Backlink Nedir ve Nasıl Alınmalıdır?

Backlink Nedir?

SEO hakkında bir makale okuduysanız en az bir kere backlink terimi ile karşılaşırsınız. SEO’da yeni olanlar için, backlink nedir? sorusunu ve neden önemli olduklarını merak ediyor olabilirsiniz. Backlinkler (dış bağlantılar), arama motoru optimizasyonu kapsamında, SEO için ana yapı taşlarından biri haline gelmesi nedeniyle çok önem kazandı. Bu makalede, size bir backlink nedir sorusunun cevabını, neden önemli olduklarını ve arama motorlarıyla (Google, Yandex vs.) sorun yaşamadan kaçınmanıza yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi açıklayacağız.

Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Backlinkler başka sitelerden web sitenize yönlendirilen bağlantılardır. Ayrıca backlinkler inbound link olarak da bilinir. Backlinklerin sayısı, web sitenizin popülaritesinin veya öneminin bir göstergesidir. Peki ya Backlink ne işe yarar? Backlinkler SEO için önemlidir, çünkü bazı arama motorları, özellikle Google çok sayıda kaliteli geri dönüşe sahip web sitelerine daha fazla kredi verir ve bu web sitelerini bir ama sorgusu için kendi sonuç sayfalarında diğerlerinden daha alakalı görür.

Arama motorları bir web sitenin bir anahtar kelimeyle alaka düzeyini hesapladığında, söz konusu web siteye gelen kaliteli bağlantıların sayısını dikkate alır. Dolayısıyla, sadece gelen linkleri almaktan memnun olmamalıyız, önemli olan gelen linkin ne kadar kalite olduğudur.

Web sitenize gelen zararlı backlinkleri engellemek için Google Disavow Aracı hakkında detaylı bilgi alın!

Backlinkler ile ilgili bilmeniz gereken bazı terimler;

 • Nofollow Link: Bir web sitesi başka bir siteye bağlanırken rel=”nofollow” etiketiyle bağlandığında oluşan backlinklerdir. Arama motorları tarafından takip edilmeyen backlinkler, bağlanan sitelere bir katkıda bulunmadıkları için sayfanın sıralamasıyla ilgili olarak yararlı değildir. Ancak Google 1 Mart 2020 itibariyle nofollow link kullanımının SEO ya olan etkisini değiştireceğini açıkladı.
 • Dofollow Link: Etikette aksi belirtilmediği sürece varsayılan olarak, eklediğiniz tüm bağlantılar dofollow olarak gelir ve etikete ekstra birşey yazmanıza gerek olmayan yararlı Backlinklerdir.  Dofollow linkler hakkında makalemizi okumaya devam ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Linking Root Domains:  Benzersiz bir domainden web sitenize gelen backlinklerin sayısını ifade eder. Bir internet sitesi, web sitenize 10 kez backlink verse bile, yalnızca bir backlink, linking root domain olarak kabul edilir.
 • Düşük Kaliteli Bağlantılar:Düşük kaliteli backlinkler, vasat siteler, kopya içerikli siteler, spam siteleri ve hatta porno sitelerinden gelen bağlantılardır. Bu tür bağlantılar yarardan çok zarar verir. Backlink satın alırken bu tür sitelere dikkat etmelisiniz.
 • Dahili Bağlantılar: Aynı web sitesi içinde bir sayfadan diğerine giden bağlantılara dahili bağlantılar denir. Web sitenizdeki menü bağlantıları, makale içinden başka bir makaleye gönderilen bağlantılar örnek olarak gösterilebilir.
 • Bağlantı Metni: Köprüler için kullanılan metne bağlantı metni denir. Bağlantı metni, belirli anahtar kelimeler üzerinden link verildiğinde çok iyi çalışır.

Dofollow Link Nedir ve Nasıl Alınır?

DoFollow link, başka bir web sitesinden alındığında web siteniz için yarar sağlayan, kendi sitenizden başka bir siteye verdiğinizde ise backlink verdiğiniz siteye yarar sağlayan linklerdir. Dofollow linkler için rel=”” etiketi oluşturmanıza gerek yoktur. Verdiğiniz linkler robotlar tarafından dofollow olarak algılanır.

Google, bir bağlantının kalitesini belirlemek için sitelerdeki içerikleri dikkate alır. Sitenize gelen bağlantılar diğer sitelerden dofollow link olarak geldiğinde ve bu sitelerin sitenizle ilgili içeriği olduğunda, bu gelen linklerin sitenizle daha alakalı olduğu kabul edilir. Gelen bağlantılar, ilgisiz içeriği olan sitelerde bulunursa, daha az alakalı sayılırlar. Gelen bağlantıların alaka düzeyi arttıkça, kalitesi de artar.

Dofollow ve nofollow linkler dışında Google’ın yakın bir zamanda duyurduğu, Mart 2020 itibariyle uygulamaya geçecek olan sponsored link ve UGC link yapılalarıda bulunmaktadır. Sponsored link adından da anlaşılabileceği üzere sponsorlu bağlantılarda kullanılmaktadır. UGC link türü de kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bağlantılardır. Örneğin forum yorumlarındaki bağlantılar, blog yorumlarındaki bağlantılardır.

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

Backlinklerin avantajları hakkında konuşmadan önce, son birkaç yılda backlinklerle ilgili çok şey değiştiğini bilmeniz gerekir. Düşük kaliteli bağlantıların bile bir web sitesinin sıralanmasına yardımcı olduğu zamanlar vardı. Ancak Google, Penguen algoritmasını yayınladığından beri, tüm backlink algoritması değişti.

Backlinklerin kaliteli web sitelerinden alınmış olması önemlidir ve bu backlinkler içeriğe dayalı olmalıdır. Örneğin; araba yedek parçaları ile ilgili bir web sitesi yine arabalarla alakalı başka bir web sitesinden bir dofollow backlink aldıysa, bu bir arama motorunun değerlendirilmesinde, beyaz eşya servisi ile ilgili bir siteden backlink almaktan daha alakalı olacaktır. Backlink alınan web site, sizin web sitenizle, sizin kategorinizle, sizin işinizle ne kadar alakalı olursa backlink kalitesi o kadar iyi olur. 

Kaliteli backlink oluşturmanın Avantajları

 • Organik Sıralamayı Geliştirir: Backlinkler daha iyi arama motoru sıralamasında yardımcı olur.
 • Daha Hızlı Dizin Oluşturma: Arama motoru botları, mevcut web sayfalarından gelen backlinkleri izleyerek yeni web sayfalarını keşfeder.
 • Yönlendirme Trafiği Sağlar: Backlinklerin en önemli faydalarından biri, yönlendirme trafiğine yardımcı olmalarıdır.

Kaliteli backlinkler oluşturmak, arama motoru optimizasyonu için son derece önemlidir ve önemi nedeniyle, SEO çalışmalarınızdaki önceliği çok yüksek olmalıdır. Umarız sitenize neden kaliteli bağlantılara ihtiyaç duyduğunuzu anlatabilmişizdir.

Kaliteli web dizinlerine, firma rehberlerine üye olarak, firmanızla alakalı kategorilerde listelenebilirsiniz. Bununla ilgili olarak bizim rehberimize üye olan herkese 1 yıllık ücretsiz gold üyelik veriyoruz. Kayıt olduktan sonra bu sayfada yorum yaparak, gold üyeliğinizin tanımlanmasını isteyebilirsiniz.

Ücretsiz backlink alabileceğiniz DA PA yüksek kaliteli backlink siteleri listesini inceleyerek bu tür backlinklere sahip olabilirsiniz.

İlgili Konular
Tüm Yorumlar
 1. Dofollow backlink ile sitelerin ziyaretçi oranı inanılmaz artış göstermektedir. Az olsa da kaliteli dofollow backlink alınmasını tavsiye ederim. Yazı için teşekkürler.

 2. Çok kaliteli bir içerik olmuş elinize sağlık. Sağlam bir backlink almak için uğraşıyorum 🙂

 3. Backlink hakkında çok detaylı ve bilgi verici bir makale olmuş hocam, SEO’nun olmazsa olmazlarından backlink hakkındaki bilgileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir