Google Keşfet: Google Ads Keşif Reklamları Oluşturma

Google Keşfet Kampanyası
Son Güncelleme: 15/03/2023

Google Keşfet veya diğer adıyla Google Discover organik ve reklamlı bir şekilde trafik elde etmenizin alternatif yoludur. Google’ın yeni reklam biçimi 2019 Mayıs ayından beri beta versiyonuyla karşımıza çıkan Keşif Reklamlarıdır.

Google Keşif kampanyaları beta aşamasında olduğundan şu an tüm Google Ads hesaplarında görünmüyor olabilir. Ancak Google için önemli bir reklam biçimi olacağının nedenlerinden biri, Google Ads reklam türlerinde kendi kategorisi bulunmaktadır; Arama Ağı Reklamları, Görüntülü Reklam Ağı, Video Reklamları gibi Keşif Reklamları da artık Google’in yeni reklam biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Google’a göre Google Keşfet reklamları şu an 800 milyon kişiye ulaşıyor.

Google Keşfet Nedir? (Google Discover)

Google Keşfet (Discover), Google tarafından yayınlanan ve kullanıcılar için arama deneyimini geliştirmeyi amaçlayan nispeten yeni bir özelliktir. IOS ve Android için Google uygulamasının ana sayfasında ve mobil cihazlarda Google.com anasayfasında görünen bir akışdır. Kullanıcılar özet akışlarını ilgilendikleri konuları içerecek şekilde özelleştirebilirler. Google Discover, kullanıcı belirli bir sorgu girmemiş olsa bile ilgi alanlarınıza, takip ettiğiniz konulara göre size içerik gösterir. Kullanıcıların hesap ayarlarına bağlı olarak Google, büyük ölçüde AMP özellikli feed içeriğini kişiselleştirmek için web ve uygulama etkinliğini, cihaz bilgilerini, konum geçmişini ve mevcut konumunuzu kullanabilir.

Google Keşfet

Yukarıdaki fotoğraf, Google Keşfet’in nasıl göründüğüne dair iyi bir örnektir. Google Keşif reklam yerleşimleri Google Discover Akışı, Gmail ve YouTube ana sayfa akışında yayınlanabildiğinden, reklamınızın alabileceği birkaç farklı düzen vardır. Bu reklam düzenlerini Google Ads Keşif reklamları oluşturma adımlarında daha detaylı göreceksiniz.

Google Discover’de Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Google Keşfet’e düşmenin 2 yolu vardır. Bunlar’dan biri Google Keşif Reklamları diğeri de organik olarak Keşfet’e girmektir. Google Keşfet’te organik olarak yer almak için yapmanız gereken bazı Google Keşfet optimizasyonları vardır. Google Discover’de arama sorguları olmadan, anahtar kelime optimizasyonu yapmak biraz garip gelebilir. Ama iyi haber şu ki; aynı SEO kurallarının birçoğu hala geçerlidir.

İçeriğinizi Google Keşfet için Optimize Etme:

 • Kullanıcılar için kaliteli ve ilgi çekici içerikler oluşturun.
 • En az 1200 piksel genişliğinde büyük ve yüksek kalitede fotoğraf kullanın.
 • İçeriklerinizi alakalı videolarla destekleyin.
 • Hem yeni, hem de güncel konularda güvenilir içerikler üretin.
 • Sitenizi ve içeriğinizi mobil için optimize edin veya AMP kurun.
 • Aşırı optimizasyondan kaçının.

Google Keşfet ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Google’ın Keşfet ile ilgili makalesini inceleyin.

Google hizmetleri

Google Ads ile Keşif Reklamları Oluşturma:

Google Discovery reklam kampanyaları, ürün veya hizmetinizi kullanıcıların önüne koyarak potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza olanak tanır.

Google Keşif Reklamları, Google Görüntülü Reklam Ağı‘na benzer şekilde, yakın ilgi alanı ve pazardaki kitleleri hedeflemenize olanak tanır. Ayrıca, yeniden pazarlama kitlelerini de hedefleyebilirsiniz. Bu, mevcut web sitesi kitlenizle başka bir ortam kullanarak yeniden etkileşim kurmanın harika bir yoludur.

Reklamverenlerin, keşif reklamları yayınlamak için bir Google Ads keşif kampanyası başlatması gerekir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, Google Ads reklam verme rehberini inceleyin.

1. Adım: Keşif Reklam kampanyası oluşturmaya başlamak için Google Ads Paneli‘nde oturum açın.

Google Keşif Kampanya Oluşturma

2. Adım: Kampanyanıza bir ad verin ve ardından reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz konumu seçin. Teklif ve bütçenizi de ayarlayıp sonraki adıma geçin.

Google Keşfet Kampanya Oluşturma

3. Adım: Reklam grupları bölümünden grubunuza bir ad verin ve daha sonra hedef kitle ve demografi ayarlarınızı yapın.

Google Keşfet Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

4. Adım: Bu adımda ihtiyacınıza göre reklam tipi seçin ve reklamları oluşturmaya başlayın.

Google Keşif Discover

5. Adım: Reklam vermek istediğiniz site URL’nizi ekleyin. Reklam görselinizi ve logonuzu yükleyin. Reklam başlık ve açıklamalarınızı girin. Harekete geçirici mesajınızı seçin ve reklamınızı kaydedin.

Google Discover Kampanya Görselleri

Not: En az bir yatay resim ve bir logo resmi yüklemelisiniz. Görüntüler bulanık, yetersiz kırpılmış veya harekete geçirici mesajlar veya tıklanmaya yönelik mesajlar içeremez. En fazla 5 başlık ve en fazla beş açıklama girebilirsiniz. Sağdaki önizleme, siz bileşenleri girerken reklamın nasıl görüneceğini gösterir.

Neden Keşif Reklamlarını Kullanmalısınız?

 • Marka bilinirliğini artırır.
 • Marka imajı oluştururken ürün ve hizmetleri tanıtır.
 • Kitlenin dikkatini çeker.
 • Görsel olarak etkili ve kesintisiz reklam biçimidir.
 • Yalnızca alakalı bulan kitlelere sunulur.

Google Keşfet ve Google Keşif Reklamları oluşturma rehberimizin sonuna geldik. Bu rehberde sunduklarımızı uygulayarak organik ve reklamlı olarak web sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

Google Keşfet ve Google Keşif Reklamları ile ilgili aklınıza takılan soru varsa bize yorum yaparak iletebilirsiniz.