Google Disavow Aracı Nasıl Kullanılır?

Google Disavow Aracı Nasıl Kullanılır?
Son Güncelleme: 15/03/2023

Bu makale bazı SEO komploları ile ilgili değil, Google Disavow Tool aracını kullanmanın doğru yolu hakkındadır. Neden? Çünkü işe yarıyor! Bununla birlikte, SEO’ların her gün genel hatalarını görüyoruz, yanlış bağlantıları reddetmenin sıralamada ciddi hasara yol açabileceğini unutmamak gerekir.

Devam eden olumsuz SEO saldırılarının engellenmesini mümkün kılan, eski ve artık kullanılmayan veya olmaması gereken backlinklerin kaldırılması her şeyden daha önemlidir. Google Disavow Aracını avantajınız için nasıl kullanabileceğinizi okuyun ve öğrenin.

Google Bağlantı Reddetme Aracı Kullanımı:

1. Adım: Disavow için doğru bağlantıları belirleyin.

Backlink profilinizi tam olarak anlamanın tek yolu, bağlantılarınızın eksiksiz bir analizidir. İlk adımında, mümkün olduğunca çok dış bağlantı toplanmalısınız. Bunlardan bazılarını Google Search Console’lu kullanarak kontrol edebilirsiniz, ancak Google’ın size gösterdiğinden daha fazlasını görmeniz gerekir. Bu yüzden Google’da free backlink checker gibi kelimelerle arama yaparak ücretsiz backlink kontrolü yapan araçlara ulaşabilirsiniz.

Backlink kontrolü kesinlikle reddetme sürecinin en zor kısmıdır. Ayrıca, bağlantılarınızı dikkatlice ve ayrıntılı olarak incelemeniz gerekeceğinden en fazla zaman alan görevdir. Biz bu örnekte Moz.com web sitesine üye olarak 7 günlük ücretsiz plan ile analiz yapıyoruz. Şimdi backlinklerimizi analiz etmeye başlayalım.

Spam Skoru Sorgulama

Spam Skor Kontrolü: Moz panelindeki “Link Research” menüsünden “Spam Score” alanına tıklayıp, search bölümüne web site adresimizi yazıyoruz. Çıkan sorgudan, spam puanımızı ve spam puanı dağılımlarımızı görebiliyoruz. Bu örnekte kukumav.net web sitesinin spam skoru %3 olarak hesaplandı ve %31-60 oranında spam gelen backlink yüzdesinin %11.4 olduğunu görüyoruz.

Raporun alt kısmında da spam skorumuzu yükselten bağlantıları, web sitesinin spam skorunu ve alan adı otoritesini (DA) görüyoruz. Burada DA oranı çok düşük ve spam skoru %30un üzerinde olan siteleri reddetmemiz gerekir.

Spam Skoru Öğrenme

2. Adım: Disavow dosyanızı oluşturun.

Backlink kontrolünü tamamladıktan ve reddetmek istediğiniz backlink kaynaklarını tanımladıktan sonra, gerçek Disavow işlemini başlatabilirsiniz.

Öncelikle, Google’ın biçim gereksinimlerine göz atalım;

 • Dosya türü .txt olmalıdır. Genellikle Mac kullanıcıları, gönderimle ilgili sorunları olduğundan, dosyaları doğru biçimlerde oluşturmadıklarını görürüz. .docx, .xlsx, .rtf veya benzerlerini kullanmayın. Google bu dosyaları kabul etmeyecektir. Ayrıca bazı metin editörleri Disavow dosyasını doğru görüntüleyemiyor. Not Defteri’nin bazen dosyayı doğru açmakta zorluk yaşadığını görüyoruz. Bunun yerine Wordpad, Sublime ve Notepad++ gibi diğer metin editörlerini kullanabilirsiniz.
 • Dosya UTF-8 veya 7-bit ASCII olarak kodlanmış olmalıdır.
 • Dosya boyutu 2 MB’ı geçmemelidir.
 • Her satıra bir URL / etki alanı eklediğinizden emin olun.
 • Belirli bir URL’yi veya tüm domaini ekleyebilirsiniz. Özellikle spam içerikli sitelerden istenmeyen backlinkler varsa, tüm etki alanını iptal etmek daha iyi olabilir.
 • Alt alan adlarının ayrı olarak kaldırılması önerilir.
 • Doğru analiz yapmadan backlinklerinizi eklememelisiniz.
 • Reddetmek istediğiniz tüm backlinkleri eklediğinizden emin olmalısınız. Daha önce riskli olarak tanımladığınız bağlantıların hiçbirini kaçırmamalısınız.

Alan adı düzeyinde reddetmek için dosyamızda aşağıdaki gibi ekliyoruz.
domain:siteadi.com

Disavow link gönderme

3. Adım: Disavow dosyanızı yükleyin.

Öncelikle Google Disavow bağlantıları reddetme penceresinden, işlem yapmak istediğimiz web sitesini seçiyoruz ve “Bağlantıları Reddetme” butonuna basıyoruz.

Disavow link gönderme

Açılan pencerede “Dosya Seç” alanından oluşturduğumuz .txt dosyasını seçiyoruz ve “Gönder” butonuna ardından da “Bitti” basıyoruz. İşte bu kadar!

