Google Ads Resim Uzantıları Nedir?

Google Resim Uzantıları
Son Güncelleme: 02/12/2022

Google Ads resim uzantıları, Google Ads arama ağı reklamları‘nda kullanabileceğimiz en yeni reklam uzantısı türlerinden biridir. Google Ads reklam hesaplarında resim uzantılarını ilk kez 2020’de görmeye başlamıştık. Mayıs 2021’den itibaren de tüm reklam verenlerin kullanımına sunuldu.

Diğer reklam uzantılarından biraz farklı olarak, resim uzantıları arama motoru sonuçlarında kapsamınızı genişletmek için yalnızca metne dayanmıyor. Google Ads resim uzantıları ile reklamlarınıza görsel bir bileşen kazandırmak ve onları daha çekici hale getirmek için birkaç resim kullanabilirsiniz.

Resim Uzantıları Nasıl Oluşturulur?

Resim uzantılarını aynı anda birden çok kampanyaya veya reklam grubuna da ekleyebilirsiniz. Birden çok reklam grubu veya kampanya seçmenin en etkili yöntemi şudur: 

Google Resim Uzantıları Oluşturma
 • Hesabınızdaki “Tüm Kampanyalar” görünümünden başlayın.
 • Reklamlar ve Uzantılar sekmesini seçin. 
 • Uzantılar’a geçin ve yeni bir uzantı eklemek için mavi artı düğmesini tıklayın.
 • Resim Uzantısı seçeneğine tıklayın. 
 • “Ekle” açılır menüsünün altında, Kampanya veya Reklam Grubu’nu seçin.
 • Açılır kutuda, resim uzantısını/uzantılarını eklemek istediğiniz her bir kampanyayı veya reklam grubunu seçin.
 • Bitti’yi tıklayın.

Resim Uzantılarını Kullanmanın Faydaları

En temel haliyle, resim uzantıları, reklamınızı tamamlayan, sizin seçtiğiniz bir görseldir. Bir metin reklamın (genişletilmiş metin reklam, duyarlı reklam veya dinamik arama ağı reklamı) yanında görünürler ve çoğunlukla gerçek fiziksel ürünler için kullanılırlar.

Google Resim Uzantısı Faydaları

Resim uzantıları, sattığınız ürünü kolayca görüntülemenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda resmin eklenmesinden kaynaklanan daha geniş format, arama motoru sonuç sayfasında daha fazla yer kaplar. Bu özellikler dönüşüm oranlarınızı iyileştirir, rakiplerinizin kullanıcılar tarafından daha görünür olmasını engellerken, kullanıcıları ürününüze daha iyi tanır. 

Google Ads resim uzantıları, Google’daki metin reklamlarınızı geliştirmenin harika bir yoludur. Görüntüler doğal olarak kullanıcıların dikkatini çektiği için çok güçlü bir pazarlama aracıdır. Metin reklamlarınızı görsel olarak daha çekici ve ilgi çekici hale getirebilir ve performansı artırabilirsiniz. Ayrıca resim uzantıları, diğer reklam uzantılarına kıyasla aslında daha yüksek bir tıklama oranı (TO) oluşturur.

Resim Uzantısı Gereksinimleri

Resim Uzantısı Gereksinimleri

Google’ın belirli biçim gereksinimleri vardır. Resim uzantıları için ve bu gereksinimleri karşılamıyorsanız veya resimleriniz Google’ın kişiselleştirmesiyle uyumlu değilse ve Google Reklamları onaylanmayacaktır. Ayrıca her kampanyaya veya reklam grubuna en fazla 20 resim eklemenize izin verilir. 

 • Dosya biçimleri: Statik bir GIF resmi, PNG veya JPG yüklemenize izin verilir.
 • Görüntü boyutu: Seçtiğiniz görüntüler yatay (1.91:1) veya kare (1:1) olabilir. Manzara fotoğrafları minimum 600 x 314 boyutunda olmalıdır, ancak önerilen boyut 1200 x 628’dir. Kare görüntüler minimum 300 x 300 olmalıdır, ancak önerilen boyut 1200 x 1200’dür. 
 • Dosya boyutu: 5120 KB, Google’ın izin verdiği maksimum dosya boyutudur.

Aşağıdaki durumlarda resim uzantılarına izin verilmez: 

 • Bir markanın logosunu kullanmak, 
 • Çok fazla boş alan,
 • Ürün veya hizmetin tanınmaz olmasına neden olacak şekilde orantılı veya kırpılmış olmak,
 • Birden fazla görüntüden oluşan bir kolaj,
 • Çıplaklık veya müstehcen içerik eklemek,
 • Hareketli GIF kullanmak,
 • Bulanık, kötü kırpılmış, kalitesiz veya bozuk görseller,

Google reklamlarınızda resim uzantılarını kullanabilmeniz için hesabınızın 90 günden uzun süredir açık olması gerekir. Ayrıca, bir politika uyumu geçmişine sahip olmanız ve hesabınızın uygun bir sektör veya alt sektör olması gerekir. 

Google resim uzantıları gereksinimleri ile ilgili daha fazla bilgi için https://support.google.com/google-ads/answer/9566341?hl=tr Google Ads yardım makalesini inceleyebilirsiniz.

Özetle: Resim uzantılarınız kullanışlı, bilgilendirici, yüksek kaliteli ve alakalı olmalıdır. Ürününüzü veya hizmetinizi basit ve net bir şekilde sergileyen görseller tercih edin. Tutarlı bir kullanıcı deneyimi sağlamak için seçtiğiniz resimlerin anahtar kelimelerinizle ve reklamınızın açılış sayfasıyla uyumlu olmasına da dikkat etmeyi unutmayın.

Resim uzantıları makalemizin sonuna geldik. Resim uzantıları ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz.