Domain (Alan Adı) Nedir? Nasıl Yönlendirilir?

Domain Nedir?
Son Güncelleme: 02/12/2022

İnternet sitesi kurulumu, web tasarım, hosting veya e-mail konularında araştırma yapıyorsanız sıkça karşılaşabileceğiniz terimlerden biri de domain alan adıdır.

Bu makalemizde domain nedir, nasıl kullanılır, host name DNS yönlendirmesi nasıl yapılır, domain sorgulaması nasıl yapılır ve en popüler domain firmaları hangileridir sizlere detaylıca anlatacağız.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain ya da Türkçe karşılığı ile alan adı, İnternet kullanıcılarının web sitelerine erişimini sağlayan, bir web sitenin internetteki adı ve adresidir.

Domainler (alan adları) kullanıcıların sayfalara rahatça erişebilmesi için üretilmiştir. Siz de eğer bir web sitesi kurmak istiyorsanız öncelikli olarak daha önceden kayıt edilmemiş, müsait bir alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için internette pek çok domain sorgulama sitesi bulabilirsiniz.

Domain Sorgulama Siteleri

Sizin için bazı domain (alan adı) sorgulama sitelerini aşağıda listeledik. Ayrıca bu siteler alan adı satın alabileceğiniz Türkiye’deki en popüler domain firmalarıdır.

SıraAlan Adı FirmasıSorgulama Sayfası
# 01isimtescil.netİncele
# 02ihs.com.trİncele
# 03godaddy.comİncele
# 04turhost.comİncele
# 05guzel.net.trİncele

Satın almak istediğiniz alan adı başka bir kullanıcı tarafından daha önceden satın almışsa ve kim tarafından satın alındığını görmek isterseniz who is sorgusu yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak kullanıcılar, bilgilerini 3. kişiler tarafından ulaşılmasını istemezlerse domain ayarlarından who is bilgilerini gizleyebileceğini de unutmamalısınız.

Alan Adı ve IP Adresi İlişkisi

Açılımı İnternet Protocol olan IP doğrudan internete bağlanan bir bilgisayarın kimlik numarasıdır. Örneğin her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bir kimlik numarası vardır. İnternete bağlanan her bilgisayarında kendine özel ip numarası vardır. İnternete bağlanmış ve kendisine özel IP numarası bağlanmış olan bilgisayar dünyanın her yerinden, diğer bilgisayarlar tarafından rahatlıkla bulunabilir. 

Web Tasarım Hizmeti

İnternet tarayıcısına o sitenin IP adresi yazıldığında çok rahat bulunabilir fakat günümüzde ki milyonlarca sitenin varlığından söz edecek olursak bunların hepsinin ezberlenmesi imkansız olacaktır. O yüzden özel bir domaine sahip olan sitelere erişim her zaman daha kolaydır. Adres çubuğuna aramak istediğiniz sayfayı misal Google.com yazdığınızda önce bu sitenin IP adresini çözümler ve ondan sonra da domaine yönlendirir. Bu işlem gelişen teknoloji ve hızlı internet sayesinde artık saliseler sürmektedir.

Domain DNS Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Domain ile hosting arasındaki bağlantıyı sağlamak için domain dns ayarları yapılır. Eğer domain ve hosting hizmetlerinizi aynı firmadan satın aldıysanız çoğu zaman bu bölümde ekstra özel bir ayar yapmanıza gerek kalmaz. Ancak alan adı ve hosting hizmetlerini farklı firmalardan aldıysanız iki hizmet arasındaki ilişkiyi domain dns yönlendirmesi yaparak kurmalısınız.

Domain dns yönlendirmesi yapmak için öncelikle hosting hizmeti aldığınız firmadan name server (NS) bilgilerini öğrenmelisiniz. İlgili bilgileri edindikten sonra alanadı firmanızın yönetim panelinde > domain dns ayarları > bölümüne giderek > name server güncellemesi yapmalısınız.

Çoğu zaman domain firmalarının bu bölümünde şu ifadeler bulunur. “Yeni dns tercihi, müşteri özel dnsleri veya özel NameServer kullan”

Örnek NS yönlendirmesi olarak aşağıdaki görselde, İsimtescil firmasındaki bir domainin, guzelhosting name server adreslerine yönlendiğini göreceksiniz.

Domain Dns Yönlendirmesi

Yukarıdaki görsel için “müşteri özel Dns’ler” bölümünü seçerek “Yeni Ekle” butonuna tıkladık ve hosting firmamızın bize ilettiği NS adreslerini ilgili alanlara ekleyerek kaydettik. DNS güncellemesi 24 ile 48 saat arasında sürebilmektedir. Ancak çoğu kez 10 dakika içinde aktif olup kullanıma hazır hale gelmektedir.

Domain nedir? nasıl kullanır, DNS yönlendirmesi nasıl yapılır makalemizin sonuna geldik. Umarız bu makale sizin için açıklayıcı olmuştur. Domain yönlendirme veya domain sorgulama konusunda desteğe ihtiyacınız olursa lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin.