Breadcrumb Nedir? Nasıl Kullanılır?

breadcrumb oluşturma
Son Güncelleme: 02/12/2022

Breadcrumb (gezinti çubuğu); web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ve arama motoru botlarının web sitenizde yer alan hiyerarşik düzeni anlamasına yardımcı olan bağlantı kümelerinin genel adıdır. Türkçeye “Sayfa İşaret Yolu” olarak da çevrilen breadcrumb, alt kategorilerin bulunduğu web sitelerde, ziyaretçilerin ve arama motoru botlarının daha hızlı bir şekilde vakit geçirmesini sağlar.

Web sitesinin karmaşık bir yapıda olması hem kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler hem de arama motoru botlarının sitenizin yapısını anlamasına engel olur. Hansel ve Gratel masalından adını alan breadcrumb “Ekmek Kırıntısı” olarak da biliniyor.

Özellikle e ticaret siteleri ve blog siteleri gibi çok sayıda sayfası olan web sitelerinde daha önceki kategoriye dönüş yapabilmek ve sitenin hiyerarşisini anlamak için botlar ile ziyaretçilere kolaylık sağlar. Web sitenizin kullanıcı deneyimini arttırması yanında aynı zamanda arama motorlarından da geçer not almanızı sağlar.

Breadcrumbs Kullanmanın SEO’ya Etkisi Nedir?

  • Breadcrumb web sitenizde kullanıcı deneyimini önemli oranda arttırır. Ayrıca arama motoru botları da web sitenizin yapısını kolayca anlayabilir ve tarayabileceği tüm sayfaları zorlanmadan bulabilir.
  • Web sitenizdeki kategorilerin URL yerine kategori olarak gösterilmesini sağlar. Web sitenizde başlık aramalarının daha fazla öne çıkmasını sağlar.
  • Bir ziyaretçi web sitenizin genel hiyerarşisini kolayca anlarsa web sitenizde zaman geçirmek için daha istekli olacaktır.  Aynı zamanda web sitenizdeki diğer sayfaları da ziyaret etmek isteyebilir. Bu özellikleri dikkate alındığında breadcrumb web sitenizde gösterim sayısı ve hemen çıkma oranını olumu yönde etkiler.
  • Hemen çıkma oranı, sitede kalma süresi gibi birçok unsur kullanıcı deneyimini iyileştirdiği için direkt olarak SEO’ya etki etmektedir. Web sitenizde uzun süre vakit geçirme oranı arttığında otomatik olarak web sitenizin arama motorlarındaki performansı görülür ölçüde artmaya başlar.

Breadcrumb Nasıl Kullanılır:

Breadcrumb kullanımı pratik bir uygulama olmasına karşın dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Web sitenizde kullanım sırasında odak noktanız web sayfalarında verimliliği en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu uygulamayı sadece arama motoru botlarını yönlendirmek için kullanırsanız uzun dönemde web siteniz zarar görebilir.

Breadcrumbs kullanımı

Breadcrumb sadece belirli başlıklarda uygulanırsa istediğiniz verimi alamazsınız. Temel amaç arama motoru botlarını yönlendirmenin yanında kullanıcıların web sitenizde çok rahat ve pratik bir şekilde gezinebilmesini sağlamak olmalıdır. Uzmanlar genellikle soldan sağa olacak bir yolun görsel olarak daha işlevsel ve ilgi çekici olduğunu söylüyor.

Hazırlık süreci çok zorlu olan Breadcrumb için sade ve özenli bir çalışma yapılmalıdır. Kullanıcı deneyimini dikkate alan bir web sitesi sahibiyseniz süreç başında titiz davranarak kullanıcı deneyimini zirveye çıkarabilirsiniz.

WordPress Breadcrumbs Fonksiyonu Ekleme:

WordPress gibi hazır bir içerik yönetim sisteminiz varsa Yoast SEO veya Rank Math SEO eklentilerinden herhangi birini kullanıyorsanız, ilgili eklentinin breadcumbs ekleme talimatlarını kontrol ederek breadcrumbs özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Functions.php ile Breadcrumbs Oluşturma:

Eklenti kullanmadan etkinleştirmek için aşağıdaki kod parçasını WordPress sitenizin functions.php dosyasının içine ekleyin.

Single.php dosyasında get_breadcrumb() işlevini kullanarak veya WordPress sitenizde breadcrumb’u görüntülemek istediğiniz bölümlerde “get_breadcrumb()” komutunu çağırın.


Breadcrumbs CSS Ayarları:

Breadcrumbs alanını biçimlendirmek için ilgili CSS kodlarını kullanabilir, temanıza göre özelleştirebilirsiniz.

Tüm bu adımları tamamladıysanız, başarılı bir şekilde WordPress web siteniz için breadcrumbs özelliğini eklemiş olacaksınız. Eklediğiniz kodların sonunda görünüm Kukumav.Net blog sayfamızdaki kullanım gibi olacaktır. Ek olarak yapısal veriler için schema eklemek isterseniz, etiket standartları için www.schema.org/BreadcrumbList adresini ziyaret edebilirsiniz.

Web sitenizi özel bir yazılımla yönetiyorsanız, web siteniz için özel bir çalışma yapmanız gerekiyor. Bunun için tema geliştiricinizle veya yazılımcınız ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Breadcrumb Avantajları Nelerdir?

Breadcrumb hem web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara gezinme kolaylığı sunar hem de arama motorlarının web sitenizi doğru şekilde kategorize etmesine yardımcı olur. Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı sayfalar üzerinde izlediği yolu görebilir. Kullanıcılar bu sayede sitenizde pratik bir şekilde vakit geçirebilir ve kategoriler arasında istediği gibi kolayca geçiş yapabilir.

Breadcrumb kullandığınızda arama motoru sonuç sayfasında web sitenize ait URL bilgisi yanında kategori de bulunur. Bu durum hem arama motorları hem de ziyaretçilere web siteniz hakkında fikir verir. Özellikle alışveriş odaklı bir web sitesi yönetiyorsanız Breadcrumb çok verimli bir özellik olacaktır.

Breadcrumbs nedir, nasıl kullanılır makalemizin sonuna geldik. Eğer breadcrumbs kullanımı ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa bize yorum yaparak iletebilirsiniz.