Apple Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Apple Maps Connect)

Apple Harita Kaydı Firma Ekleme
Son Güncelleme: 12/08/2021

Apple, Türkiye pazarında son yıllarda çeşitli sebeplerle sıkıntı yaşasa da 2020 yılı itibariyle 10 milyondan fazla Iphone kullanıcısı ile hala önemli bir pazar payına sahiptir. Bu da Apple cihazlarında Apple Haritalar uygulamasını kullanan 10 milyondan fazla kullanıcı anlamına gelmektedir. Bu sebeple Apple harita kaydı işletmeler için son derece önemlidir.

Apple, geçtiğimiz yıllarda Apple Maps Connect uygulamasını kullanıcılara tanıttı. Apple Maps Connect, işletme sahiplerinin doğrudan Apple Haritalar‘a işletme eklemesine olanak tanımaktadır. Böylece işletmeler, ürün ve hizmetlerini, çalışma saatlerini, adres ve iletişim bilgilerini Apple Haritalar üzerinden de sunma imkânı buldular.

Apple Maps aynı zamanda işlemeniz için önemli bir yerel SEO kaynağıdır. Bu makalemizde size Apple haritalara firma kaydı eklemeyi adım adım anlatacağız.

Apple Haritalar’a Konum Ekleme:

Apple Haritalar şu anda yalnızca müşterileri tarafından ziyaret edilen ve fiziksel bir varlığını doğrulayabildiği işletmeleri kabul etmektedir. Yani Yandex Haritalar’daki gibi sadece online hizmet veren işletmeleri onaylamamaktadır.

Apple genellikle evlerde veya apartmanlarda hizmet veren, geçici konumlarda bulunan, fiziksel konumu bulunmayan veya henüz açılmamış işletmeler onaylanmaz.

İşletmeniz yukarıdaki bilgileri karşılıyorsa Apple Haritalar’a konum ekleme adımlarına geçebilirsiniz.

1. Adım: Apple Harita’lara konum eklemenin ilk adımı mapsconnect.apple.com adresinde Apple kimliği ile giriş yapmaktır. Mevcut Apple kimliğiniz yoksa yeni hesap oluşturun.

Apple Harita ekleme

2. Adım: Hesaba giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümden yer ekle bölümüne tıklayın ve açılan sayfadan firma adı ve adresini yazın.

Apple Haritalara Yer Ekleme

3. Adım: Yer ekle bölümünü geçtikten sonra mekan bilgileri alanını işletme bilgilerinize göre doldurun. İleri butonuna tıkladıktan sonra eklediğiniz telefon numarasını doğrulamanızı isteyen bir ekran açılacak. Arama yöntemi ile doğrulayabilir veya daha sonra doğrula butonunu tıklayabilirsiniz. Bu adımı geçtikten sonra Apple harita kaydı işlemlerine devam edin.

Iphone Harita Ekleme

4. Adım: Sonraki adımda detaylı konum bilgilerinizi ekleyebileceğiniz yeni bir pencere açılacak, bilgilerinizi eksiksiz doldurun ve ileri butonuna tıklayın.

Apple Maps Konum Ekleme

5. Adım: Adres bilgilerinizi ekledikten sonra harita üzerinde konumuzu işaretlemenizi isteyen yeni bir pencere açılacak. İğneyi doğru konuma sürükleyin. Eğer iğneyi hareket ettirmekte sorun yaşıyorsanız farklı bir tarayıcı ile tekrar denemenizi öneririz.

Apple Maps Konum Ekleme

6. Adım: Açılan yeni pencereden çalışma saatlerinizi ekleyin ve ileri butonuna tıklayın.

Apple haritalar

7. Adım: Bu adımda işletmenizin sosyal medya hesaplarını ve web site adresini ekleyebilirsiniz. Web sitenizi eklemek backlink için de faydalıdır ve SEO‘ya katkı sağlar.

Apple Haritalar Backlink

8. Adım: Son adımda her hangi bir uyarı almadıysanız oluşturduğunuz Apple haritasını inceleme için onaya gönderebilirsiniz. Gönder butonu sönük ise, hata veya uyarıları düzeltin, eklediğiniz telefon numarasının doğrulandığından emin olun ve uyarıları düzelttikten sonra inceleme için gönder butonuna tıklayın.

Apple Haritalara Yer Ekleme

İşletme ekleme talebinden sonra onaylanma süreci 2-3 gün sürebilir. İşletme Apple tarafından kabul edildikten sonra bir e-posta bildirimi ile bildirecektir.

Apple Harita kaydı rehberimizin sonuna geldik. Apple harita konum ekleme, yer ekleme ile ilgili aklınıza takılan sorular var lütfen bize yorum yaparak bildirin.

Ayrıca Apple Haritalar dışında Yandex Haritalar‘a ve Google Haritalar‘a işletme kaydı eklemek isterseniz aşağıdaki makaleleri incelemenizi öneririz.

Yandex Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Yandex Kurum Ekleme)

Google Harita Kaydı Nasıl Yapılır? (Google My Business)

İlgili Konular
Tüm Yorumlar
  1. Efendim merhabalar telefon için herhangi bir arama bize ulaşmadı ve 125 dk yeniden deneme süresi verdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir