En Popüler Sosyal Medya Siteleri (En iyi Uygulamalar)

Sosyal Medya Siteleri
Son Güncelleme: 16/07/2021

İnternette hangi sosyal medya siteleri var merak ediyor musunuz? Ya da Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya siteleri Facebook, Twitter, Instagram dışında başka sosyal medya platformu duydunuz mu?

Freelance çalışan, girişimci veya küçük işletme sahibi olarak en popüler sosyal medya platformlarından haberdar olmak işiniz için çok yararlı olabilir. Her platform size marka erişiminizi ve pazarlama ağınızı artırmak için ihtiyaç duyduğunuz farklı kanallar sunacaktır. Böylece işletme hedeflerinize ulaşmak için doğru kişilerle etkileşime geçebilirsiniz.

En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları listesi ile işletmeniz için internette daha fazla görünürlük elde edebilir, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilir ve web siteniz için backlink elde edebilirsiniz. İşte sosyal medya siteleri listesi:

Facebook

Facebook, kullanıcıların profil oluşturmasına, resim yüklemesine ve video paylaşmasına olanak tanıyan en iyi sosyal ağ web sitesidir. Facebook şu anda dünyanın en büyük sosyal medya sitesidir.

Kullanıcıların güncel kalmak, sorunlarını ifade etmek veya işletmeleriniz açısından farklı araçlar önermek için kullandıkları bir platform. Facebook reklamları ile müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Youtube

Youtube, kullanıcıların kendi içeriklerini platforma yüklemelerine olanak tanıyan bir video paylaşım sosyal medya web sitesidir. İçerik herhangi bir video biçiminde paylaşılabilir ve ifade edilebilir. Youtube SEO ile organik olarak yükselebileceğinizi unutmayın.

İşletmelerin kendi içeriklerini oluşturmaları ve kullanıcılarını video biçiminde eğitmeleri için kullanılabilir. İçerik her türlü görsel formda paylaşılabilir ve ifade edilebilir. Youtube reklamları ile hedef kitlenize özel video reklamları hazırlayabilirsiniz.

Instagram

Kullanıcıların sosyal beğeniler kazanmak için resim ve video yüklediği görsel bir çevrimiçi platformdur. Kullanıcılar, canlı yayın yapma veya hikaye adı verilen küçük canlı yayın snippet’leri yükleme seçeneğine sahiptir.

Küçük işletme sahipleri bir Instagram hesabı oluşturabilir. Kullanıcılarınızla etkileşime geçmek için hashtag kullanarak fotoğraf paylaşımları yapın. Instagram reklamları ile en etkili şekilde müşterilerinize hizmet ve kampanyalarınızı sunabilirsiniz.

Twitter

Twitter, anlık mesajlaşma ile gerçek zamanlı bilgi ve eğlencenin bir kombinasyonunu kullanan online bir sosyal ağdır. Kullanıcıların 280 karaktere kadar olan “tweet” yayınlamalarını sağlar.

Twitter, tweetler kullanarak işletmelerin potansiyel müşteriler ile ilişki kurmaları için harika bir platformdur. Twitter reklamları ile sponsorlu twitler oluşturup müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Linkedin

Linkedin, online profesyonel dünyaya yönelik bir sosyal medya platformudur. Kullanıcıların iş tecrübesi ile ilgili derinlemesine bir portföy oluşturmalarını sağlar. Çoğunlukla iş arayan ve işverenler ve çalışanlar tarafından kullanılır.

İşletmelerin işe almak ve ağ kurmak için değerli profesyoneller bulmaları için iyi bir yerdir. Olgusal makaleler, güncellemeler ve kurumsal değişiklikler göndermek için en iyi yer. Linkedin reklamları ile aradığınız donanımlı yeni çalışma arkadaşlarınızı bulabilirsiniz.

Tumblr

Tumblr, kullanıcılara multimedya yayınlama hizmeti veren bir sosyal ağ sitesidir. Kullanıcılar topluluklarına katılabilir ve fikirlerini genişletmek için kültürel diyaloglara katılabilirler.

Tumblr yaratıcı ve sanatsal mashuplar için kullanılır, ancak girişimciler bu platformu web sayfası blog’u olarak kullanabilirler. Yaratıcı yönünüzü ifade etmek için en iyi yer.

Pinterest

Pinterest, kullanıcıların kendilerine ilham veren fotoğrafları kaydetmelerini ve keşfetmelerini sağlayan bir sosyal medya platformudur. Bu platform, kullanıcıların kaydedebileceği kataloglardan ve fikirlerden ilham almak için kullanılır.

Girişimcilerin ilham alması için çok faydalı bir yer olabilir. Pinterest, işletmelere içeriklerini yeni kullanıcıların önüne çıkarmak için iyi bir fırsattır. Bu sebeple en popüler sosyal medya siteleri listesinde üst sıralarda yer alır.

500px

500PX, çalışmalarını herkese açık olarak sergilemek isteyen hedefli fotoğrafçılar için bir ağ topluluğu.

Yüksek kaliteli fotoğrafçılığı paylaşmak ve keşfetmek, kullanıcıların pozlama elde etmesini sağlamak ve ücretli çalışma olanakları açmak için platformu kullanır.

Flicker

Kullanıcıların en sevdikleri fotoğraf ve videoları diğer kullanıcılara göstermelerini ve kendi fotoğraflarını, videolarını ve bloglarını paylaşmalarını sağlayan, kendi kişisel kameralı telefonlarıyla paylaştıkları bir online fotoğraf paylaşım sosyal medya uygulamasıdır.

Deviantart

Deviantart, dijital sanat, heykel, sanat, film ve anime alanlarındaki sanatçılar için bir sosyal ağ platformudur. Sanatçıların kendi orijinal eserlerini ürettikleri, paylaştıkları, tanıttıkları topluma dayalı bir ağdır.

Behance

Behance, web tasarımcıların, grafik tasarım, moda, illüstrasyon, fotoğrafçılık ve daha fazlası gibi görsel çalışma portföylerini sergilemelerini sağlayan çevrimiçi bir platformdur.

Etsy

Etsy, girişimcilerin çok sayıda kategoride her türlü el yapımı veya vintage ürünü satmalarını sağlayan bir e-ticaret sitesidir.

Mücevher, çanta, giyim, ev dekorasyonu ve mobilyaları, oyuncaklar, sanat ve el sanatları malzemeleri ve araçları gibi el yapımı ve eski eşyaları satabilirsiniz.

Medium

Bu bir yayıncılık platformunun yanı sıra karma bir sosyal ağdır. Hem profesyoneller hem de amatör yazarlar hikayelerini paylaşabilirler. Çoğu makale ücretsizdir, ancak para kazandıran bloglar da vardır.

İşletmeler web sayfalarına organik trafiği artırmak için hikayelerini paylaşabilirler.

Reddit

Kullanıcıların diğer kullanıcılar tarafından gönderilen içeriği tartışmasına ve oylamasına izin veren bir sosyal haber platformudur. Kullanıcılar topluluktaki diğer okuyucuların sıralamasına göre puan kazanabilir. Kendi kendini tanıtmak yerine bir topluluk oluşturmak için harikadır.

Meetup

Aynı ilgi alanlarına veya hobilere sahip kullanıcıların grup sohbetine katılmalarını ve gelecekte potansiyel olarak çevrimdışı buluşma olanağını sağlayan bir sosyal medya platformudur.

İşbirliği şansını artırmak için aynı tür içerikle ilgilenen bir grup birey toplayabilirsiniz.

Soundcloud

İnsanların çok çeşitli türlerle farklı müzik seçimlerini keşfetmelerini sağlayan online bir müzik paylaşım platformudur. İçerik oluşturucular, içeriklerini küresel bir kitleyle paylaşır ve onlardan para kazanırlar, ayrıca geri bildirim de alırlar.

Yelp

Kullanıcıların herhangi bir yerel işletme hakkında kişisel görüşlerini ve dürüst yorumlarını paylaşabildikleri bir kitle kaynak değerlendirme platformudur. Kullanıcıların bölgelerindeki en kaliteli yerlerden bazılarını bulmalarına yardımcı olur.

Swarm

Foursquare tarafından üretilen Swarm, kullanıcıların bölgedeki yerel işletmeler ve turistik yerler ile ilgili yeni bilgileri keşfetmesini ve paylaşmasını sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Yapılan check-in’lere göre bazı rozetler açılır ve profilinizde sergilersiniz.

İşte, işletmeniz için kullanılacak en popüler sosyal medya siteleri. Listeyi inceledikten sonra, markanızın kimliğini belirten en iyi platformları seçin.

Ayrıca backlink alabileceğiniz en kaliteli siteler için En İyi 100 Ücretsiz Backlink Siteleri Listesi makalemizi inceleyin.

Tüm Yorumlar
  1. Tşkrler Hocam Güzel Paylaşım Olmuş eline Koluna Saglık

Comments are closed.