Anahtar Kelime Boşluğu Analizi ve SEO Araçları

Anahtar Kelime Boşluğu Analizi
Son Güncelleme: 12/08/2021

Anahtar kelime araştırması söz konusu olduğunda, bize yardımcı olacak çok sayıda anahtar kelime araştırma aracı bulunmaktadır. Ancak, önemli olan, işletmeniz için mükemmel anahtar kelimeyi araştırmak için kullandığınız tekniktir. Bu teknik, kelimenin tam anlamıyla yeni anahtar kelimeler bulmanın farklı bir yoldur. Bu kılavuzda size Anahtar kelime boşluğu analizi ve en iyi uygulamalar hakkında bilgiler vereceğiz.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, işletmenize hedeflenmiş trafik çekecek anahtar kelimeler bulma işlemidir. Çoğunlukla, bu hedef kullanıcılarınızın sizinki gibi bir web sitesini nasıl bulduğunu belirleyerek yapılır. Anahtar kelime araştırması, kitlenin bir arama motoru kullanarak sorduğu ifadeleri, kelimeleri, sorguları belirlememize yardımcı olur.

Bir işletme veya blog olarak, kullanıcıların (kitle) arama motorları aracılığıyla ne tür sorgular sorduğunu bildiğimizde, yeni sayfaları optimize edebilir veya oluşturabilir, kullanıcıların yanıtı bulmasına yardımcı olabilir ve bu trafiği işimizi büyütmek için kullanabiliriz.

Alternatif olarak, aynı anahtar kelimeleri (sorgular) kullanarak, kendinize veya müşteri web sitelerinize trafik çekmek için Google reklamları veya Facebook reklamları gibi platformda PPC reklamları da yayımlayabilirsiniz. Böylece blogunuza ya da işletmenize önemli miktarda trafik çekebilirsiniz.

Anahtar kelimenizi arama motoru için optimize etme işlemi site içi SEO konusudur. Ancak bugün anahtar kelime araştırmasının derinliklerine iniyoruz.

Anahtar Kelime Boşluğu Analizi Nedir?

Anahtar kelime boşluğu analizi, rekabetin sıraladığı anahtar kelimeleri belirlemek için iki veya daha fazla rakip alanın karşılaştırılması stratejisidir.

Buradaki işlem, 1-2 rakip veya en iyi web sitesini seçme ve aşağıda belirtilen rakip anahtar kelime boşluk analizi araçlarından herhangi birini kullanmak ve rakip web sitelerinize trafik çeken anahtar kelimeleri bulmaktır.

Anahtar kelime boşluğu analiz araçları sayesinde kendinize veya müşterilerinize içerik oluşturmak için yeni fırsatlar bulabilirsiniz.

Rakip anahtar kelime boşluk analizinin birçok faydası vardır, örneğin;

 1. Yeni fırsatlar bulmanın en hızlı yolu,
 2. Okuyucuların sorduğu soruları bulun,
 3. Mevcut bir web sitesi için çalışan anahtar kelimeleri keşfedin,
 4. Bir dakika içinde değerli ve yüksek hacimli anahtar kelimeler bulun.
SEO Hizmeti

Anahtar Kelime Araştırmasının Önemi

Anahtar kelime araştırma süreci, işletmenize (Blog, e-ticaret, hizmet veya başka herhangi bir şekilde) aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir:

 1. Anahtar kelime araştırması , bir arama motorunda hedef kitlenizin kullandığı dili anlamanıza yardımcı olur. Google’ı, en büyük arama motoru olduğu için genellikle temel olarak kullanırız.
 2. Google, Yandex ve diğerleri gibi organik aramalardan ücretli müşteriler almanıza doğrudan yardımcı olabilecek sorguları keşfetmenize yardımcı olur.
 3. Katılımlı kitle: Alacağınız kitle zaten hazır (satın almaya hazır) ve yorum, paylaşım veya hatta satış şeklinde yüksek katılım elde edeceksiniz.
 4. Pazar ve müşteri eğilimi : Periyodik olarak, Anahtar Kelime araştırması yapmak pazarın ve müşterilerin hangi yöne doğru ilerlediğini anlamanıza yardımcı olacaktır.
 5. Rekabet avantajı: Rakiplerinizden önce anahtar kelime eklemek, size sağlam bir avantaj sağlayacaktır. Doğru yapılırsa, daha az kalabalık bir sektörde, ilk yayıncı avantajı olarak çok fazla geri dönüş kazanmanıza yardımcı olabilir.
 6. PPC Maliyetini Azaltın : Anahtar Kelimeler ve doğru SEO, bu trafiği ücretsiz olarak kullanmanıza yardımcı olur. Bu tür organik sıralama, dijital pazarlama maliyetinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Rekabetçi Anahtar Kelime Boşluğu Analizi Nasıl Yapılır?

Sürece başlamak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak;

 1. Rekabetçi anahtar kelime boşluk analizi gerçekleştirmek için SEO analiz araçları,
 2. Rakiplerinizin listesi,
 3. Bir kaç saatlik odaklanma süresi,

Anahtar kelime araştırması ve kaliteli içerik oluşturmak için aşağıdaki makalemizi de inceleyebilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? (2021 Kapsamlı Rehber)

Anahtar Kelime Boşluğu Analizi için En İyi Araçlar:

Günümüzde, tüm popüler Anahtar Kelime Araştırma Araçları Anahtar Kelime boşluk analizi özellikleri sunmaktadır. Bu günlerde en popüler Anahtar Kelime aralığı analiz araçlarından bazıları:

 1. SEMRush
 2. Neilpatel
 3. Ahrefs

Kukumav.Net olarak işletmeniz için anahtar kelime analizini yapabiliriz. En uygun fiyatlar için hemen bizimle iletişime geçin!