Google Ads Reklam Kampanyası Optimizasyonu için İpuçları

Google Kampanya Optimizasyonu İpuçları
Son Güncelleme: 08/11/2023

İşletmenizin dijital varlığını güçlendirmek istiyorsanız yeni bir işletme dahi olsanız Google Ads kampanyaları ile potansiyel müşteri kitlenize ulaşabilirsiniz.

Google Ads, hemen her sektördeki ve büyüklükteki işletmelerin reklam kampanyaları oluşturmasına olanak tanıyor. Rakipleriniz de Google’da reklam verdiğinde Google Ads kampanya optimizasyonu konusunda profesyonel stratejiler uygulamanız kaçınılmazdır.

Doğru stratejiler kullanarak reklam maliyetlerini düşürebilir ve yatırım getirinizi arttırabilirsiniz. Google Ads kampanyalarınızı optimize etmek istiyorsanız ve nelere odaklanmanız gerektiği konusunda fikriniz yoksa rehberimizi okumaya devam edin.

Bu içeriğimizde Google Ads kampanya optimizasyonu için ipuçları sunacağız. En nitelikli kampanyaları listemizdeki ipuçları sayesinde oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Google Ads kampanyalarınızı optimize etmek istiyorsanız anahtar kelime araştırmasına yoğun mesai harcamalısınız. Google Ads arayüzündeki “Anahtar Kelime Planlayıcı” ücretsiz bir araç olarak sizlere değerli anahtar kelime fikirleri verecektir.

Google Anahtar Kelime Araştırması

Ücretli bazı araçlar da kullanarak hedef anahtar kelimelerinizin arama hacmi, TBM maliyeti, rekabet zorluğu gibi özellikleri analiz edin. Aynı zamanda bazı anahtar kelime önerileri de alabilirsiniz. Böylece reklam kampanyalarınızda doğru anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.
https://www.kukumav.net/blog/anahtar-kelime-boslugu-analizi-ve-seo-araclari/

Negatif Anahtar Kelimeler Kullanın

Negatif anahtar kelimeler reklamlarınızın belirlediğiniz kelimelerde görünmesini istemediğiniz kelimelerdir. Google Ads reklam optimizasyonu yaparken alakalı olan ancak hedeflerinizle uyumlu olmayan kelimeleri negatif anahtar kelime olarak belirleyin.

Kullanıcı bu kelimeleri Google’a yazdığında reklamlarınız karşısına çıkmaz. Google’da reklam ve kampanya düzeyinde negatif anahtar kelime kullanabilirsiniz. Aynı zamanda hesap düzeyinde de negatif anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Odaklanın

Google Ads reklam kampanyalarınızda 1 veya 2 kelimeden oluşan anahtar kelimelerde TBM maliyeti yüksek, rekabet oranı da fazla olabilir. Özellikle yeni işletmelerde reklam bütçeniz büyük rakiplerle rekabet etmek için yeterli olmayabilir. Bu noktada uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler 3-4 kelimeden oluşan, spesifik ve daha alakalı kelime gruplarıdır.  Düşük rekabet ortamında daha alakalı bir kullanıcı elde etmek için uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz. Bu kelimeler daha spesifik ve daha az rekabetçi kelime gruplarıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri için Google Ads “Arama Terimleri Raporu” üzerinden uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

Doğru Metrikleri Takip Edin

Dijital reklamlarda takip edebileceğiniz çok sayıda metrik bulunuyor. Ancak reklam kampanyanızı optimize etmek istiyorsanız doğru metriklere odaklanmanız gerekiyor. Tıklama ve gösterimlere göre ölçüm yapmanız yanlış olacaktır.

Google Dönüşüm Metrikleri

Dönüşüm başı maliyet (EBM), dönüşüm oranı, reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) gibi metriklere odaklanın. Yüksek maliyetli dönüşümleriniz varsa burada kampanyalarınızı mutlaka optimize ederek kazanç oranınızı arttırmalısınız.

Google Analytics Metriklerini Kullanın

Google Ads hesabınız ile Google Analytics hesabınızı birbirine bağlayın. Google Analytics 4 sayesinde hemen çıkma oranı, oturum süresi gibi temel metrikleri takip edebilirsiniz. Google Analytics metrikleri ziyaretçilerinizi tanımanızı ve kampanyalarınızın etkisini dolaylı olarak yürütmenizi sağlar.

Reklam Kalitesini Düzenli Optimize Edin

İyi bir reklam metni ve etkili bir anahtar kelime kullanımı yüksek kalite puanı anlamına gelir. Kalite puanınız yüksek olduğunda Google Ads ile daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Reklam metinlerinizde mutlaka güçlü bir harekete geçirici mesaj (CTA) tercih edin. Aynı zamanda işletmenizle ilgili belirli ayrıntılara yer vererek optimizasyon skorunuzu arttırın. Reklam kalitesi sizlere daha düşük ödeme tutarları ile daha üst sıralarda reklam gösterimi fırsatı verecektir.

8 adımda Google Ads kalite puanı arttırma için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.
https://www.kukumav.net/blog/google-ads-kalite-puani-arttirma/

Reklam Konumlarını Optimize Edin

Google Ads reklamlarının en önemli özelliklerinden biri belirli bir konumda yer alan kitleye ulaşmanızı sağlamasıdır. Google Ads kampanya optimizasyonu sürecinde mutlaka kitlenizi belirli bir konumdaki kullanıcıların görebileceği şekilde ayarlayın. Hizmet vermediğiniz bölgelerden trafik almamak için konum hariç tutmayı kullanabilirsiniz.

Her konum için teklif ayarlamasını yapabilirsiniz. Ayrıca düşük performans gösteren konumlar varsa boşa para harcamamak için reklamlarınızdan çıkarabilirsiniz. Konumlarınızı kampanyalara göre ayırın ve en iyi performans gösteren konumlarda reklam bütçenizi yükseltmeyi düşünün.

Açılış Sayfası ve Reklam Metninde Anahtar Kelimeleri Kullanın

Google Ads kampanya optimizasyonu için reklam metni ve açılış sayfanızda hedef anahtar kelimelere yer verin. Bu sayede kitleniz için kişiselleştirilmiş ve alakalı reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Söz konusu strateji size daha fazla tıklama oranı, daha düşük hemen çıkma oranı sağlayacaktır. Bu noktada direkt ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen kitleye reklamlarınız yayınlanır. Hedef anahtar kelimenin kullanılması kalite puanını da arttırır. Böylece daha düşük maliyetle daha iyi reklam yerleşimi elde edebilirsiniz.

Farklı Kampanya Türlerini Deneyin

Google Ads çok farklı kampanya türleri sunuyor. Tek bir kampanya türüne odaklanmak yerine farklı kampanya türlerini deneyebilirsiniz. Kampanya türlerinde özel hedefleme seçenekleri, reklam biçimleri ve kitleler bulunur.

YouTube kampanyaları ile benzer ürün ve hizmetlerin videolarını izleyen kitleye ulaşabilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları, potansiyel müşterilere ulaşmayı, marka bilinirliğini arttırmayı ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcıyla bağ kurmanızı sağlar. Maksimum performans kampanyası, arama ağı, görüntülü reklam ağı ve video reklam gibi kampanya türlerini, reklam stratejilerinize göre tercih edebilirsiniz.

Çoklu kampanya erişimi ve büyümeyi daha etkili hale getirmenizi sağlar. Farklı kampanya türleri ile en etkili reklam stratejilerini geliştirebilirsiniz.

Google Ads reklam verme, arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağı kampanyaları oluşturma ile ilgili aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.
https://www.kukumav.net/blog/google-ads-reklam-verme-rehberi/
https://www.kukumav.net/blog/google-ads-arama-agi-reklamlari-olusturma/
https://www.kukumav.net/blog/google-goruntulu-reklam-agi-banner-reklam/

A/B Testleriyle En İyi Reklam Varyasyonunu Bulun

Google reklam kampanya optimizasyonun anahtarı verilerdir. Sonuçları analiz edin, farklı varyasyonları test edin ve hangi reklam ögelerinin kitlenizi çektiğini belirleyin. Bu sayede kampanyalarınız için en iyi optimizasyonları yapabilirsiniz.

Başlık ve açıklama da dahil farklı reklam versiyonları ile A/B testleri yapın. Bu size reklamlarda en iyi çalışan noktaları bulmanızı ve en mükemmel reklamı görmenizi sağlar. A/B testinde farklı başlık varyasyonlarını test edin, başlıklarda popüler anahtar kelimelere odaklanın, başlık ve açıklamalarınızı benzersiz hale getirin. A/B testleri sizlere en nitelikli Google kampanya optimizasyonu sürecini yürütme fırsatı verir.

Düşük Performanslı Kampanyaları İptal Edin

Reklam kampanyalarınız arasında performansı düşük olan veya dönüşüm getirmeyen anahtar kelimelere odaklanmayın. Reklam kampanyalarında performansınızı düzenli kontrol edin ve sonuç verilerine göre iyi çalışmayan kampanyaları iptal edin.

İptal ettiğiniz kampanyalar yerine farklı anahtar kelime ve reklam metinleriyle yeni kampanyalar oluşturun.

Reklam Metinlerini Tüm Alanlarda Kullanın

Google reklamlarda alakalı metinleri yayınlamak için çok çeşitli alanlar sunuyor. Reklamda kullanabileceğiniz tüm alanları kullanarak ürün ve hizmetlerinizi en iyi şekilde anlatın.

Reklamlarınızda 15 başlık alnı, 4 açıklama ve reklam uzantısı gibi alanlarını tamamını doldurun. Bu sayede reklam sayfanızda en iyiye odaklanabilirsiniz.

Google Ads resim uzantılarını kullanmak isterseniz, aşağıdaki makaleyi inceleyin.
https://www.kukumav.net/blog/google-ads-resim-uzantilari/

Yeniden Pazarlamayı Kullanın

Kitle yöneticisini kullanarak web sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcıları hedefleyerek yeniden pazarlama reklamları verebilirsiniz.

Yeniden pazarlama kampanyaları sayesinde kullanıcılar tekrar web sitenizi fark eder ve dönüşüm için daha istekli olurlar. Tekliflerinizi daha önce sitenizi ziyaret eden kullanıcılara göre ayarlayarak onlara özel kişiselleştirilmiş reklamlar sunabilirsiniz.

Reklamlarınızı Doğru Zamanda Yayınlayın

Google Ads reklamlarınızdan en iyi performansı almak için reklamlarınız en doğru zamanda yayınlanmalıdır. Kitlenizi analiz ederek potansiyel müşterilerinizin hizmetlerinizi aradıklarında en doğru gün ve saatlerde reklamlarınızı yayınlayın.

Reklam gösterimi için zaman planlayıcısını kullanabilirsiniz. Zaman planlaması gereksiz gösterimlerden uzak durmanızı ve bütçenizi verimli kullanmanızı sağlar.

Mobil Uyumlu Açılış Sayfası Oluşturun

Mobil kullanıcı oranı her geçen gün arttığı için Google Ads kampanya optimizasyonu yaparken açılış sayfalarınız mobil uyumlu olmalıdır.

Sayfanızın hızlı açıldığından ve kullanıcıların hoşuna gideceği bir ara yüze sahip olduğundan emin olmalısınız. Bu sayede mobil kullanıcıların da reklamlarınızda yüksek dönüşüm getirmesini sağlayabilirsiniz.

Google Ads reklam kampanyası optimizasyonu makalemizin sonuna geldik. Reklam optimizasyonu, kampanya optimizasyon skoru, kalite puanı arttırma konusunda merak ettiğiniz noktalar varsa yorum yapabilir veya Kukumav.Net iletişime geçebilirsiniz.