SEO için Dahili Bağlantı Nasıl Kurulur? (İç Link)

Dahili Bağlantılar iç Link
Son Güncelleme: 19/08/2021

Dahili bağlantı, web yöneticileri ve metin yazalarlarının göz ardı ettiği faktörlerden biridir. Organik trafiğinizi artırmak için yapabileceğiniz ilk şey, Site İçi SEO üzerinde çalışmaktır.

Bu makalemizde genel SEO puanınızı ve organik sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olacak önemli bir SEO faktörü hakkında bilgi edineceksiniz. Site içi dahili bağlantıların nasıl kurulduğuna geçmeden önce dahili bağlantı nedir buna bakalım.

SEO’da Dahili Bağlantı Nedir?

Bir makaleden veya bir sayfadan aynı etki alanındaki başka bir sayfaya yönlendirilen bağlantılara, dahili bağlantı denir. Harici bağlantılar başka web sitelerine yönlenlenen bağlantı, dahili bağlantılar site içi yönlenen bağlantılardır. Dahili bağlantılar, arama motorlarının sayfaları etkili bir şekilde taramasına yardımcı olur. Blog yazılarının birbirine bağlanması, sayfa içi SEO’nun çok önemli bir parametresidir. Blogunuzun bağlamsal puanını artırır ve arama motorunda daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Dahası, sayfa değerini bir sayfadan diğerine geçirmeye yardımcı olur.

Örneğin: Başka sitelerden yaklaşık 20 yüksek kaliteli backlink alan bir web sayfanız olduğunu varsayalım. Şimdi bu sayfa hali hazırda arama motoru sonuçlarında yüksek bir konumda yer alıyorsa, burada yapabileceğiniz şey, bu yüksek sıralaması olan web sayfasından, web sitenizin diğer sayfalarına bağlantı verebilirsiniz. Böylece bağlantı değerini, backlinkler açısından daha az güçlü olan diğer sayfalarınıza aktarabilirsiniz.

Web sitenizde bir otorite oluşturmak için bloglarınızın tüm sayfalarının birbirine bağlı olduğundan emin olmanız gerekir. İç bağlantı yapısının iyi bir örneği Vikipedia’dır ve hepimiz Vikipedia‘nın arama motorunda ne kadar iyi olduğunu biliyoruz.

Şimdi iç bağlantının ne olduğunu anladığınıza göre, bu tekniği doğru şekilde kullanmanın bazı ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenme zamanı.

Dahili Bağlantılar Nasıl Kurulur?

Dahili Bağlantı nasıl kurulur

Birçok blog yazarının, dahili bağlantı için ilgili makaleler bölümüne büyük ölçüde güvendiğini gördük, tabi bu en iyi çözüm değil. Sayfa İçi SEO’nuzu ve site içi SEO’nuzu güçlü hale getirmek için blog yayınlarınız arasında uygun dahili bağlantıya sahip olmanız gerekir. Bunun için;

 • Dahili bağlantının temel kuralı, sayfaların bağlamsal olarak alakalı olması gerektiğidir.
 • Mümkün olduğunda, makalelerinizde bağlantı metni dahili bağlantılarından yararlanın.
 • Blog yazılarınızın sonuna ilgili makaleleri ekleyin.
 • Kenar çubuğunda (Sidebar) popüler makaleler, son yazılar gibi widgetler kullanın.

Bir web sayfasına dahili bağlantı eklemenin en kolay yollarından bazılarıdır.

İç bağlantılar, bağlamsal olarak alakalı ve kullanıcılar için yararlı oldukları sürece herhangi bir sınırlama yoktur. Genellikle bir içerik yazarken dahili bağlantılar ekleriz. Eğer işletmenizde bir editör, metin yazarı veya sizin için web sitenize içerik ekleyecek biri varsa, içeriği düzenlerken dahili bağlantıları ekleme konusunda onu eğitmelisiniz.

