Web Tasarım Trendleri ve En İyi Uygulamalar

2020 Web Tasarım Trendleri
Son Güncelleme: 28/01/2024

Web tasarımı web sitesi oluşturma işlemidir ve İnternet’te yayınlanan web sitelerinin tasarımını ifade eder. Web sitesi düzeni, içerik üretimi ve grafik tasarım olmak üzere birçok farklı yönü içerir. Web tasarım ve web geliştirme terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılsa da, web tasarımı teknik olarak daha geniş web geliştirme kategorisinin bir alt kümesidir.

Web tasarımı, algoritmadan kodlara sitenin arka planını oluşturmak ve size uygun görsel dizayn ile bütünleştirmektir. Siteniz müşterilerinizin ya da okuyucularınızın sizin faaliyetleriniz hakkında kapsamlı bilgiye ulaşabilecekleri bir erişim noktasıdır. Bu erişim noktasında, kolay alt yapı ve çarpıcı tasarım kurulumu ile hizmet veriyoruz. Müşterileriniz sitenize girdiği andan itibaren istediği açıklamaları, ürün içeriklerini ve faaliyet alanlarınızı görmeli, hemen fikir sahibi olmalıdır.

Bu alanda hizmet vermekte olan web tasarımcılarımız, firmanızın öne çıkmasını istediğiniz noktaları analiz eder, diğer web sitelerden farklı ve görsel olarak ilgi çekici olmanızı sağlarlar. Bu sebeple web tasarım fiyatları, hazır tasarım, özel tasarım, SEO çalışmaları ve kurumsal kimlik tasarımlarına göre farklı listelenebilmektedir.

En İyi Web Tasarımları

2020 yılından itibaren web sitesi tasarımları kullanıcı deneyimini sunmakla ilgili olacak. Hız ve mobil tasarıma öncelik veren, asimetrik düzenlere sahip göz alıcı basit tasarımlar, sürükleyici video arka planları ve daha fazlası, 2020’deki web sitesi tasarımı için önemli olacaktır.


Mobil Uyumlu Tasarım

Mobil aramaların masaüstünü geçmeye başladığı bu yıllarda mobilden yapılan aramaların oranı masaüstüne göre gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Buna göre, Google, web sitelerinde ilk önce hangi sürümü indexleyeceğini belirledi ve mobil siteler masaüstü sitelerden önce indexlenmeye başladı. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Google’ın mobile first indexing makalesini inceleyebilirsiniz.

Mobil sitelerin, masaüstü sürüme göre daha önce indexlenmesiyle, mobil uyumlu tasarımın önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Mobil uyumlu web tasarımı, web sitelerinin temel olarak inşa edilme şekli baştan sona kullanıcı deneyimiyle ilgilidir.


Site Açılış Hızı

Potansiyel bir müşteriyle ne kadar iyi bir izlenim bırakacağınızı düşünüyorsunuz? Üç saniyeden daha az zamanınız var. Gelişen teknolojiyle birlikte hızlanan dünyada insanlar artık sabırsız davranabiliyor. Bekletilmekten hoşlanmayız. Bir dizi araştırma, kullanıcıların %50’sinin bir siteye tıkladıklarında 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklediklerini göstermiştir. Site açılış hızı 3 veya daha fazla saniye sürerse, kullanıcılar siteyi terk etmektedirler.

Google’ın Temmuz 2018’de başlattığı güncelleme ile, diğerlerinden daha hızlı yüklenen siteler için sıralamalara öncelik vermeye başlandı ve diğer arama motorları da bunu takip ediyor. Tüm bunların anlamı, hızın UX / Çevre tasarım sürecinin önemli bir parçası olması gerektiğidir. Çok büyük resimler, sıkıştırılmamış videolar ve fazla yer kaplayan Javascript kodlarının dönemi sona erdi.


Basit ve Etkili Tasarım

Son 2 yılda, eğilim daha iyi mobil performans için temiz ve basit web siteleri oluşturmak olmuştur. Mobil aramaların sayısı büyük ölçüde artmıştır ve web siteleri için mobil-first tasarım artık bir zorunluluktur. Görüntü ağırlıklı web siteleri yavaş yükleniyor ve mobil kullanıcıları sinirlendiriyor.Temiz veya düz tasarımlar hızlı yükleme süreleri ile karakterize edilir. İki önemli nedenden dolayı düz tasarımlar önemli ve kilit olacaktır.

  • Hem mobil kullanıcılar hem de masaüstü tarayıcılar hızlı yüklenen web sitelerini deneyimleyebilir.
  • SEO hizmeti ile sıralaması daha yüksek olabilir. Düz ve temiz site tasarımları, arama motorlarının kullanıcıları için talep etmeye başladığı hız gereksinimlerinin çoğunu sağlamaya yardımcı olur. Bu yüzden 2020 için önemli bir trend olacağına inanıyoruz.

Bu sadece sıkıcı, tek boyutlu bir ortam için geçerli değil. Düz tasarımlar kullanıcı için basitlik ve kullanılabilirlikle ilgilidir. Hayati unsurlara odaklanarak dağınıklığı ve karmaşayı gideren estetik ile ilgilidir. Tüm düz tasarım parçaların doruk noktası, göz alıcı ve ilgi çekici harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak için bir araya getirilmelidir.

Ayrıca, düz web sitesi tasarımları, görüntülerin ön plana çıkmasına vurgu yapmaz. Yüklenecek daha az ek veri bulunur ve bu durum web sitesi sahipleri için 2 harika şey anlamına gelir;

  • Kullanıcıların ve müşterilerin mobil cihazlara göz atması veya başka bir şekilde tarama yapması farketmez, web sitesinde kolay, eğlenceli, hızlı yükleme deneyimine sahip olurlar.
  • Bunun gibi hızlı yüklenen ve veri tasarrufundaki tasarımlar, sayfa hızını ve optimizasyonunu büyük ölçüde iyileştirebilir. Bu durum Google, Yandex ve diğer arama motorları için çok arzu edilen bir şeydir. Daha hızlı yükleme süreleri gelişmiş sıralama anlamına gelir. Düz tasarımlara sahip olmak, kullanıcıların bekleme sürelerinin arttığını ve dönüşüm yapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösterir.

Tek Sayfa Tasarım (One Page)

Hız ve minimalizm 2019 için tutarlı trendlerdir. Bu, one page tasarım olarak da bilinen tek sayfa tasarımının da 2019 web tasarım trendi haline gelmesinin kilit nedenlerinden biridir.Tek sayfalık web sitesi tasarımları ile çok açıklayıcı ve ilgi çekici siteler yapılabilmektedir. Web sitesi bir hiyerarşi altında özenle düzenlenmiş birden fazla hizmet sayfası, blog veya makale sayfaları yerine sadece bir sayfaya sahip web sitelerine atıfta bulunur.

Geleneksel SEO dijital pazarlama bakış açısına göre, bu muhtemelen bir hata gibi görünüyor. Sayfalar ve normalde sahip olacağınız içerik olmadan belirli anahtar kelimeler için sıralama yapmak çok daha zor olacak, ayrıca diğer gelişmiş SEO’ları gerçekleştirmek de kolay olmayacaktır. Evet, tek sayfa web sitesi tasarımında belirli SEO taktiklerini kullanmak daha zor olsa da, Google Ads ve sosyal medya reklamlarıyla ürün veya hizmet tanıtımlarınızda başarıya ulaşabilirsiniz.

Flat Design’da olduğu gibi derli toplu, temiz, basit web siteleri, mobil cihazlara hızlı ve kolay bir şekilde indirilebildikleri için arama motorları tarafından tercih ediliyor. Tek sayfa tasarım, bir web sitesini yavaşlatabilecek her şeyden kaçınarak tasarlanır. HTML, CSS, Javascript ve fotoğraflar, siteyi indirilmesi gereken ağır verilerle yavaşlatmıyor, kullanıcı için daha iyi bir deneyim haline getiriyor ve arama motorlarında öncelik veriyor.


Video Etkileşimi Arttırır

Bir kullanıcı sitenize girdiğinde ve bir video arka planda oynatıldığında, videoların dikkatini çekmesi nedeniyle izlemek için etrafta dolaşması muhtemeldir. Bir kullanıcı sitenizde ne kadar kalırsa, dönüşüm olasılığı o kadar yüksek olur. Bu da sitede geçirilen zamanınızı artırır ve sitedeki ortalama zamanınız ne kadar yüksekse SEO’nuz o kadar iyidir.

Videonun gücü kelimenin tam anlamıyla kelimelerle ifade edilemez. Videolar mesajınızı hızlı ve etkili bir şekilde iletir ve bu da metin mesajlarının yerine getirebilecek bir şeydir. Videolar ile birkaç saniye içinde mesajınızı verebilirsiniz. Videolar, kullanıcılarınıza kısa bir süre içinde açıklamak için karmaşık bir mesajınız olduğunda özellikle yararlıdır.


Sohbet Botları ve Online Destek

Botlarla etkileşimde bulunmak ve iletişim kurmak son birkaç yılda giderek daha normal hale geldi. Botlar veya sohbetler, dijital medyada web sitelerinde ve mikro etkileşimlerde giderek yaygınlaşıyor.

Son birkaç yılda, yapay zekâ (AI) ve makine öğrenmesi sayesinde botlar daha akıllı hale geldi. Bunlar, arama çubuğuna yazmaya başladığınızda Google’ın otomatik öneriler oluşturmasına yardımcı olan şeydir.

Sonuç Olarak Web Tasarımında Odak Nokta;

2020, web tasarım için minimalizm ile ilgili bir yıl olabileceğini düşünüyor. Bir tarafta bootstrap düzenleri ve video arka planlarının cazip görsel zevkleri vardır. Diğer taraftan, düz tasarımın ve tek sayfa düzenlerinin güzel ancak pratik ilkeleridir.

Bu trendlerin ötesinde kalmak, çevrimiçi markanızı korumanıza ve yaşantınızı güncel tutmanıza yardımcı olacaktır. Uyarıcı, güzel deneyimler yaratmanıza ve tüm önemli kullanıcı katılımını ve nihayetinde dönüşüm sağlamanıza olanak tanır.

Eğer işletmeniz için profesyonel bir web sitesine ihtiyacınız varsa hemen bizimle iletişime geçin!

Tüm Yorumlar

Comments are closed.