Adaptive Web Site Tasarımı Nedir?

Adaptive Site Nedir?
Son Güncelleme: 07/05/2021

Adaptive web tasarım, bir tasarım düzenini ve görüntülenecek birkaç farklı boyutu seçen bir sunucu tarafı algılama işlemidir. Responsive tasarım düzeni dahil olmak üzere tüm web tasarım düzenleri kullanılabilir. Adaptive tasarım, sitenin farklı sürümlerini ortak ekran boyutlarına ve çözünürlüklerine göre farklı cihazlara sunacaktır.

Adaptive tasarım, farklı ekran boyutlarına da adapte olan responsive tasarıma benzer. Bununla birlikte, adaptive ve responsive tasarım arasındaki fark, içeriğin responsive tasarımda dinamik bir şekilde hareket ederken, adaptive tasarımda sabit bir düzen boyutunu takip etmesidir. Başka bir deyişle, adaptive tasarım birkaç sabit düzen kullanır ve ardından geçerli ekran boyutu için en iyi düzeni seçer. Diğer yandan, responsive tasarım, ekran boyutuna göre yeniden boyutlandırılan tek bir düzen kullanır.

Adaptive tasarımı, responsive tasarımdan ayıran tek fark, tasarımın tek bedene uyarlanmış bir yaklaşımdan ziyade bir cihaz bakış açısından bakılmasıdır. Adaptive tasarımda, en yaygın 6 ekran genişliği için 6 tasarım, 320px, 480px, 760px, 960px, 1200px ve 1600 piksel, tasarımcılar için standart bir uygulamadır.

Web Tasarım Hizmeti

Adaptive Tasarım Teknik Özellikler

Adaptive web tasarım, her zaman değişen bir düzen olmadığı için responsive tasarımdan farklıdır. Bunun yerine, çoklu ekran boyutları için birkaç farklı düzen vardır ve kullanılan düzen, kullanılan ekran boyutuna bağlıdır. Örneğin, her biri önceden yapılmış olan cep telefonları, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar için belirli bir düzen olabilir. Bu üç tasarım, biri siteyi ziyaret edene kadar beklemede kalır. Site, kullanılan cihazın türünü algılar ve bu cihaz için önceden belirlenmiş düzeni sunar. Bu yüzden, birkaç farklı büyüklükteki çemberden geçen tek bir top yerine, çember boyutuna bağlı olarak kullanmak için birkaç farklı topun olacak.

Adaptive tasarım (teorik olarak), kullanıcının arayüz oluşturmak için kullandığı cihazlara göre en iyi kullanıcı deneyimini sağlayacaktır. Bir ekranın masaüstü tasarımından daha küçük bir cihaza ölçeklendiği, responsive tasarımdan farklı olarak, adaptif tasarım size özel çözümler sunar. Adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcının durumsal ihtiyaçlarına göre adapte eder.

Tasarımcılar olarak, tasarım dokunuşumuzu kolaylaştırarak kullanıcılara mobil cihazlarda ihtiyaçlarının karşıladığını gösterebiliriz. Bu arada, masaüstü kullanıcıları için de aynısını yapabiliriz. Sitenin en düşük çözünürlükteki sürümü ile başlıyoruz ve en yüksek seviyeye çıkıyoruz. Altı tasarım mevcut standarttır, ancak kullanıcılarınızın verilerine bağlı olarak daha az tasarım kullanabilirsiniz.

Eğer siz de adaptive tasarım bir web sitesi oluşturmak isterseniz hemen Kukumav.Net satış temsilcileri ile iletişime geçerek en uygun web tasarım fiyatları ile hizmet alabilirsiniz.