Her Ay Yapmanız Gereken 4 SEO Görevi

Aylık SEO Görevleri
Son Güncelleme: 15/03/2023

Web sitenizin SEO çalışmalarını ister kendiniz yapıyor olun, ister bir SEO ajansı ile çalışıyor olun, her ay düzenli olarak yapmanız gereken SEO görevleri vardır.

Her web sitesinin periyodik olarak SEO çalışmalarına ihtiyacı vardır çünkü SEO tek seferlik yapılan bir işlem değildir. Arama motorlarında organik sıralamanızı sürdürmek, iyileştirmek ve geliştirmek için çalıştığınız SEO ajansının bu görevleri düzenli olarak yürüttüğünden emin olmak için bu SEO görevlerini aylık olarak takip etmelisiniz.

1. Web Sitenizi Tarayın

Web sitenizi taramanın amacı, bir arama motorunun gözünden SEO fırsatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaktır. Tarama sonunda web sitenizin sahip olduğu fırsatları, sorunları nasıl iyileştirebileceğinize dair kapsamlı öneriler alabilirsiniz.

Web site analizinde kullanmanız için önerebileceğimiz bazı ücretli araçlar arasında Semrush, Ahrefs ve Screaming Frog bulunmaktadır. Bu araçlarla genellikle sitenizin SEO ile ilgili tüm raporlarını kolayca oluşturup analiz edebilirsiniz. Bu araçlara ek olarak ücretsiz bir şekilde web sitenizi tarayabileceğiniz site analiz araçları da bulunmaktadır. Ücretsiz SEO araçları için aşağıdaki makalemizi kontrol edebilirsiniz.

En İyi 5 Ücretsiz SEO Analiz Aracı

Web sitenizdeki tüm sorunları ve fırsatları keşfettikten sonra nasıl bir yol haritası ve plan oluşturmanız gerektiğine karar verin. Önce acil ihtiyaçlarınızı ele alın ve öncelik listenize göre sitenizi optimize etmeye başlayın.

2. Backlink Profilinizi Kontrol Edin

Web sitenize gelen backlinkler için düzenli olarak bağlantı profilini kontrol etmek SEO’nuz için oldukça faydalıdır çünkü web sitenize gelen kaliteli bağlantılar, organik arama sonuçları için hala önemli bir sıralama faktörüdür. Kaliteli ve talep gören içerikler yayınlıyorsanız, doğal olarak backlink hacminiz de artacaktır.

Web sitenize yönlenen tüm bağlantılar her zaman kaliteli olmayabilir. Backlink analizi raporunda düşük kaliteli veya kalitesiz bağlantılar da göreceksiniz ancak hemen endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü genellikle düşük itibarlı web sitelerinden gelen bağlantılar, web sitenizin organik arama sonuçlarındaki sıralamasını etkilemez. Ancak yine de web sitenize spam ve anti SEO çalışmaları yapılıyorsa bu bağlantıları Google Disavow aracı ile Google’a bildirebilirsiniz.

Web sitenizin backlink profilini kontrol ederken göz önünde bulundurmanız gereken bazı durumlara göz atalım:

Backlink Kontrol Aracı Seçmek: Backlink analizi ile ilgili piyasada pek çok SEO analiz aracı bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz araçlar dışında Moz link explorer aracı ile web sitenizin backlink profilini analiz edebilirsiniz. Ayırca Google Search Console’ aracılığı ile sitenize gelen bağlantılara ücretsiz de bakabileceğinizi unutmayın.

Backlink Raporunda Nelere Dikkat Edilmeli: Moz’un bağlantı araştırma aracını kullanıyorsanız, spam score menüsünden gelen backlinklerin spam oranını görebilirsiniz. Spam skoru çok yüksek olan web siteler için Google Disavow aracını kullanabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, markanızdan bağlantı olmadan bahsedilmesidir. Eğer diğer web sitelerinde siteniz hakkında bahsedildiyse ve bağlantı eklenmediyse, onlardan web sitenize bağlantı vermelerini istemek faydalı olabilir. Bu yöntem sağlıklı bir backlink profili oluşturmak için en iyi uygulamalardan biridir.

İlginizi Çekebilir: En İyi 100 Ücretsiz Backlink Siteleri Listesi

Piramit Backlink Nedir? Nasıl Yapılır?

3. İçeriklerinizi Tanıtın

İster web siteniz için harika blog içerikleri üretiyor olun ister Youtube kanalınız için yararlı videolar üretiyor olun, içeriklerinizi kullanıcılara tanıtmak için daima çalışmalar yapmalısınız.

Sosyal medya hesaplarınız varsa, makalelerinizi takipçilerinizle paylaştığınızdan emin olun. Sosyal medya hesaplarınızdan insanlara web sitenizde neler bulabileceklerini, ne tür ürün ve hizmetler sunduğunuz hakkında bilgi verin. İçeriklerinizi takipçilerinizle paylaşmak SEO çalışması gibi görünmeyebilir ancak sitenize ürün ve hizmetlerinizle alakalı kullanıcıları çekmek kullanıcılarınızın ilgisini çekebilir. Ayrıca makalelerinizle ilgilenen kullanıcılar web sitenize bağlantı bile verebilir.

İçerikleriniz ne kadar çok paylaşılırsa o kadar iyidir. İçeriklerinizi mümkün olduğunca sık tanıtın.

İlginizi Çekebilir: En Popüler Sosyal Medya Siteleri

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

4. Performansınızı Gözden Geçirin

Yaptığınız veya yaptırdığınız SEO çalışmalarının işe yarayıp yaramadığını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Organik arama performansınızı gözden geçirmek, SEO hedeflerinizi ve stratejilerinizi optimize etmenin gerekip gerekmediğini anlamanızı sağlar.

SEO performansınızı gözden geçirmek için bakmamız gereken bazı metrikler şunlardır:

 • Anahtar kelime takibi: İşletmeniz için önemli olan anahtar kelimelerin sıralama takibini yapın. Semrush veya Ahrefs kullanabilirsiniz.
 • Tıklama Oranı: Organik aramadan gelen tıklamaların gösterimlerine oranını takip edin. Bunun için Search Console aracını kullanabilirsiniz.
 • Organik Trafik: Aylık olarak organik trafiğinizdeki trendi takip edin. Bunun için Google Analytics’i kullanabilirsiniz.
 • Yönlendirme Trafiği: Başka bir siteden, web sitenize yönlenen referans trafiğin trendini takip edin. Google Analytics’i kullanabilirsiniz.
 • Sosyal Trafik: Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya sitelerinden, web sitenize yönlenen trafiği kontrol edin. Google Analytics’i kullanabilirsiniz.
 • Dönüşümler: Web sitenizde gerçekleştirilen ve sizin için değerli olan kullanıcı işlemlerini (form doldurma, telefon tıklamaları, WhatsApp sohbet başlatma, satın alma) gözlemleyin. Google Analytics’i kullanabilirsiniz.

Bir SEO stratejisinin etkinliğini ölçmek için pek çok metrik vardır ancak biz SEO çalışmalarınızın nasıl performans gösterdiğini belirlemek için bu listeyi kısa tuttuk. Belirli anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak harikadır. Bir kullanıcının arama sonuçlarından sitenize tıklaması ve içeriklerinizi inceleyip bir eylem gerçekleştirerek dönüşüm sağlaması mükemmeldir. Bu sebeple yukarıdaki metriklerin performansını aylık olarak takip etmeniz, web siteniz için faydalı olacaktır.

SEO bir sonuca ulaşmak için bir araçtır ve bu nedenle düzenli olarak SEO performansınızı gözden geçirmeniz oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Kapsamlı SEO Rehberi: SEO Nasıl Yapılır?

Semantik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Sonuç Olarak

Her ay tamamlamanız gereken bu SEO görevleri, herhangi bir SEO çalışmasının veya stratejisinin başarısı için gereklidir. Eğer SEO ile ilgili çalışmalara yeni başlıyorsanız, bu görevlerin üstesinden gelmek sizin için zor olabilir. Eğer SEO konusunda profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olursa, Kukumav.Net ile iletişime geçebilirsiniz. Sizin için buradayız ve size yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz.

Aylık SEO görevleri makalemizin sonuna geldik. Eğer hali hazırda her ay kontrol ettiğiniz SEO takip adımlarınız varsa yorum yaparak bize de söyleyebilirsiniz.

Tüm Yorumlar
 1. Rutin olarak web sitemizi kontrol ediyoruz. Bu kontrollerden öne çıkanlarını bahsedecek olursak:
  1. Farklı cihaz ve çözünürlüklerde sitemizin nasıl durduğu.
  2. Ssl sertifika kontrolü. Ki son zamanlarda SSL güncellemesi yapılmayan bir siteden dosya inmiyor vb.
  3. Yazı da bahsettiğiniz üzere Semrush aracılığıyla link denetlemesi.
  4. Veritabanı temizliği.
  Yazınızdaki aydınlatıcı bilgiler için sizlere teşekkür ediyoruz.

 2. Rakiplerin yükselen kelimeleri, trafiği artan sayfaları, yeni içerikleri ve backlinkleri de düzenli olarak kontrol edilmesi iyi olur diye düşünüyorum.

 3. Detaylı anlatım ve doğru Türkçe kullanımı için teşekkürler

Comments are closed.