Disavow link gönderme

4. Adım: Disavow dosyanızı güçlendirin.

Disavow dosyasını yükledikten sonra Google’ın bu bağlantıları sizin için hemen taramaya başlaması yaygın bir yanılgıdır. Disavow, Google’ın bir sonraki taramayla ilgili bazı bağlantıları dikkate almaması için yalnızca bir öneridir. Google’ın tarama zamanlaması kendi önceliklerine dayanmaktadır ve her yeni bir Disavow dosyası aldıklarında bu konuda hiçbir şey değiştirmeyeceklerdir.

Ayrıca, tüm Google botlarının alan adınız için yeni bir Disavow dosyası olduğunu fark etmeleri yaklaşık 2 gün, 2 hafta veya 2 ay sürebilir.

Sonuç Olarak;

Bugün, muhtemelen herkesin bir noktada reddetme dosyası göndermesi gerekecek. Olumsuz SEO saldırılarına bağlı olarak geçmişten gelen kötü backlinkler veya yeni riskli linkler olup olmadığına bakılmaksızın: Riskli backlinklerinizi kaldıramazsanız, Google tarafından cezalandırılabilir ve sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Google disavow aracı nasıl kullanılır? hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa hemen bizi arayın!

Google Sıralama Faktörleri

Google’daki web site sıralamanız birçok şeye bağlıdır, ancak en önemli sıralama faktörlerinden biri kesinlikle sizin backlink profilinizdir. Google, arama sonuçlarını web sitelerinin kalitesine ve alaka düzeyine göre sıralamaya çalışır. Bu alaka düzeyi, içeriğin popülaritesine dayanmaktadır. Sahip olduğunuz hit ve içeriğiniz ne kadar çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşılırsa, Google’ın web sitenizi alakalı olarak değerlendirme olasılığı da o kadar yüksek olur. Böylece, sıralamanız en üste taşınacaktır.

Kötü içerikli kötü sitelerde bağlantılarınız (backlink) varsa, Google web sitenizi bu tür sitelerle ilişkilendirebilir ve böylece sizi spam olarak da sınıflandırabilir. Bu yüzden bu tür sitelerdeki bağlantılarınızı analiz etmeniz, onları kaldırarak ya da reddederek kötü linklerden kurtulmanız gerekir.

Eğer Google Disavow listenizi oluşturmada yardıma ihtiyacınız varsa hemen Kukumav.Net ile iletişime geçin!

Tüm Yorumlar
 1. Hocam merhaba, 1 aylık bir sitem var ve spamli bir domainden backlink geliyor. Moz’a girdiğimde spam Score’um 44 görünüyor.

  Disavow aracından bağlantıyı bugun reddettim. Sitem ceza yemiş midir, yediyse bu redden sonra düzelir mi?

  teşekkürler

 2. Gerçekten kaliteli bir disavov dosyası oluşturma işlemi olmuş gerçekten tavsiye ederim buradaki adımları takip ederek eksiksiz bir şekilde disavov yapabiliriz. Yansıma süreleri değişkenlik gösterir bekleyelim 15 gün falan 🙂

 3. Google disavow aracı ile listeyi doğru bir şekilde gönderdim. bu listeyi engellemesi yaklaşık birkaç hafta sürebilir. Google listeyi engellediğinde nasıl anlarız? google engeller engellemez semrush üzerinden backlinklere baksam hemen semrush sistemine yansır mı?

 4. Cevap için çok teşekkür ederim… 🙂

  Yalnız üstteki yorumda yine yanlış olmuş son kelime…:/ Aceleyle düzelttiniz sanırım 🙂

 5. Merhabalar,
  Benim de bir sorum olacaktı müsadenizle. Sitem geçenlerde olan güncellemede 3’üncü sayfaya gitti 5’inci sıradan search console’da bir süredir çok fazla bilhassa açılmayan spam içerikli site var dış bağlantı olarak. 30 kadarını liste yaptım ancak txt olarak göndermek yetecek midir? Bu kodlama olayını tam anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim… Bir de 30 site fazla sayılır mı yoksa normal midir o aralığı da kestiremiyorum sitenin toplamda 264 dış bağlantısı görünüyor. 2 yıllık bir site… Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Bir de yukarıda yoruma verdiğiniz yanıt tam en kritik yerde yanlış yazılmış. Eklemeli miyiz, yoksa eklememeli miyiz? Her defasında yeni domainleri koyup eskileri de tekrar göndermek sureti ile mi göndermeliyiz? 🙂 Teşekkürler tekrardan…

  1. Merhaba,

   Eğer zararlığı olduğunu tespit ettiğiniz bağlantılar varsa bunların tümünü Disavow listesine eklemelisiniz. Mevcut bir listeniz varsa, önce Disavow aracından o listeyi indirin, ardından listeye yeni zararlı bağlantılarınızı ekleyip tekrar gönderin.

   Zararlı bağlantının geldiği sitenin yöneticisi ile iletişime geçip kaldırılması talep edebiliyorsanız bu çok iyi olur. Ancak bu mümkün değilse en iyi çözüm Disavow listenizi düzenli olarak Google’a bildirmektir.

   Üstteki yorum uyarısı için teşekkürler 🙂

 6. Merhaba hocam;
  Öncelikle anlatımınız için çok teşekkür ederim. Aklıma takılan bir durum var. Bu disavow aracı sadece bir kereye mahsus mu? Yani ortalama 3-4 ayda bir yeni türeyen zararlı backlinkleri temizlemek adına disavow dosyası gönderebilir miyiz?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, belirli aralıklarla zararlı linkleri takip edip yine disavow ile reddetmeniz gerekir. Her defasında mevcut domainleri silmeden yeni domainleri listeye eklemelisiniz.

Comments are closed.