Ayrıca web site yazılımınız WordPress’se ve Rank Math SEO kullanıyorsanız, link suggestions özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu konuyla alakalı aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Rank Math SEO Ayarları


En İyi WordPress Dahili Bağlantı Eklentileri

WordPress’te, blog yayınlarınızı birbirine bağlamanın çeşitli yolları vardır ve bu kılavuzda kullanabileceğiniz en iyi yöntemleri paylaşacağım.

1.LinkWhisper:

Linkwhisper, piyasada bulunan en gelişmiş birbirine bağlı WordPress eklentisidir. Eklentinin güzelliği, yükledikten sonra saniyeler içinde tüm WordPress web sitelerinizi tarayacak ve size bağlantı verebileceğiniz kelimeler önermeye başlayacaktır.

2. Interlinks Manager:

Bu, WordPress için oluşturulmuş, modern, otomatik dahili bağlantı eklentisidir. Interlinks Manager eklentisi, aşağıdaki özellikleri sağlamaktadır.

 • Bağlantı değeri hesaplama
 • Seçtiğiniz bağlantı için kelimeleri otomatik bağlantı olarak ayarlama
 • Düzenleme sonrası bölümünde dahili bağlantılar önerir
 • Dahili bağlantıları izleyin
 • Verileri CSV’ye dışa aktarma
SEO Hizmeti

Dahili Bağlantı Faydaları:

Tarama ve dizin oluşturma: Birbirine bağlama, arama motoru botlarının makalelerinizi etkili bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur.

Hemen çıkma oranı: Doğru strateji ile yapılan dahili bağlantı, hemen çıkma oranını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Buradaki önemli nokta, bağlantınızın alakalı olması gerektiğidir.

Bağlantı değeri aktarır: Bağlantı değeri bir sayfadan diğerine geçirir. Bu bir nedendir, eski makalelerinizden yeni bir makaleye bağlantı vermenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Site içi SEO’ya faydası: Ayrıca dahili bağlantılar ( internal link ) iç SEO için önemli bir kriterdir ve site içi SEO’ya fayda sağlar.

Kırık Bağlantı Kontrolü Nasıl Yapılır:

Herhangi bir web sitesi için, bozuk bağlantıları kaldırmak ve yeniden yönlendirmeleri düzeltmek can kurtarıcı olabilir.

Kırık Link Nedir?

Kırık linkler, mevcut bir sayfaya bağlantı vermeyen bağlantılardır. Bu bir ölü bağlantıdır ve 404 hata kodu içerir. Örneğin, belirli bir web sitesindeki bir sayfayı açtığınızı varsayalım, bir ziyaretçi bu bağlantıyı açtığında, bir 404 hata sayfası alır. Ancak bu sadece kullanıcıları etkilemez. Arama motoru botları bir kırık link bulursa, bu durumu sayfanın var olmamasıyla ve 404 durum kodu ile nitelendirir. Dolayısıyla SEO açısından bakıldığında bu bozuk bağlantılar web siteniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Kırık Link Kontrol Araçları:

Eğer WordPress kullanıyorsanız Broken Link Checker eklentisini kullanarak kırık link kontrolü yapabilirsiniz.

Dahili link kurma stratejisi ve sitenizdeki kırık bağlantıları bulmak için desteğe ihtiyacınız olursa yorum yapabilirsiniz.

İlgili Konular
Tüm Yorumlar
 1. Merhaba siz sitenizde hangi iç linkleme eklentisini kullanıyorsunuz acaba bilgi rica edebilir miyim? sizinkinde çok güzel çalışıyor.

 2. Merhaba, sitemde 46 makale var, 9 sayfa ve 6 kategori mevcut. Site için link vererek oluşturduğum bağlantı en fazla 20’dir. Ama Search Console’da dahili bağlantı sayısı 1300 küsür, bu normal mi?

  1. Menü, sidebar veya footer’dan iç sayfalarınıza aynı bağlantıları yönlendirmiş olabilirsiniz. Aynı sayfadan çok aşırı dahili ve harici link çıkmamanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir