyim

Google 2021 yılında yaptığı güncellemelerle Search Console ara yüzüne “Önemli Web Verileri” ve “Sayfa Deneyimi” olmak üzere 2 yeni araç ekledi. Daha önce “Geliştirmeler” menüsü altında bulunan mobil kullanılabilirlik aracı, artık bu menü altında yer almaktadır.

Önemli web verileri, Google’ın bir web sitesinin genel kullanıcı deneyiminde önemli olduğunu düşündüğü bir dizi belirli faktörden oluşmaktadır. Önemli web verileri bölümü de tıpkı kapsam ve mobil kullanılabilirlik menüsündeki gibi arama motoru sonuç sayfası sıralamasını etkileyen önemli faktörlerden biridir ve bu bölümdeki sorunlar optimize edilmelidir.

Önemli web verilerinde bulunan hataları optimize etmeyi öğrenmek için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Search Console: LCP, FCP, FID, CLS Sorunları (Önemli Web Verileri Optimizasyonu)

Sayfa Deneyimi aracı ise Haziran 2021 güncellemesi ile beraber karşımıza çıktı ve bu bölümdeki sinyaller Google’ın sıralama faktörlerini belirleyen önemli bir unsuru haline geldi.

Search Console sayfa deneyimi

Sayfa deneyimini etkileyen sinyaller Search Console aracında; Önemli web verileri, mobil kullanılabilirlik, güvenlik sorunları, HTTPS ve reklam deneyimi konularından puanlanmaktadır. Sayfa deneyimi bölümünde yüksek puan alabilmek için bu özellikleri optimize etmelisiniz.

Not: Temmuz 2021 itibari ile bu araç mobil cihazlardaki arama sonuçları deneyimlerini sunmaktadır.

Diğer Konsol Araçları

Search Console Diğer Kullanıcılara Yetki Verme

SEO için bir müşteriyle her çalıştığımızda, her zaman ihtiyacımız olan tek şey Google search console hesabına erişim. Bunun bir yolu, müşteri giriş bilgilerini istemektir ve çoğu zaman kullanıcılar ayrıntılarını paylaşmaktan rahatsız olurlar. Google search console’de, kullanıcı olarak erişmeye davet edebileceğiniz yeni bir özellik vardır.

Bu kılavuz, GSC’de başkalarının doğrulanmış web sitelerine nasıl erişebileceğini gösterecektir;

Search Console Kullanıcı Ekleme
 • Search Console’da sol panelin alt kısmından “Ayarlar” sekmesini tıklayın.
 • Açılan pencereden “Kullanıcılar ve izinler” bölümüne tıklayın.
Search Console Kullanıcı Ekleme

Açılan yeni pencerede mevcut kullanıcıları ve izinlerini görebilirsiniz. Sağ üstteki “Kullanıcı Ekle” butonuna tıklayın.

Search Console kullanıcı yetki verme

Yetki vermek istediğiniz kullanıcının gmail adresini yazarak ekle butonuna tıklayın. İşte bu hepsi kadar.

Web sitenizi Google Search Console dışında Yandex web yöneticisine eklemek isterseniz aşağıdaki makaleyi incelemenizi öneririz.

Yandex Webmaster Aracı (Kapsamlı Rehber)

Not: Bu makale 07.07.2021 tarihinde güncellenmiştir. Google’ın 2021 güncellemelerinden sonra makalemizde kullanılan görsellerdeki ara yüzde ve araç sıralamasında farklılıklar olabilir.

Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu yayını arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın! Ayrıca, Google Search Console aracının en yararlı bulduğunuz özelliğini ve sıkça kullandığınız bölümünü yorumlarda belirtirseniz seviniriz. 🙂